Съвременният бич: Кои са видовете тревожни разстройства и какви са симптомите
Стресът и напрежението в днешно време са неизменна част от ежедневието ни. И всеки човек реагира по различен начин на целия този „натиск“. Все по-често чуваме и за тревожните разстройства, до които води този забързан начин на живот.
Всички се чувстваме тревожни на моменти. Притесняваме се, че нещата може да не се развият така, както искаме. Понякога имаме соматични симптоми, например пресъхнала уста или стомашно-чревни проблеми, съответстващи на стресовата реакция. Възможно е да имаме проблеми със съня. На моменти тревожността ни може да има положителен ефект – да ни държи нащрек за нещо, на което трябва да обърнем внимание. Това ни позволява да бъдем по-бдителни. Изпитването на тревожност е част от човешката природа. Когато обаче това преживяване стане хронично, създава дистрес (увреждащ стрес) и пречи на живота ни, тогава говорим за тревожно разстройство.
Какво представляват тревожните разстройства
Тревожните разстройства са група състояния на психичното здраве, които причиняват страх, ужас и други негативни емоции у човека, които не са пропорционални на ситуацията. Има няколко типа тревожни разстройства. Лечението в повечето случаи е ефективно и обикновено включва медикаменти и психотерапия.
Периодичното изпитване на тревожност е нормална част от живота. Въпреки това, хората с тревожни разстройства често имат интензивно, прекомерно и постоянно безпокойство и страх от ежедневни ситуации. Често тревожните разстройства включват повтарящи се епизоди на внезапно чувство на силна тревожност и страх или ужас, които достигат връх в рамките на минути (пристъпи на паника).
Тези чувства на безпокойство и паника пречат на ежедневните дейности, трудно се контролират и не са пропорционални на реалната опасност. Може да избягвате места или ситуации, за да предотвратите тези чувства. Симптомите по-често започнат в детството или тийнейджърските години и могат да продължат в зряла възраст. Не е изключено обаче да се появят и в зряла възраст.
Най-често срещаните тревожни разстройства са: генерализирано тревожно разстройство, обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР), паническо разстройство, посттравматично стресово разстройство (ПТСР) и социално тревожно разстройство. В повечето случаи тези състояния изискват подходящо лечение, за да станат управляеми и да не ограничават живота на страдащите.
Генерализирано тревожно разстройство
Генерализираното тревожно разстройство се характеризира с прекомерна тревожност и притеснения, които присъстват от повече от 3 месеца в живота на човека. Нормално е да се чувствате тревожни от време на време, особено ако животът ви е напрегнат. Въпреки това, прекомерната, продължаваща тревожност и безпокойство, които са трудни за контролиране и пречат на ежедневните дейности, може да са признак на генерализирано тревожно разстройство. Възможно е да развиете генерализирано тревожно разстройство като дете или възрастен. Генерализираното тревожно разстройство има симптоми, подобни на паническото разстройство, обсесивно-компулсивното разстройство и други видове тревожност, но всички те са различни състояния. Животът с генерализирано тревожно разстройство може да бъде дългосрочно предизвикателство. В много случаи се проявява заедно с други тревожни разстройства или разстройства на настроението.
Симптоми:
Раздразнителност или безпокойство
Лесна умора
Нарушена концентрация
Раздразнителност
Мускулни болки
Проблеми със съня
Обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)
Обсесивно-компулсивното разстройство (ОКР) включва модел на нежелани мисли и страхове, известни като обсесии. Тези мании ви карат да извършвате повтарящи се поведения, наричани още компулсии. Тези мании и компулсии пречат на ежедневните дейности и причиняват много страдания. В крайна сметка се чувствате подтикнати да извършвате натрапчиви действия, за да облекчите стреса си. Дори ако се опитате да игнорирате или да се отървете от досадни мисли или желания, те продължават да се връщат. Това ви кара да действате въз основа на ритуал. Това е порочният кръг на ОКР. ОКР често се съсредоточава около определени теми, като например прекомерен страх от заразяване с микроби. За да облекчите страховете от замърсяване, можете да миете ръцете си отново и отново, докато не станат болезнени и напукани.
Симптоми:
Обсесиите често включват:
Страх от замърсяване или мръсотия
Съмнение и трудно справяне с несигурността
Имате нужда нещата да бъдат подредени и балансирани
Агресивни или ужасяващи мисли за загуба на контрол и нараняване на себе си или на другите
Нежелани мисли, включващи агресия, сексуални или религиозни теми
Компулсиите включват:
Пране и почистване
Проверка дали сте изключили печка, ютия и др.
Броене
Подреждане на предметите в точно определен ред
Паническо разстройство
Хората с паническо разстройство имат чести и неочаквани пристъпи на паника. Паническите атаки се характеризират с внезапна вълна на страх, ужас или чувство за загуба на контрол, дори когато няма ясна опасност или отключващ фактор. Не всеки обаче, който преживее паническа атака, ще развие паническо разстройство. Паническото разстройство често започва в края на тийнейджърските години или в ранна зряла възраст. Паник атаките могат да бъдат много плашещи. Когато се появят пристъпи на паника, може да мислите, че губите контрол, получавате инфаркт или дори умирате. Много хора имат само една или две панически атаки през живота си и проблемът изчезва, може би след края на стресова ситуация. Но ако сте имали повтарящи се, неочаквани пристъпи на паника и сте прекарали дълги периоди в постоянен страх от нова атака, може би страдате паническо разстройство. Въпреки че паническите атаки сами по себе си не са животозастрашаващи, те могат да бъдат плашещи и значително да повлияят на качеството ви на живот.
Симптоми при паническа атака:
Усещане за предстояща гибел или опасност
Страх от загуба на контрол или смърт
Бърз, учестен пулс
Изпотяване
Треперене
Недостиг на въздух или стягане в гърлото
Втрисане
Горещи вълни
Гадене
Спазми в корема
Болка в гърдите
Главоболие
Замаяност
Усещане за изтръпване
Чувство за нереалност или откъснатост от света
Посттравматично стресово разстройство (ПТСР)
Посттравматичното стресово разстройство (ПТСР) е причинено от изключително стресиращо или ужасяващо събитие – (може да се е случило на вас или да сте станали свидетел на такова). Повечето хора, които преминават през травматични събития, може да имат трудности да се приспособят и да се справят за кратко време. Но с времето и като се грижат добре за себе си, те обикновено се подобряват. Ако симптомите се влошат, продължават месеци или години и засягат способността им да функционират ежедневно, те може да имат посттравматично стресово разстройство. Симптомите на посттравматичното стресово разстройство могат да започнат през първите три месеца след травматично събитие, nо понякога симптомите може да се появят години след събитието. Тези симптоми продължават повече от един месец и причиняват големи проблеми в социални или работни ситуации. Те също могат да повлияят на способността ви да изпълнявате обичайните си ежедневни задачи. Обикновено симптомите на ПТСР се групират в четири типа: натрапчиви спомени, избягване, негативни промени в мисленето и настроението и промени във физическите и емоционални реакции. Симптомите могат да варират с течение на времето или да варират от човек на човек.
Симптоми:
Нежелани, изтощителни спомени за травматично събитие
Преживяване на травматично събитие, сякаш се случва отново, известно още като ретроспекции
Разстройващи сънища или кошмари за травматично събитие
Силен емоционален стрес или физически реакции към нещо, което ви напомня за травматично събитие
Негативни мисли за себе си, другите хора или света
Продължаващи негативни емоции на страх, обвинение, вина, гняв или срам
Проблеми с паметта, включително незапомняне на важни аспекти от травматично събитие
Чувство на откъснатост от семейството и приятелите
Не се интересувате от дейности, които някога сте харесвали
Трудно изпитвате положителни емоции
Чувство на емоционално вцепенение
Лесно се стряскате или плашите
Саморазрушително поведение, като пиене на твърде много алкохол или шофиране с висока скорост
Проблем със съня
Проблеми с концентрацията
Раздразнителност, гневни изблици или агресивно поведение
Физически реакции, като изпотяване, учестено дишане, ускорен пулс или треперене
Социално тревожно разстройство
Социалното тревожно разстройство се характеризира с подчертан страх или тревожност за една или повече социални ситуации, в които човекът е изложен на евентуално внимателно преценяване от другите. Нормално е да се чувствате нервни в някои социални ситуации. Например, ходенето на среща или изнасянето на презентация може да предизвика чувството на притеснение. Но при социалното тревожно разстройство, наричано още социална фобия, ежедневните взаимодействия причиняват значително безпокойство и смущение, защото се страхувате да бъдете внимателно разглеждани или оценени негативно от другите. При социалното тревожно разстройство страхът и безпокойството водят до избягване, което може да наруши живота ви. Силният стрес може да повлияе на вашите взаимоотношения, ежедневие, работа, училище или други дейности.
Симптоми:
Страх от ситуации, в които може да бъдете оценени негативно
Притеснявате се да не бъдете засрамени или унижени
Силен страх от общуване или разговор с непознати
Страх, че другите ще забележат, че изглеждате разтревожен
Страх от физически симптоми, които могат да ви причинят неудобство, като изчервяване, изпотяване, треперене или треперещ глас
Избягване на правене на неща или говорене с хора от неудобство
Избягване на ситуации, в които може да сте център на внимание
Безпокойство в очакване на страшна дейност или събитие
Силен страх или тревожност по време на социални ситуации
Анализ на вашето представяне и идентифициране на недостатъци във вашите взаимодействия след социална ситуация
Очакване на най-лошите възможни последствия от негативно преживяване по време на социална ситуация
Изчервяване
Учестен пулс
Треперене
Изпотяване
Стомашно разстройство или гадене
Проблеми с поемането на дъх
Замаяност
Мускулно напрежение
Тревожното разстройство е като всяко друго здравословно състояние, което изисква лечение. Невинаги може да се справите без медицинска помощ и не се касае само до самодисциплина. Изследователите са постигнали голям напредък през последните няколко десетилетия в лечението на психични заболявания. Като най-ефективна се смята комбинацията от лекарства и психотерапия.