Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Преди 2 г. пак се тръбеше, че „Камчия“ пресъхва, но ако слушахме всички специалисти, вече щяхме да се евакуираме

Обследваме възможността минералните извори в Девня да бъдат вкарани в деривацията за Северното Черноморие, каза инж. Николай Кючуков от ВиК-Бургас
Ключови думи: бургас, инж. николай кючуков, вик-бургас, водна криза, яз. ясна поляна, яз. камчия

Надвиснала ли е опасност от режим на водата в Бургаско и трябва ли да се притесняваме от ниските нива на язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“ – това попитахме инж. Николай Кючуков от ВиК-Бургас. От 7 години той е инженер ВиК в дружеството и гарантира, че водата, която достига до крайния потребител, е в нормите и с качеството, на което трябва да отговаря за питейно-битови нужди.

- Инж. Кючуков, какво е състоянието на язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“ към този момент и има ли заплаха от проблеми с водоснабдяването за Бургаска и Варненска област?

- Към момента няма такива притеснения и за двата споменати водоизточника. Хубаво е да се знае, че „Ясна поляна“ е язовир, който има много голяма водосборна област и много бързо може да се напълни. Ако в момента виждаме притеснителни нива, само с един дъжд те могат да бъдат променени. „Камчия“ е много по-голям язовир, там говорим за 233 млн. куб. м. вода – там няма какво да ни притеснява. В момента язовирът има 45% от своя завирен обем, които отговарят на 108 млн. кубика вода. Нямаме признаци за притеснение към момента. Всички знаем, че сме в поредица от години на суша. Там водосборната област е много по-малка и разчитаме на това да падне сняг през зимата. Там е много по-трудно в години на суша да разчитаме на дъждове, защото те не стигат да напоят почвата. Надяваме се тази зима да помогне със сняг. Няма притеснения от режим през тази година. Следим ежедневно графиците и ако има притеснения, информираме МОСВ. На сайта на министерството се качва ежеседмично и ежемесечно балансът на всички язовири и хората могат да си набавят информация от там, както и от сайта на ВиК-Бургас.

Алармата на екоминистерството за водна криза по Черноморието стресна Областна управа в Бургас

Иде суша! МОСВ ни ограничава водата

ДАННИТЕ НА ЕКОМИНИСТЕРСТВОТО ВИЖ ТУК

- Какъв е притокът на двата язовира и нормален ли е за сезона, в който се намираме?

- Да, нормален е, тъй като има месеци, в които падат обилни валежи, както и сухи месеци. Към момента всичко е нормално, но разчитаме на добра зима. Има очаквания, ако продължаваме със същите климатични условия, минимум след година да имаме баланс, който да ни накара да се притесняваме. Далече сме от тези цифри към момента.

Имаме разпределение на водоподаването от „Камчия“ – 53% към Бургаска област и 43% към Варненска област, а останалите проценти са загуби по дължина, които са нормални.

- Казвате, че към момента не сме застрашени от водни режими, но по телевизията непрекъснато се говори напоследък за заплаха за летния туристически сезон на 2025 г., дават се примери с Плевен, с Велинград, където обявиха криза и режим в момента.

- Много е важно управлението на ВиК сектора и въпросите, свързани с него, да е от експерти, а не от хора, които искат да бъдат управители на дружество. Всички помним кризата в Перник, но като експерт аз извърших собствена проверка, която показа, че ВиК управлението в продължение на месец е изпращало сигнали, че нивото пада много рязко заради сушите и трябва да се премине към поетапен режим – да се доставя вода до населеното място само в часовете, в които е напълно нормално ние да я използваме. Оказа се, че писмата са неглижирани поради политическата обстановка около местните избори. За въвеждане на режим кметът трябва да издаде заповед. Ето тогава получихме кофти пример.

В Бургаска област имаме 20 населени места на режим и ежедневно работим по обезпечаването им с вода, правим обследвания, имаме отговорен хидрогеолог за това, който търси начин за изграждането на нови сондажи. Тези 20 села са с местни водоизточници и там това е проблем, тъй като водата не се използва само за питейно-битови нужди, а голяма част от нея отива за напоителни.

- Какви мерки се предприемат от дружеството, за да се предотврати такава опасност, каквато казахте, че в Бургаско и Варненско може да има най-рано след година и само на природата ли разчитаме?

- Две години след предишния път, в който се тръбеше за заплаха от безводие и че „Камчия“ пресъхва, ако слушахме мненията на всички специалисти, можеше да се наложи да се евакуираме. Това е последната мярка при водна криза. Тогава ние уверихме, че ще имаме вода с този обем и при прогноза за суша – поне за 2 години. В момента сме на подобно положение и няма за какво да се притесняваме. Дъждовете, които се изваляваха тогава, бяха напълно достатъчни, за да поддържаме ниво, а специалистите предупреждаваха, че догодина едва ли не ще умрем.

Относно резервните мероприятия – днес получих информация и от колеги от Варна, където има минерални извори с ниска минерализация и ниска температура на водата – изворите около Девня. Идеята е там да се стартират проектни документации и да се пускат допълнителни количества в деривацията, по която изпращаме вода към Варна, съответно да се намалят процентите, които разпределяме към Област Варна, като така да запазим един капацитет. Изворите там дават около 300 литра в секунда, което е голямо количество вода и ги прави надежден резервен водоизточник. Това е едно от нещата, които са предприети за Черноморския регион.

- Вече не се говори за язовирите „Ахелой“ и „Порой“, така ли да разбирам, там се изготвиха проекти, струпаха тръби за милиони левове и толкова?

- Доколкото съм информиран, там продължават да текат строително-монтажни дейности. Тези язовири са драстично по-малки дори от „Ясна поляна“. Целта им е, ако влезем в период, в който сме застрашени от водна криза, а това можем да го установим, ако зимата е еднотипна като миналата и ако през топлите месеци няма големи суши, тези резервни водоизточници да обезпечат някои населени места в северната част на Бургаска област. Те фигурират като опция и там се работи по календарни графици.

След проблема с Перник преди години, правителството постави като приоритет решаването на тези проблеми. Към момента мисля, че приключват дейностите по изграждане на пречиствателното съоръжение там.

Освен това по Интегрирания воден проект са набелязани основни участъци, които аварират най-често през годините по деривацията по Южно и Северно направление на яз. „Камчия“. Те търпят рехабилитация и там могат да се изграждат нови връзки – населени места, които са водоснабдени от подземни водоизточници, могат да бъдат прикачени към повърхностните водоизточници, което е добро решение.

- Има ли достатъчно подготвени специалисти в сектора?

- Не смятам, че има. Експертите стават все по-малко и по-малко, а и политиката за набиране на студенти преди 10 години не беше същата като сега. В момента дружествата, включително и ВиК-Бургас, активно подпомагат студенти в УАСГ с подсигуряване на квартира и стипендия за обезпечаване на семестриалната такса, при което се сключва договор, с който се регламентира, че тези студенти след завършване на образованието си ще дойдат и ще подсилят специалистите във ВиК. Тази политика преди 10 години я нямаше и от 270 студенти в нашето направление завършваха само 70. А ВиК инженерите получават добро заплащане за държавно дружество.

В момента ВиК-Бургас подържа трима студенти. Същевременно работим по стажантски програми с Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия в Бургас, като там учениците идват при нас, за да се запознаят с това каква дейност могат да извършват в бъдеще и да решат дали биха искали да продължат в университета в София.

- Какво е Вашето мнение за екзотичната идея да се пречиства морската вода за питейни нужди?

- Това е много скъпа инвестиция. Има възможност да се случи, но трябва не само желание, а и подготвени експерти, както и политически решения в тази насока. Необходимо е да се поканят и чуждестранни експерти, които да споделят опит. В САЩ има такива примери, но там сферата на водоснабдяването и канализацията е на много голяма почит. Друга е културата на хората и връзката с основния жизнен ресурс.

Сравнение на нивото през последните 2 години:

Колеги на самоубилия се полицай разкриха последните му думи, имал 6 предсмъртни писма Приятелката му Виктория пък за първи път излезе с пост в профила си и показа тяхна обща снимка Изĸycтвeният интeлeĸт щe oĸaзвa вce пo-гoлямo влияниe въpxy иĸoнoмиĸaтa и тpyдoвия пaзap в Бългapия
Жена падна от 4-ия етаж в мола и загина на място ВИДЕО 18+ Хората наблизо, които изглежда не знаят какво се случва точно до тях, реагират твърде късно Направи страхотен удар за 17 бона Актьорът Владо Карамазов е продал две свои фотографии за тази цена
Репетиция за ядрен удар? Русия изстреля междуконтинентална балистична ракета към Украйна Този тип оръжие се използва за пръв път в историята по време на военен конфликт Болен ли е Геро? Драстичната загуба на тегло ми се отразява много добре, казва актьорът
WINBET FIGHT NIGHT: 11 дни до края на мисията за билети за боксовата гала На 7 декември, събота, хиляди ще проследят шоуто на живо в столичната зала „Арена София“ Димитър Маринов пристига утре в Бургас Популярният актьор ще сподели безценен професионален опит в безплатен уъркшоп с млади театрали и студенти 
Румъния купува от САЩ "невидими" изтребители Съседите ще закупят 32 бойни самолета F-35 Америка в скръб – еднополова звездна двойка се изсели заради Тръмп Елън Дедженеръс  и Порша де Роси са се преместили в Англия
Доставката на медицински хеликоптери пак се отлага На италианската фирма "Леонардо" ще бъдат наложени над половин милион лева неустойки Веселка, облечи се, зима е! (СНИМКИ) Не спира да развява голите си телеса в Къщата