Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Нещо много притеснително се случва с парите за пенсии

Ключови думи: втора пенсия, пари, държава, инфлация

Инфлацията стопи парите за втора пенсия, показват данни на Комисията за финансов надзор (КФН) и на Националния статистически институт, пише "Труд". 

На 1 юли 2024 г. се навършиха точно 20 години откакто КФН дава данни за доходността на частните пенсионни фондове. Оказва се, че за този период доходността на различните универсални пенсионни фондове е в границите от 65,2% до 125%. А инфлацията за същия период е 126,5%.

Оказва се, че нито един от универсалните пенсионни фондове, в които задължително са осигурени работещите хора, родени след края на 1959 г., няма доходност за 20 години, която да надвишава инфлацията. Така реално покупателната способност на парите, които преди 20 години са внесени за пенсии, е намаляла.

При доброволните пенсионни фондове ситуацията е малко по-различна. От опериращите на пазара в страната 10 пенсионни фонда, само седем работят от над 20 години. Тяхната доходност е в по-широки граници от доходността на универсалните пенсионни фондове и е между 22,6% и 147,6%. Но само доходността на два от фондовете надвишава размера на инфлацията за 20-годишния период.

Две от пенсионните дружества на пазара в страната нямат 20-годишна история, но може да видим каква е доходността им за период от 10 години - от 1 юли 2014 г. до 1 юли 2024 г. Тези две пенсионни дружества управляват и доброволен и универсален пенсионен фонд.

Двата универсални пенсионни фонда имат доходност от съответно 29,7% и 22,4% за 10 години. А двата доброволни пенсионни фонда са реализирали доходност от 42,8% и 29%. А инфлацията за същия 10-годишен период е 45,4%. Оказва се, че доходността и на тези фондове е по-ниска от инфлацията.

Сред причините доходността на фондовете да е по-ниска от инфлацията е догонващия характер на икономиката на страната ни и това, че цените растат, за да се доближат до средните за държавите от ЕС. Средната натрупана сума на един осигурен в универсалните пенсионни фондове е 6910 лв., показват последните данни на КФН.

Тези пари са достатъчни за изплащането на сегашната минимална държавна пенсия за стаж и възраст от 580,57 лв. в продължение на една година.

На фона на тези резултати частните пенсионни фондове искат да управляват повече пари и вноските за втора пенсия да бъдат увеличени.

“Вноската към капиталовите фондове от втория стълб е ниска в размер на 5% и отдавна е назрял моментът за преразглеждане на размера на осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване и тяхното плавно увеличаване в посока до 10 на сто”, каза председателят Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Евелина Милтенова пред БТА.

Тя припомни, че вторият стълб на пенсионно осигуряване стартира с вноска от 2% от осигурителния доход и стигна до 5 на сто през 2007 г., като предвиденото при старта на модела увеличение до 7-10% на вноската за втория стълб така и не се случи.

По данни на БНБ за местните и чуждестранните фондове

Инвестициите в недвижими имоти се увеличават

Инвестиционните фондове увеличават активите си в акции и в недвижими имоти, показват данните на БНБ. Към края на второто тримесечие на 2024 г. активите на фондовете, инвестиращи в акции, се увеличават с 482.9 млн. лева (29.9%) до малко над 2 млрд. лева при близо 1,6 млрд. лева към юни 2023 г., а тези на балансираните фондове и фондовете, инвестиращи в недвижими имоти, нарастват с близо 90 млн. лева или 22.4 на сто до почти 492 млн. лева, при малко над 401 млн. лева към края на юни 2023 година.

Спрямо март 2024 г. активите на фондовете, инвестиращи в акции, се увеличават със 109.3 млн. лева (5.5%), а на балансираните фондове и фондовете, инвестиращи в недвижими имоти и други се увеличават с 39.5 млн. лева или 8.7 на сто.

Към края на второ тримесечие на 2024 г. основен дял във валутната структура на активите на местните инвестиционни фондове имат средствата, деноминирани в български лева - близо 65 на сто, и в евро - 30.7%, при съответно 66.9% и 28.8% към юни 2023 година. Към края на юни 2024 г. активите, управлявани от местните и чуждестранните инвестиционни фондове у нас, възлизат на над 10 млрд. лева.

1
Коментара по темата
1.
Ханко Брат
20.08.2024 19:26:12
Аз това съм го предрекъл още когато започнаха да удържат пари на хората!)
  Добави Коментар
Девата да се пази от измамници, а Стрелецът да внимава с пари! Хороскоп за деня – 22 януари 2025, сряда  Измамен пенсионер платил 50 000 лева за жилище, продадено от строителя Оказва се, че има още потърпевши
Нов млад "лъв" е луд по нея? Деми Мур е сексимвол на киното, пак я свързват с млад любим 76 са вече жертвите на пожара в турския курорт Карталкая Ранените са 51
През 2019 тя бе елегантна първа дама, а сега налага волята си Сега вече Мелания е строга и решителна Дама до съпруга си, решителен и напорист лидер на "Революцията на здравия разум" Тежка атака по Стойчо Младенов Ето какво твърди бивш "червен" ръководител
Нафтата се подсилва Нуретин Пюскюлю подписа с тима Постави интересен ултиматум Феновете на киното може отново да гледат Джим Кери до ослепителната Диас
Психолог с анализ за мъжката шапка на Мелания, искала да каже, че е най-добрата Според него първата дама сякаш крещи на присъстващите, че си запазва правото аз да ги гледа, а не те нея Зелените ревнаха срещу Тръмп, тръбят за климатичен геноцид и вещаят катастрофални последици  Има ли опасност от ускоряване на глобалното затопляне, след като САЩ напусна пак  Парижкото споразумение за климата
Показа се почти гола Геня обра десетки хиляди лайкове по бельо Ники Кънчев и дама с чувство за хумор "взривиха" залата на "Стани богат" Водещият пак показа голяма обща култура