След 140 години: край на въглищата във Великобритания
Ричард Монтгомъри е работил във въглищната електроцентрала в Ратклиф он Соър в продължение на 43 години, разказва германската обществена телевизия АРД. Мъжът, разбира се, не е щастлив, че дългогодишното му работно място затваря врати тази нощ. Монтгомъри казва, че се гордее, че е работил тук. Смята, че е бил полезен на родината си. Сега обаче идва краят на тази ера, казва той. "Трябва да гледаме напред."
Тази електроцентрала е огромна. Тя осигурява електричеството на два милиона домакинства. В най-добрите ѝ години в централата са работили 3000 души. Днес е последният ѝ работен ден.
Газ: по-чиста и по-евтина алтернатива
Великобритания има много причини за спиране на въглищните електроцентрали, обяснява германската обществено-правна медия. В началото на хилядолетието там започнаха да се правят много по-сериозни опити за подобряване на качеството на въздуха. Въглищните електроцентрали като тази трябваше да се модернизират. Това от своя страна оскъпи електричеството, произвеждано от въглища.
Газът е по-чистата и най-вече по-евтината алтернатива на въглищата, обяснява Джес Ралстън от мозъчния тръст Energy and Climate Intelligence Unit в Обединеното кралство. "Великобритания добива газ в Северно море, затова е изгодно от икономическа гледна точка да се сложи край на въглищната енергия", казва тя. През 2022 година 38% от електричеството в страната е било от газ. Освен това през последните години потреблението на ток в Обединеното кралство намалява, а в същото време към енергийния микс е добавена и вятърната енергия.
Възобновяемите източници са по-привлекателни
"Възобновяемите източници вече са конкурентоспособни и са привлекателни за инвестиции", казва Ралстън пред АРД. Затова от въглища се преминава към газ, а и към възобновяема енергия, тъй като газовите находища в Северно море скоро може да бъдат изчерпани.
В Германия 26 на сто от електроенергията все още идва от въглищни централи, но и 32% от вятърна енергия. Страната обаче има много малко газови централи и вече не използва ядрена енергия. За сравнение: във Великобритания вятърната енергия е по-малко, а ядрената представлява 15 процента от общия енергиен микс. Британците продължават да строят ядрени електроцентрали, но това е изключително скъпо, а и остава големият проблем с преработването на отпадъците.
Великобритания има за цел да преразпредели енергийния си микс така, че до 2035 година да сведе отделянето на въглероден диоксид до абсолютен минимум. Новото правителство на лейбъристите иска да разшири и производството на ток от слънчева енергия. Както и отново да улесни изграждането на вятърни турбини в селските райони. Според Ралстън това би било вариант най-вече поради факта, че Обединеното кралство разполага с множество мащабни проекти за съхранение на електроенергия. Най-голямото съоръжение за съхранение на електроенергия в света се изгражда близо до Манчестър.
За мнозина този преход е емоционален
Сега хората в Ратклиф он Соър усещат съвсем ясно енергийния преход. Осемте големи охладителни кули ще бъдат разрушени. Собственикът на електроцентралата, германската компания "Uniper", иска да произвежда тук екологичен водород.
Клеър Тейлър държи бар в района. За нея краят на охладителните кули ще бъде емоционален момент. За нея кулите и тамошните работници са част от пейзажа на родния ѝ край. Баща ѝ също работи там. Сега ще му се наложи да си търси нова работа.
Автор: Кристоф Прьосл (ARD)
https://www.theguardian.com/business/2024/sep/30/port-talbot-steel-town-braces-for-shutdown-of-its-last-blast-furnace
В това време в братска Туршия разконсервирват музейни танкове от ВСВ защото са истински зелени пионери.
Искам те мноого ТИХ!!