За здравето на бъбреците: Безплатни изследвания на урея и креатинин в „ЛИНА“
През януари и февруари 2025 г. лаборатория „ЛИНА“ предоставя на всички пациенти възможност за безплатно изследване на урея и креатинин – важни показатели за състоянието на бъбреците.
Как да се включите?
Много е лесно! Достатъчно е да посетите някой от самостоятелните филиали на „ЛИНА“ в страната. Изследванията са достъпни за всички – независимо дали са здравноосигурени или не. Има само стандартна такса манипулация от 2 лв.
Колко пъти можете да се изследвате?
Няма ограничение. Така, ако през януари установите отклонение в стойностите и посетите лекар, през февруари можете да се изследвате контролно.
Къде важат безплатните изследвания?
В самостоятелните адреси на лабораторията в областите: Бургас, Варна, Добрич, Пловдив, Пазарджик, Плевен, Ловеч, Стара Загора, Габрово, Сливен и Ямбол. Кампанията е част от социалната мисия на „ЛИНА“ за насърчаване на ранната профилактика и грижа за здравето.
Защо тези изследвания са важни?
Уреята и креатининът са сред най-важните показатели за бъбречната функция.
Уреята е краен продукт от разграждането на протеините в организма. Повишените ѝ нива могат да сигнализират за нарушена бъбречна функция, дехидратация, повишен белтъчен прием или други здравословни проблеми.
Креатининът е отпаден продукт от мускулния метаболизъм, който бъбреците филтрират и отделят чрез урината. Изследването му е важно за навременно установяване на нарушения в работата на бъбреците.
Повишените им стойности могат да бъдат сигнал за нарушена бъбречна функция, което може да доведе до по-сериозни здравословни проблеми като хипертония, сърдечносъдови заболявания и дори хронична бъбречна недостатъчност.
Кой трябва да следи нивата на урея и креатинин?
Особено важно е за:
- Хора с диабет или високо кръвно налягане.
- Пациенти със семейна история на бъбречни заболявания.
- Всеки, който има симптоми като умора, оток или промени в урината.
Как да се подготвите?
Препоръчително е изследванията да се правят сутрин на гладно, след 12-часова хранителна пауза като е желателно да се избягва тежка белтъчна храна в деня преди изследването, както и интензивни физически натоварвания и алкохол, които могат да повлияят резултатите. Някои медикаменти като нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), антибиотици, диуретици или хранителни добавки могат да повлияят на резултатите.
Подготовката е важна, за да се избегнат фактори, които могат да доведат до неточни резултати.
Не пропускайте възможността да се погрижите за здравето си, като се включите в кампанията с безплатни изследвания на „ЛИНА“.