Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Родители, одобрявате ли да има забрана за телефони в час?

В българските училища вече ще има достъп до интернет на цялата територия на училището
Ключови думи: забрана за телефони в час, родители

Смартфонът е устройство, което притежават около 95 процента от българските ученици и приблизително толкова от тях имат профил във Фейсбук, Инстаграм, Тик ток и в други социални мрежи. Моделите и цените на ученическите смартфони обикновено надвишават тези на техните родители, а средната им цена надвишава твърдо минималната работна заплата, се казва в позиция за телефоните в българските училища от председателя на Синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа" д-р Юлиян Петров, предава БТА.

"Използването на мобилни телефони в учебен час е новият обществен дебат, дебат в който страните - родители и учители, кръстосват своите усещания за възпитание и социализация, а Министерството на образованието и науката (МОН) неутрално цитира текста от училищния закон, който в члeн 172 йезуитски е отсякъл: "Учениците да не използват мобилните си телефони по време на учебните часове“. Разбира се, няма никакъв механизъм, който би могъл да гарантира прилагането на този текст", се заявява в позицията.

В нея се припомня, че нуждата от регулиране на използването на мобилни устройства се появява още през 2008 г., когато над 50 процента от българските ученици вече разполагат със смартфони. За да няма недоразумения, трябва да разясним терминът "мобилен" телефон, който включва и смартфон, т.е. телефон, който не е само за разговори, но и с мобилна връзка с интернет и с достъп до социалните мрежи, и с приложения за постоянна мобилна комуникация. Ако притеснението на българските родители е липсата на мобилна връзка със своите деца, то те биха закупили точно такива мобилни устройства с възможност само за разговор, което не е реалността, отбелязват от синдиката. 

И информират, че в световната училищна практика има два модела за регулиране на правилата. "Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на принципа на консенсуса. По разпространен е този със санкциите, който е преход към следващия с консенсуса. Франция е поредната страна, която е прозряла, че само препоръките на директора и учителя не вършат работа и трябва да се намеси негово величество закона. Във френските училища се подписва договор между семейството и училището, и вече част от този договор е изключване на мобилния телефон в училище. Който ученик не спазва правилото за изключения телефон /респективно и другите правила/, се предупреждава и следва "изключване" за три дни. Родителите нямат опция и практика за несъгласие или намеса в училищните политики. Френските родители и по-голямата част от младежите приемат нормално спазването на правилата и това за телефона, защото толерират формирането на гражданските умения да се случва в училище", се отбелязва в позицията.

В нея се казва, че подобна е и ситуацията в Англия - там също е забранено използването на мобилни телефони в училище, като за учебни цели се ползват таблети с регулиран достъп до интернет. Английските ученици искат да ходят на училище и изпитват голям интерес към учебните дейности. Според техните родители, учениците нямат време за мобилни телефони и все пак използването на личен телефон в час е абсурдно. Но, ако все пак някой ученик не спазва училищните правила, което е изключение, то с него се заема не учителя, а помощник-учителя, който комуникира с родителите и предлага за наказания. Английските ученици се изключват по много олекотена процедура, по която родителят не може да въздейства. Ако ученик отсъства безпричинно, то на родителят му веднага се завежда съдебно дело и се осъжда на глоби в хиляди паунди. Родителите са партньори в училищните дейности и са най-активни в доброволчеството.

В Германия, в повечето от федералните провинции, е изрично забранено учениците в основен курс да влизат с телефон в училище, има дежурен телефон за връзка с родителя при нужда.
В Полша има забрана за ползване на мобилни телефони в час, която се налага с вътрешните правилници на училищата. За неизпълнение на училищните правилници се намалява рейтингът на поведението, а намаленото поведение влияе върху избора на училище. 

И в Полша, и в Германия е абсурдна мисълта за неспазване на училищните правилници, поради строгите безкомпромисни санкции към ученика и родителя, и заради безспорния авторитет на учителя. 

"В българските училища вече ще има достъп до интернет на цялата територия на училището, според МОН, надяваме се регулиран. Но има ли семейна регулация и надзор към децата на възраст до 14 години във връзка с техни профили в социални мрежи и опазване от дигиталния тероризъм. Всички знаем, че дори за Фейсбук има изискване за 18 години, но повечето родители толерират своите деца, за създаване на профили и достъп до социалните мрежи. Българското семейство трудно създава правила за регулиране на достъпа до глобалните мрежи и превенцията от огромните опасности, които съществуват там. Но българските родители вече не одобряват евентуалната забрана на мобилните телефони в час", заявяват от Синдиката "Образование".
Според учителския синдикат, текстът от Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) за забрана на ползването на мобилен телефон по време на учебен час не действа. "Българските ученици могат и си играят на смартфоните или си "чатят" по време на час. Защото няма инструменти за противодействие на този порок. Защото виждаме несъгласието на повечето български родители към всички ограничения към техните деца. И защото законотворците не целят създаването на правила, които да се спазват, а предпочитат такива, които звучат красиво. Предложението на Синдиката

"Образование" е за промяна в ЗПУО, като се вмени задължение за подписване на договор между образователната институция и семейството, който да включва и изрична забрана за притежание и ползване на мобилен телефон в учебен час.

Във връзка с политиката за дигитализация, МОН по-бързо трябва да осигури дигитални устройства на образователните институции за работа в, час като таблети, монитори, интерактивни дъски и други, които да привлекат интереса на децата и учениците, посочват от синдиката.
 

32
Коментара по темата
32.
ТБС
11.09.2024 01:29:03
По същата логика, да се забрани на приматите в парламента да ползват телефони по време на работа. Ще се ги вземат като излязат от залата, в края на работния ден.
31.
Трол
10.09.2024 20:55:06
Телефоните са последваният проблем в образованието ни!
30.
Бг
10.09.2024 19:22:32
Да,естествено
29.
Мармадюк
10.09.2024 18:57:42
""
Не
10.09.2024 13:37:45
22
16
Настояваме децата да бъдат обучени за ползите от телефоните,които могат да спасят човешки живот,да се извлича важна информация ,да се ползват по предназначение "

Koи сте тези които настоявате? Ако сте родители за какво настоявате? Не сте ли вие, тези които трябва да обучат и да контролират децата си? И не, не съм учител а родител.
28.
Родител
10.09.2024 18:31:40
Аз като родител обвинявам изцяло училищните институции и “педагози”. По време на пандемията фокусираха децата, даже най-малките върху Фейсбуци, Вайбър, всякакви социални мрежи и групи, за да си предават безумните онлайн уроци. Даже имаше наказания, ако не се използват. Родителите, които опонирахме на това и изказвахме същите притеснения, бяхме подигравани и загърбени. Помним и децата помнят. Сега сочите с пръст нас и децата ни, за някаква вина!? Ние продължаваме да образоваме децата си и да ги възпитаваме въпреки училище, не заедно с него. Но всяко нещо, което се възпитава в къщи, веднага бива опровергано в училище с липсата на всякаква педагогическа мисъл и подход, интелект и човечност. Разбираме, че повечето там са хора на заплата, но сега си берете плодовете! Да ви е сладко!
27.
Портиерът
10.09.2024 18:27:53
Не допускайте да нарушават вътрешните разпоредби

Не ползвайте ,внимавайте в час
26.
Е гати
10.09.2024 18:07:54
Защо се инициира такава драма. Всяка година преди започване на учебната година, някоя гербаджийска подлога или копейка всява смут, медиите на хонорар бълват ли бълват. А вниманието от истинските проблеми се отклонява! Телефоните при децата в начален етап и сега не са позволени. След това в въпрос на възпитание и санкции, ако има ученици възпиращи учебния процес.
25.
No
10.09.2024 17:57:06
Абе на вас коментиращите е редно да ви забранят интернета. Като чета какви глупости сте изписали. Да ви забранят и телевизията,! Агресивни, прости същества! Не, не сме съгласни, ние родителите, да се забраняват телефоните в училище. Възлитайте си децата, обърнете км внимание. Нв всички деца са такива примати, като вас и отрочетата ви! Толкова злоба, чудна работа защо децата търсят спокойствие другаде.
24.
To
10.09.2024 17:56:01
То учители, които да преподават няма, те телефони. От какво да ги разсейват. От урока, който учителя е пуснал на видео я от ютуб, я от някоя ИНОВАТИВНА платформа на МОН, глътнала милиони. Като почнат даскалите да не рецитират планове от листи и започнат да преподават, тогава ше е честно. За сега и AI им върши преподавателската работа перфектно!
23.
Цццццццц
10.09.2024 17:53:35
Абе вие луди ли стеееее!!
Ако се забранят телефоните в училищата децата ви 90 процента няма да могат да изкласят.
Двойките на изпитните тестове и контролни ще се увеличат десетократно.
Самите учители и директори няма да са съгласни на това защото тогава вече ще се види "елита" в гимназиите и ще лъсне и работата и професионализма на самите учители.
Леле леле леле!!! Не се занимавайте с неща, които знаете но се правите, че не виждате!
22.
Тошо
10.09.2024 17:09:39
В час , не бива да има нищо разсейващо.точка
21.
Bbb
10.09.2024 16:58:03
Хи хи хиииий тепърва ще берем плодовете на нашата "пишман демокрация"
Слабоумието,неграмотността и шизофренно състояние на тълпата примесено с мнооооого наркотици,ракия и социални мрежи се е превърнало в животозастрашаваща диагноза.
Нищо,за сметка на това пък много по лесна за манипулиране е раята!
20.
Чип и Джо
10.09.2024 16:38:53
от Магнолия ТВ (HGTV), които имат 5 деца и за 10 години направиха строителна империя, живеят във ферма, милионери са, но у дома нямат телевизор, децата им нямат смартфони, живеят на простор, грижат се за животните във фермата и са щастливи!
Ето това е пример за подражание!
19.
дфб
10.09.2024 15:56:14
Абсолютно. Да им ги взимат още при влизане в даскало и да им ги дават на излизане след последния час.
18.
Германец
10.09.2024 15:49:10
В Германия от години е забранено до 4-ти клас да имат телефони, но за по горните класове не можаха да пробият...
Успех с начинанието желая и съм категоричен , че има голяма полза.
17.
Хххпхп
10.09.2024 15:48:43
Който има ученици, много добре е наясно с положението в училище. Моите деца и до 7-ми и след това са все в “елитни” училища и съм потресена от ситуацията като цяло! Има учители, които показват среден пръст на ученици и родителите им, примерно ( ако не им направиш път с колата на височайшите особи ). Учители, които позволяват абсолютно всичко на деца, които им носят подаръци и дарения. Прикриват случаи на психическо и физическо насилие между децата, ако имат личен интерес. Много е важно и какво работят родителите и каква полза ще имат те. Мнението ми е, че ако учителят е Човек и професионалист, децата няма да се сетят за телефони, без да са нужни забрани.
16.
Родител
10.09.2024 15:42:12
Ддададададададададададададададада
15.
292
10.09.2024 15:27:39
Гичке, проблемът е там, че ги ползват по предназначение. Като ти ревне за айфон последен модел и защото толкова знаеш какво му е предназначението, му купиш, слагаш зареден калашник в ръцете на шимпанзе. И си горда пред другите "гички", че за разлика от тях, за теб да извадиш три бона за не скършиш хатъра на "детенце", не е проблем. Да те попитам. За абитуриентския бал приготвила ли си 100 бона кешовица? Щото ако не, ще се изложиш.
14.
родител
10.09.2024 15:19:53
ДА !
13.
Хахаха
10.09.2024 15:18:57
"Родители одобрявате ли" .
То тука само децата на родителите ха ха .
12.
Наблюдател
10.09.2024 14:40:27
Категорично Да! Твърдо съм за приемане и прилагане на подобна забрана за използване на телефони в час!
Между другото, в нито една "Човешка" държава където се мисли за развиването и ограмотяването на младото поколение, това е недопустимо!
11.
Холивуд до 6
10.09.2024 14:33:42
Е добре де...?
Как искаш родителите да се съгласят с такъв закон,когато самите те живеят в тези мрежи?
За тях е много важно да се снимат и да се отбележат къде са ходили,какво са яли,
какви парцали са си купили и
как са пръднали в тях......!!!!
Какво от това когато децата им ще израстат същите неграмотници като тях,но нали ще са активни и популярни в мрежите!!!!
И така ще се плодят до безкрай.......................................
......................................................
10.
Ухх
10.09.2024 14:19:44
Ами не! Нека си играе детето като му е скучно в час!
9.
Хахахахахаха
10.09.2024 14:17:23
Това че не можете да контролирате отрочетата си не означава, че другите трябва да страдат заради вас. Никой не може да накара някого да разпише договор. Юридически е НЕВЪЗМОЖНО :) Второ, догорите по закон трябва да са с еднакви права и задължения :) Ако няма равноправие... падат много лесно в съда. Някои си мечтаят да живеят в концлагер, защото така и не успяха да се научат да вземат решения и да носят последствия от това. Направо сте жалки! Вчера решиха да ви вземат колите, днес ще вземат телефоните ви.... после някой искал да ви занулява. ХАХАХАХАХАХАХХАХАХА Няма нужда! Вие сами го правите! Имбецили необразовани!
8.
БЕЗ ТЕЛЕФОНИ !!!
10.09.2024 14:13:00
естествено, че трябва да им е забранено на тия изтървани отрочета. В Тик Ток е пълно с лапета, които се пускат на живо по време на час. Учителката си преподава, а те се хилят пред камерата. Детето е там да учи, а не са се чуди какво да прави на телефона. Ако не иска да е там, да се отписва и да прави каквото си иска. Аман от лигави деца с високомерни роделите, боклуци.
7.
Майка
10.09.2024 14:10:51
Не одобрявам нека си играе детето когато иска цигари ли искате да пуши вместу това велики педагози
6.
Га га га гааааа
10.09.2024 14:09:38
Родителите на днешните младежи са набори, които също са с облъчени мозъци от тези устройства.
Достатъчно е да се загледаме
какво се случва по улиците: Същите тези родители са готови да ги блъсне автомобила докато пресичат по кръстовищата защото са се заровили в телефоните си.....
Като зомбита се носят по улиците...
Забраната трябва да бъде приета със закон,който да бъде подкрепен със солидни глоби и наказания,както за учениците така и за техните родители.
Всичко друго е ала бала,ако изобщо сме проумели като родители че трябва да спасим децата си поне в училищата за да не израстват функционално неграмотни и без никакво чувство за комуникативност помежду си
пак точно заради същите устройства.
Страхувам се ,че ще бъда разбран,особенно от "новия модел родители"!!
5.
така така
10.09.2024 13:58:52
Естествено че няма да им вземат телефоните нали ще им ограничат правата.... Решението е лесно - парична глоба за всеки родител ако детето му ползва телефон в час! А аз лично ако бях учител щях да си взема една тапа за 100 лева и да я пускам в класната стая хаххахахахах
4.
ТБС
10.09.2024 13:55:01
Гичке, какво значи по предназначение? За малоумни тестове и други глупости да може, а иначе не! Или ще са с телефони и ще се научат да ги контролират или без. Аз съм против, определени имбецили да ги мързи да разпечатат 28 теста. Дори и да има телефон детето, не е длъжно да си пуска интернета, като в училището има такъв, платен от нас.
3.
Scrooge McDuck
10.09.2024 13:54:02
В Япония децата учат на лаптопи с ограничен интернет и се учат да печатат, не да чатят с 4овек asl pls. Без телефони.
2.
Гичка
10.09.2024 13:38:07
Ако се ползват по предназначение а не за забавление защо не?
1.
Не
10.09.2024 13:37:45
Настояваме децата да бъдат обучени за ползите от телефоните,които могат да спасят човешки живот,да се извлича важна информация ,да се ползват по предназначение
  Добави Коментар
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта
Стара народна рецепта за постна погача за Бъдни вечер Вижте всеки един детайл по приготвянето й - от тестото до украсата Мартин Кура е новият й мъж Певецът бил изключително надарен, Алекс Богданска удари джакпота с него
Стана ясна причината за внезапната смърт на цесекаря Марто След като получил лекарска помощ, Мартин се върнал на терена, но след нова криза издъхнал напът за болницата 18 пъти по-богат от крал Чарлз Това е най-големият милиардер в Африка
Свали 30 кг Риалити звездата от последния сезон на „Биг брадър“ Веси Маринова свалила 30 килограма след излизането си от къщата Вашата пералня може да суши дрехи! Всяка има тази практична функция, но трябва да знаете този трик Ако използвате традиционния метод за сушене на дрехи, има няколко правила, които могат да ускорят процеса