Жечо Станков „пое” цъкащата екобомба с нефтените утайки около Бургас
Общините Бургас и Камено поставиха остро на заседание на Обществения съвет на „Лукойл Нефтохим Бургас” въпроса с цъкащата екологична бомба, в каквато от години са се превърнали нефтените утайки, натрупани на територията на нефтокомбината още преди приватизацията му през 1999 г. Става дума за 450 000 куб.м. остатъчна суровина в 9 резервоара на открито, от които се разнасят зловонни миризми в радиус от 70-80 километра.
Притеснението на зам.-кмета по екология в Община Бургас Весна Балтина и кмета на Камено Жельо Вардунски бе изслушано от Евгени Маняхин - председател на УС на „Лукойл Нефтохим Бургас”, народните представители Жечо Станков от ГЕРБ, Севим Али от АПС и Борис Аладжов от „Възраждане”.
В залата присъстваха ректорът на БСУ проф. д-р Милен Балтов, зам.-ректорът на Университет „Проф. д-р Асен Златаров” проф. д-р Севдалина Турманова, директорът на Регионалната дирекция по пожарна безопасност и защита на населението старши комисар Николай Николаев, директори на училища, главните редактори на Флагман.БГ и „Черноморски фар” - Катя Касабова и Силвия Шатърова - в качеството им на членове на Обществения съвет.
Както Флагман алармира през април т.г., италианската фирма, която е спечелила държавна обществена поръчка по времето на Тройната коалиция през 2008 г. за отстраняване на нефтените утайки и почистването на територията под тях и около тях, се кани да започне работа, но по внесена от Нигерия технология, с която се е извършвала тази дейност през миналия век.
Ако РИОСВ даде „зелена светлина” на италианската “AAA”, ще се влоши още повече екологичната обстановка, заради неефективния метод за изгребване на утайките, транспортирането им и прехвърлянето им в нови резервоари, докато се изчаква да бъдат унищожени чрез изгаряне в пиролизатор. Подробностите по процеса, който са подготвили италианците, вижте в линковете:
Бургас и Камено пред екопроблем заради стара технология за пиролиза на нефтени утайки
Камено скочи срещу примитивната технология за преработка на нефтените утайници
Технологията за преработка на нефтените утайници край Бургас внос от… Третия свят
Настояването на местната власт пред народните представители бе да се обединят и представят час по-скоро проблема пред МОСВ, МФ и Министерството на енергетиката, които да намерят вариант за смяна на избраната фирма, както и на остарялата технология.
Най-обезпокоително е, че заради промените в климата, миризмите от изпаренията ще стават все по-нетърпими, а в същото време тези стотици хиляди кубични метри утаечна суровина би могла да се използва от нефтокомбината за добив на горива, да се кандидатства пред ЕС за евросредства, с които ефективно да започне почистването на утайниците.
Припомняме, че при приватизацията на нефтената рафинерия държавата се ангажира да поеме разходите по постепенното ликвидиране на тези утаечни резервоари чрез организиране на обществени поръчки. Именно така бе избрана от МОСВ италианската „ААА”, на която държавата трябва да плати 27 млн.лв. за целта.
През пролетта бяха проведени обществени обсъждания в двете общини, като населението единодушно отхвърли предложения способ на работа.
Жечо Станков, в качеството му на бивш зам.-министър по енергетиката, пое ангажимент да обедини останалите депутати от Бургаска област и още през януари 2025 г. да се внесе в трите посочени по-горе министерства мотивирано искане с нов проект за разчистване на екологичните щети.