Бургазлия: Осъдих строителния предприемач Десислава Райкова за измама
Бургазлията Милен Тодоров успя да осъди строителната предприемачка Десислава Райкова за измама, след като на практика два пъти плати за едно и също жилище. Случаят разкрива порочна схема, при която купувачи на имоти могат да се окажат беззащитни жертви на недобросъвестни строители, а държавата остава безсилна да защити интересите им.
Всичко започва през 2015 г., когато Милен Тодоров решава да инвестира в жилище в новострояща се сграда на ул. „Пиротска“, в центъра на Бургас. Той купува по-голям апартамент от обезщетен собственик, но също така придобива и проблемното студио, което впоследствие ще се окаже в центъра на неговия юридически кошмар. Втората сделка е сключена директно с фирмата на Десислава Райкова – „Промод 2014“ ЕООД.
През 2018 г., когато сградата е завършена, Милен отива при нотариус, за да изповяда сделката, но там го очаква шокираща новина – закупеното от него студио е запорирано от НАП заради неплатени публични задължения на фирмата на Райкова. В този момент то вече е физически свързано с неговия апартамент, образувайки едно общо жилищно пространство, но правно все още съществува като отделен имот.
Измамата разкрита, но отговорност – няма
Милен Тодоров твърди, че през цялото време Десислава Райкова го е лъгала и е увещавала, че ще плати ДДС-то към НАП, но „не сега, а когато счетоводителката ѝ се върне от Щатите“. Очевидно това така и не се случва, защото запорът върху студиото се оказва наложен още през 2016 г., две години преди той да разбере за проблема.
Още по-абсурдното в случая е, че капиталът на фирмата „Промод 2014“ ЕООД е едва 500 лева. Това означава, че дори купувач като Милен, който е измамен, на практика не може да търси финансова отговорност от дружеството, защото то няма реални активи.
Милен и семейството му продължават да го обитават студиото, докато през 2022 г. буквално нахлува в хола му влиза частен съдебен изпълнител, който пристъпва към публична продан на запорирания имот. „Наложи се да изпадна в абсурдната ситуация – да взема заем, за да си откупя собственото жилище на търг“, разказва Милен Тодоров.
Още жертви и сигнал до прокуратурата
Милен не е единствената жертва на Десислава Райкова. С него се свързват и други измамени лица, включително Султанка Белчева и още двама души, които подават колективна жалба до прокуратурата. Въпреки това, тъй като Райкова действа чрез фирми с минимален капитал, на практика тя успява да се измъкне от всякаква лична отговорност.
Как бургаски строител съсипа живота на две семейства - имотите ѝ въображаеми или пък със запор
Въпреки всичко, Милен не се отказва и започва тежка съдебна битка, която в крайна сметка печели. Той успява да осъди фирмата „Промод 2014“ да му възстанови 24 000 евро, които е платил за проблемното студио.
Схемата: Как работят „недосегаемите“ строители?
Според Милен Тодоров схемата на тези строители е добре разработена – при всеки нов проект те регистрират нова фирма с минимален капитал, която успява да натрупа сериозни суми от невърнат ДДС. След като НАП открие нарушения, държавата може да наложи запор само върху ограничени активи, като малки апартаменти или студиа, но фирмата няма други ресурси, от които да покрие задълженията си. Така истинските печалби се прехвърлят и изчезват, докато потърпевшите купувачи губят парите си или са принудени да „откупуват“ собствените си жилища.
Строител продава апартаменти в блок-фантом в ж.к.”Славейков”, собствениците на парцела негодуват
Коя е Десислава Райкова?
Името на Десислава Райкова не за първи път попада в полезрението на медиите. Флагман.бг е отразявал и предишни случаи, свързани с нейните неетични практики в строителния бизнес. През 2023 г. друга жертва на Райкова разказа пред редакцията ни за сходен случай, в който строителката отказва да прехвърли платен имот, докато купувачът не извърши допълнителни плащания, които не са предвидени в първоначалния договор.
В момента Десислава Райкова строи нова сграда на бул. „Алеко Богориди“ в Бургас, но проектът сериозно изостава от сроковете.
Ще има ли справедливост?
Въпреки че Милен Тодоров успява да осъди фирмата ѝ и да си върне част от парите, мнозина други остават в безизходица, тъй като Райкова продължава да оперира с нови дружества, което ѝ позволява да заобикаля отговорността.
Случаят повдига важни въпроси за липсата на ефективен контрол върху строителните фирми в България и невъзможността на държавата да защити правата на купувачите на имоти. Докога институциите ще си затварят очите пред такива измами? И колко още хора ще бъдат измамени, преди да се предприемат законови промени?
Ако и вие сте жертва на строителна измама - пишете ни на office@flagman.bg или чрез платформата "Вашият сигнал до Флагман.бг"
Но и клиентите са като държавата и законите... Аз ако видя въпросната бизнес дама, не бих купила краставици от нея, не жилища!
Публикувайте снимката и навсякъде за да я знаят хората и да я плюят като я видят.