Съдът: АПИ носи 10% вина за трагичен инцидент с 45 загинали
Агенция "Пътна инфраструктура" носи частична вина за трагичната катастрофа на автомагистрала (АМ) „Струма“, при която загинаха 45 души от Република Северна Македония преди четири години. Това пише в решение на Окръжния съд в Перник, съобщава БТА.
Според съда АПИ отговаря за 10% от настъпилите вреди и следва да бъде осъдена да заплати на всеки от ищците по 20 000 лева обезщетение за неимуществени вреди. Признават се и обстоятелствата, че за участъка няма издаден акт 16 за автомагистрала и поради това е със статут на скоростен път, като отсечката е пусната за движение през 2007 г. на етап акт 15, пише в съдебния документ.
В съдебното решение се установява проблем при проектирането на пътя. Напречният наклон на кривата отговаря на скорост от 90 км/ч, но липсва пътен знак, който да ограничи скоростта на необходимите места, отбелязват от съда. Шофьорът е карал автобуса със 106 км/ч при максимално разрешената скорост в участъка от 120 км/ч.
Катастрофата на АМ "Струма" стана малко след 02:00 часа на 23 ноември 2021 г., на 31-ия километър, близо до село Боснек. Туристическият автобус, в който пътуваха 52-ма души, се блъсна в мантинелата, запали се и напълно изгоря. Автобусът, собственост на фирмата от Република Северна Македония „Беса Транс“, се връщаше от екскурзия от Истанбул и пътуваше към Скопие. Разследването на инцидента беше поверено на Националната следствена служба. Първоначалните заключения бяха, че виновен е шофьорът на автобуса, който е карал с висока скорост, припомня БТА.
На 20 януари 2022 г. в Районния съд в Перник образува гражданско дело за обезпечение на доказателства относно инцидента. Допуснати са експертизи относно състоянието на пътния участък, включително наличната пътна маркировка, мантинели и пътни знаци. В началото на същата година сигнализацията при 31-ия км на АМ „Струма“, в отсечката между пътните възли „Боснек“ и „Старо село“, бе допълнена с нови пътни знаци от АПИ.
През август 2022 г. близки на загиналите заведоха иск за обезщетения от 750 хил. евро срещу АПИ и Българската асоциация на автомобилните застрахователи. Тезата на адвоката на близките на пострадалите е, че към момента на катастрофата е имало редица технически неизправности по пътното платно, заблуждаващи маркировка и знаци, некачествени мантинели и асфалт, които са оказали влияние за инцидента.
Добави Коментар