В понеделник Община Карнобат трябва да подпише договори за 12 млн.лв., спешно се нуждаем от редовно правителство
На фона на политическите скандали, които разтърсват държавата от две години насам, общинските съветници в Карнобат показаха, че са обединени в името на общината и жителите й. Всяка точка от дневния ред на сесията на местния парламент днес бе гласувано с пълно единодушие. Кметът на Карнобат Георги Димитров благодари на съветниците за примера, който дават. Каква година изпраща общината и има ли опасност за проектите, финансирани от държавата, стана ясно след разговор с репортера на Флагман:
- Г-н Димитров, остава още месец до края на 2024 г. Как изпраща Община Карнобат годината?
- Със смесени чувства, виждате, че сме сами. Чакаме държавата да влезе в ролята си, парламентът да избере председател, да имаме редовно правителство, за да можем да се успокоим и ние, да са предвидими и нашите действия. Защото до момента имаме подписани споразумения по много проекти, предстои в понеделник да подпиша нови за над 12 млн. лв. Върви и проектът за водния цикъл на Карнобат, разкопали сме целия град. Има опасност да породим обществено недоволство от онова хубаво нещо, което сме замислили да правим. Завършихме няколко обекта – спортни, както и 17 улици. Тече изпълнението на ремонта на тротоарите. Но другото, което предстои, е свързано с голяма бюрокрация, един огромен ресурс, включен в закона за държавния бюджет, управляван от малко хора в МРРБ, което води до забавяне и подписване на споразуменията и ни е късно да получим плащанията. Това дава отражение върху работата на фирмите, които пък плащат осигуровки, заплати, но не получават средства или ги получават със закъснение.
- По време на сесията впечатление направи това, че всички единодушно приеха всяка точка от дневния ред – без излишни дебати. А съставът е разнопартиен.
- За разлика от Народното събрание, видяхте, че тук от 10 точки нямаше нито един глас против. И никой няма смелостта утре да излезе да каже на хората „Това направих аз“, защото тук казваме „Ние!“, „Това правим ние – всички общински съветници и местната администрация. И аз благодаря на съветниците за това, че сме единни за хоората, които са ни изпратили на тези постове. Трудностите идват от това, че институциите в държавата работят в една несигурна среда, предвид това, което става в парламента и каквото ще става в началото на следващата година, вероятно нови избори.
- Какъв е вашият личен апел към политическите партии и техните лидери?
- Ако мислят за народа, трябва да намерят консенсусно решение, да седнат на една маса и да си говорят. Всички хора сме различни, дори да сме в една партия, имаме различно мислене. А в НС са осем партии. Но все пак има общи неща, а най-общото е България и интересите на хората. Именно те страдат. Не се знае какво ще стане с минималната работна заплата, затваря се ножицата между нискоквалифицирания и квалифицирания труд. Рамката на бюджета. Ако изравним заплатата на най-ниското и на-високото ниво, убиваме мотивацията.
- Има ли обекти, които са спрени заради стопиране на средства от страна на държавата или заради забавяне на плащания?
- Не сме спрели нито един проект, но това е благодарение на фирмите. Сега ще замразим един обект – Гаров площад, но по други причини. Там се натъкнахме на това, че като направихме отводнителните шахти, няма къде да ги заустим при ремонта на гаровия комплекс, на приемната сграда, не можем да установим по какви причини е запушена или компрометирана цялата канализация, която отвеждаше дъждовните води. Сега вероятно ще подпишем акт 10, за да започнем проектиране, да си натоварим малко бюджета от собствени средства и да осигурим проходимост на тази канализация да отведем водите. В противен случай ще изхарчим едни пари за ремонта и ефектът ще е отрицателен.
- Въпреки политическата ситуация, успяхте ли с подготовката на бюджета за следващата година?
- Да, разбира се, готова е план-сметката ни за такса смет и битови отпадъци - не предвиждаме към този момент увеличение за следващата година, но може би ще има малък ръст при данъците за недивжими имоти, тъй като са изостанали с 10-12 години. Ще си разпределим ангажиментите по отношение на бъдещата капиталова програма. Детските градини, училищата, болничните заведения внасят докладни записки с искания, ще преценим кое е приоритетно, за да го включим в общинския бюджет.
- Готова ли е Община Карнобат за зимата?
- Готови сме. Приключи обществената поръчка, имаме избран изпълнител за зимното поддържане. Водят се подготовки по изчистване на храстите. Надяваме се да няма навявания, които да създадат проблем през зимата, но пък да падне много дъжд и сняг, за да напълним яз. Камчия.
- В тази връзка – до колко е сериозен проблемът с безводието в община Карнобат, има ли населени места на воден режим и колко са те?
- За съжаление не е валяло дъжд, за да се справим с този проблем. Имаме 8 села на воден режим. Знаете – от много години най-сериозен е в село Сан Стефано. ВиК прави сондажи. Имахме среща с ръководството на дружеството, намерихме общ език. Към Националната програма подадохме документацията по проектиране на преносната мрежа вътре в селата.