Бургас - рекордьор в Европа, наемите са скочили най-много
Българските градове София, Варна и Бургас, които са включени в индекс на недвижимите имоти на одиторската компания Deloitte, са регистрирали най-голям годишен ръст на цените на наемите през 2023 г. сред изследвани 59 града в Европа. Въпреки това те остават сред градовете на Стария континент с най-ниски наеми на жилища.
Бургас е лидер в Европа по ръст на наемите през миналата година със 125,8% до 6,9 евро на кв. м. Морският град обаче е на второ място сред европейските градове с най-ниски наеми, като е изпреварен само от гръцкия Патра с 6,3 евро на квадрат.
В София наемите на жилища са поскъпнали с 98,1% на годишна база през 2023 г. до 9,1 евро на кв. м. Българската столица е на десето място сред най-достъпните градове в Европа от гледна точка на наеми на жилища, сочи индексът на Deloitte.
Във Варна наемите са се повишили с 66,8% за година до 7,8 евро на кв. м, като морската столица заема пето място сред градовете с най-ниски наеми, включени в индекса на одиторската компания.
Най-скъпият град за наем на жилище в Европа е Лондон, където цените достигат 33,8 евро на кв. м. Следват Дъблин с 31,5 евро на квадрат и Париж с 31,3 евро на кв. м. В още десет други града наемите са по-високи от 20 евро на кв. м – Барселона, Амстердам, Осло, Мадрид, Голям Лондон, Копенхаген, Тондхайм в Норвегия, Мюнхен, Галуей в Ирландия и Берген.
Deloitte публикува показател и за достъпността на жилищата за продажба във включените в индекса страни и градове. България и по-големите български градове не е сред тях. Компанията пресмята достъпността според броя на средните брутни годишни заплати, които са необходими за закупуване на стандартно ново жилище с площ от 70 кв. м.
Данните сочат, че Чехия е най-недостъпната страна в Европа за притежаване на жилище сред изследваните 18 държави. Покупката на стандартно ново жилище в страната изисква инвестирането на еквивалента на 13,3 брутни годишни заплати, цифра, която остава относително непроменена спрямо предишното издание на индекса. Словакия, която през 2022 г. беше най-недостъпната страна за покупка на ново жилище, сега е на второ място с необходимите 12,7 средни брутни заплати за покупка на средно ново жилище. Това е с 1,4 средни брутни заплати по-малко спрямо предходната година.
След Словения се нареждат Израел, Ирландия и Унгария, където за покупка на ново жилище са нужни 10,2 брутни заплати. При сравнение с предходната година положението при купувачите в Израел и Унгария остава непроменено спрямо предходната година, докато ирландците трябва да заделят 0,5 брутни годишни заплати повече за покупка на нов дом.
Гражданите на Сърбия, Франция и Хърватия ще трябва да спестят между 8 и 10 брутни годишни заплати, за да придобият нов апартамент. В страни като Полша, Босна и Херцеговина, Нидерландия, Великобритания, Словения и Гърция цената за покупка на ново жилище е между 6 и 8 брутни годишни заплати.
Новите купувачи в Румъния и Италия трябва да спестят еквивалента на между пет и шест брутни годишни заплати, за да могат да купят нов дом.
Най-достъпните страни за покупка на нов дом са Норвегия и Дания, където гражданите се нуждаят от еквивалента на по-малко от пет брутни годишни заплати, за да купят собствено жилище. Гражданите на Норвегия трябва да спестят 4,8 брутни годишни заплати, а в Дания са нужни само 4,7 брутни годишни заплати.
Амстердам е най-скъпият град за покупка на собствен дом в Европа. Там купувачите трябва да спестят 15,1 средни брутни годишни заплати, за да си позволят жилище на средна цена. Това все пак е с 0,7 брутни годишни заплати по-малко спрямо предходната година. В Нидерландия купувачите могат да получат ипотечен кредит, покриващ до 100% от стойността на имота, и да се възползват от данъчни облекчения като приспадане на лихвата по ипотечния кредит, което намалява разходите за жилищна собственост. Тези фактори улесняват нидерландските граждани да купуват жилища.
В индекса на Deloitte Амстердам е следван от Прага и Атина. Жителите на Прага трябва да спестят 13,5 годишни брутни заплати спрямо 14,3 предходната година. Гражданите на гръцката столица се нуждаят от еквивалента на 13,3 брутни годишни заплати спрямо 12,3 в предходното издание на индекса.
Жителите на Братислава, Дъблин, Белград, Будапеща, Любляна, Копенхаген, Варшава, Лондон и Загреб се нуждаят от еквивалента на 8 до 13 средни годишни брутни заплати, за да си позволят нов апарттамент.
В същото време Осло е на второ място сред най-достъпните градове в Европа с еквивалента от 7,6 брутни годишни заплати за покупка на ново жилище, като отстъпва само на Рим, който отново е най-достъпният град на Стария континент за покупка на жилище, като средните жилищни разходи са приблизително колкото 6,9 средни брутни годишни заплати.
Нема страшно.
Европедегейските ни продажници,които затриха енергетиката ни,са се погрижили.
Скоро освен уругвайци( от ,,Ямбол е градЪТ,Ямбол е стилЪТ")...освен воеводи с табели СН...ще се напълни и със заралии-СТ.