По тези рецепти става най-вкусното мезе за ракията
Крайно време е да разчистите хладилника, за да освободите място за зимнината, която няма да се стерилизира, но трябва да стои на студено.
Печени, парени и мариновани пиперки и камби, мариновани патладжани, пукани чушки, домати с аспирин – сега е моментът да си ги набавите и да ги приготвите за зимата, защото много скоро или ще изчезнат от пазара, или цените им ще скочат.
Стерилизираните консерви могат да се направят по всяко време, защото не е нужно да стоят на студено.
Зеленчуците за фризера също е най-изгодно да замразите, когато цените им са поносими. А за суровата туршия, киселото зеле, зелените доматчета и карфиола още е рано – те се слагат, когато свият първите сериозни студове, към Архангеловден, и то по старому.
Каквито и туршии да решите да правите, избирайте само качествени, здрави и не загнили зеленчуци. В противен случай рискувате да провалите целия си труд. Използвайте оцет от сигурен производител – ментетата също могат да развалят домашната продукция.
Прекалено едрите зеленчуци – пиперки, патладжани, моркови – са доста съмнителни откъм съдържание на нитрати и други подхранващи вещества. Прекалената химия, освен че е вредна, прави продуктите по-нетрайни.
Всичко трябва да бъде идеално измито и почистено. И най-малкото замърсяване може да накара бурканите да бомбират в резултат на развили се в тях бактерии, а суровите туршии направо да се вкиснат. А никой не обича да изхвърля храна, в която е вложил и пари, и труд, и време.
Що се отнася до рецептите, днес ви предлагаме пет изпитани, с които да си приготвите вкусна зимнина за студените дни.
Първа рецепта
Списък с продукти:
1 кг. зеле
1.5 кг. червени чушки
0.7 кг. целина
магданоз
1.2 кг. моркови
1 кг. зелени чушки
За саламурата:
0.8 л. оцет
4 л. вода
0.4 кг. захар
0.4 л. олио
10 зърна черен пипер
6 зърна бахар
4 бр. дафинов лист
Начин на приготвяне:
Почистете и измийте чушките, зелето и морковите и ги нарежете на едро. Кипнете саламурата с олиото, оцета, дафиновите листа, захарта, черния пипер и бахара. Всички зеленчуци се поставят в нея за 3 минути, след което се изваждат, а саламурата се прецежда и пак се кипва.
Морковите и зелето се попарват отново за 3 минути.
Попарените зеленчуци се редят плътно в буркани, а между тях се слага магданоз. Пълните буркани се заливат със саламурата, затварят се и се стерилизират 12 минути.
Втора рецепта
Списък с продукти:
1 кг. зеле
1 кг. моркови
1 кг. зелени чушки
400 гр. целина
1.5 кг. червени чушки
магданоз
За саламурата
0.5 л. олио
0.4 кг. захар
10 зърна черен пипер
0.8 л. оцет
5 зърна бахар
3 л. вода
5 бр. дафинов лист
Начин на приготвяне:
Почистете чушките и ги нарежете на едро. Зелето се почиства и се режете на ситно, а морковите – на резенчета или, по желание, на парчета 3-4 см.
Сложете съставките за саламурата във водата и я кипнете. Добавете нарязаните чушки за 4-5 минути. След като времето изтече, извадете чушките и прецедете саламурата.
След това я кипнете отново и подобно на чушките, попарете зелето и морковите.
Наредете запарените зеленчуците в бурканите на слоеве, като между всеки два слоя поставяте целина и магданоз. Напълнете бурканите със саламурата до ръба, затворете ги и стерилизирайте 12 минути.
Трета рецепта
Списък с продукти:
1 кг. моркови
2 кг. карфиол
4 кг. червени чушки
2 глави целина и отделно стръковете с листата от тях
3 глави чесън
За саламурата:
3 л. вода
0.4 л. олио
2.5 л. оцет
0.5 кг. захар
4 бр. дафинов лист
0.4 кг. сол
6 зърна бахар
7 зърна черен пипер
Начин на приготвяне:
Почистете и измийте зеленчуците. Отрежете дръжките на чушките и набодете дебелата им семенна основа с шишче за месо. Обелете главите целина и ги нарежете на едро. Карфиола накъсайте на едри цветчета.
В подходяща тенджера налейте вода и я кипнете на котлона. Вътре добавете всички съставки за саламурата. След това сложете чушките за 2-3 минути, за да се попарят. Ако не може всички наведнъж, ги слагайте на части.
Попарените чушки се оставят да се охладят и отцедят, най-удобно става върху решетка-скара.
Най-отдолу на бурканите поставете стъбла целина с листата. След това поставете слоеве парчета от главите целина, карфиол, моркови и чесън. Препоръчително е във всеки слой да има от всички зеленчуци.
Най-отгоре в буркана сложете импровизиран венец от листа и стъбла на целината. По този начин зеленчуците се притискат по-добре с помощта на капачката, която на свой ред притиска венеца от целина.
Напълнените буркани се заливат със саламура до ръба, затварят се с капачки и се стерилизират (варите затворените буркани 20 минути след кипването на водата).
Да ви е сладко! /jenata.blitz.bg