Рашидов дал на млекари и миньори да реставрират културното ни наследство
Ключови думи:
Стоян Забунов, реставрация и консервация, публичен регистър, паметници на културата, Вежди Рашидов, наредба 3 на Министерството на културата
Хора без специалност, между които и такива без каквото и да е образование, съсипват безценни хилядолетни останки от църкви и манастири, за възстановяването на които ЕС ни дава милиони евро, разбра Бесове.бг. В публичния регистър на министерството на културата, който е съставен на база на Наредба 3 от 6 април 2011 г. на министъра на културата Вежди Рашидов, определяща кои са лицата с права да извършват дейности по консервация и реставрация на материални културни ценности, има фрапиращи случаи на поредните калинки-илиеви. Неясно как в този регистър са попаднали майстори млекари, миньори, градинари, има и един от Бургас – Стоян Забунов, за когото няма данни изобщо да притежава някакъв образователен ценз, пък било то и завършено средно. „О-о, я не ме занимавайте, то си е моя работа дали имам образование“, каза ни той и затръшна телефона.
Забунов е един от основните реставратори на църкви в Несебър и Созопол. Той реставрира и 15-е икони в църквата „Св.св.Кирил и Методий“ в стария Созопол м.г., където са положени мощите на Св.Йоан и където се изреждат милиони посетители, между които и познавачи. Въпрос на време е да избухне скандал, който няма как да остане скрит за Брюксел, ако се разбере, че всъщност паметниците на културата се дават за реставриране на шуробаджанашки принцип, понеже такива зографи могат да унищожат завинаги това, до което са допуснати.
Ето ви 11 калинки-илиеви, цъфнали в регистъра на министър Вежди Рашидов, в който, ппо изисквания, за да бъдеш вписан, трябва да отговаряш на изключително високи критерии като знания и умения, придобити с 5-годишна програма за магистърска степен от университет. По твърдения на истинските специалисти като доц.Стефан Бистришки – председател на Асоциацията на реставраторите, в ръцете на такива самобитни майстори са поверени безценни материални паметници на културата, което крие голям риск за културното ни наследство. Разкриваме имената и специалностите им – да си знаят кметовете по населени места, директорите на музеите и галериите, изпълняващи съответните европроекти кого са си взели в екипите. Формулировката на съответния образователен ценз е без промяна – така, както е вписана в документите им:
Нина Диянова - Микроелектроника и технология на МЕ производството (каквото и да означава това)
Кирил Георгиев - Железопътно строителство
Любомир Василив - Минна електромеханика
Боряна Дончева - Озеленяване
Миглена Карамочева - Озеленяване
Соника Дертлийска - Озеленяване
Елена Василева - Технология на млякото и млечните продукти
Стоян Гологанов - Ел. снабдяване и ел. обзавеждане на промишлеността и транспорта
Милица Илиева - Неорганични и електрохимични производства
Арсен Симонян - Двигатели с вътрешно горене и консервация и реставрация (каквото и да означава това)
Стоян Забунов - без каквато и да било специалност или посочен образователен ценз
Добави Коментар