Време е Общината и бизнесът на Поморие да помислят заедно какво още да дадем на своите съграждани
Кметът на Поморие Иван Алексиев е доволен от сезон 2024. Той подчерта, че лятото е тръгнало трудно, но сега курортът е препълнен до краен предел. Иван Алексиев и екипа му видимо променят Поморие, а през тази година една от големите атракции по Черноморието са светещите фонтани, за които всички говорят.
Цяла България говори за уникалния спектакъл в морето край Поморие
Какви са следващите стъпки пред Общината и плановете за удължаването на сезона, вижте нашия разговор с Иван Алексиев.
- Г-н Алексиев, как оценяте протичането на сезона до този момент?
- Радваме се на силен сезон Поморие. Макар да знам, че ще ме апострофират в тази посока. Заявявам го най-отговорно - градът е пълен на макс. Най-пълният от всички градове по Българското Черноморие. Сезонът тръгна бавно и трудно, но ще ви кажа обосновано защо - винаги, когато има Европейско или Световно първенство по футбол, има отлив. Футболът не е само социален феномен, той е магия. Няма друго такова нещо, което да привлича толкова много хора. Вижте Олимпиадата - тя не се отразява негативно на потока от туристи толкова много. Румъния, Германия и Турция са класирани на Европейското и ние да чакаме туристи от там? Абсурд! Няма как да стане. Свърши Европейското и докато се усетим, градът се напълни изведнъж. Няма никакво свободно място. Заведенията са пълни, магазините работят, няма свободни стаи по хотелите, плажовете са пълни. Но най-важното е да създадем условия на тези хора и да им създадем удобства.
- С толквова много хора има ли проблем с паркирането?
- Нашата политика в това отношение винаги е била последвателна. Тя вече дава своя резултат. Има ред. Автомобилите са по-малко, подредени са, улиците са по-чисти, тротоарите са свободни. Синята зона е малко хибридна в Поморие. Двата месеца в сезона има много автомобили, в останалото време няма. Не е и коректно в старата градска част да въведем Синя зона. Там си има ред, преференциално платено паркиране, всеки си знае мястото, има право и на още два автомобила. Имаме буферни безплатни паркинги, които също са пълни.
В новия кв. Малко солено езеро всичко е Синя зона, но и имаме много платени паркинги. Потокът от автомобили е прибран и всичко е спокойно. Това обаче не ни успокоява. Отново работим в посока създаване на нови паркоместа. В момента разглеждаме еднопосочността на ул. „П.К. Яворов”, с което ще можем да обособим 160 паркоместа, които да са безплатни. Наесен започва ремонт на ул. „Проф. Парашкев Стоянов” и свиване на тротоарите от двете ѝ страни с възможност за паркоместа - без да стесняваме улицата.
- А какво се случи с идеята за етажен паркинг пред сградата на Общината?
- Чакаме решението на съда относно жалбата срещу проекта и след това имаме възможността веднага да започнем проектиране. Проектът е приет, задвижен, но в съседните кооперации няколко човека обясняват, че щяла да им се закрие гледката към морето. Точно затова решихме да действаме по канален ред - вместо да отхвърлим жалбата, я внесохме в съда. Ако той прецени, че хората са прави, оставяме сегашния тип паркинг. Ако ли не - внасяме ПУП, внасяме проекта, минава широко обществено обсъждане, следвано от гласуване на Общинския съвет.
Искам да отчета нещо много важно, защото хората забравят бързо - този паркинг до Общината, паркингите пред хотел „Централ”, хотел „Токалиев”, този до първия светофар, този пред Калните бани... всички тези терени бяха отредени за жилищно строителство и подготвени за продажба преди аз да стана кмет. Когато встъпих в длъжност и видях проблема с паркирането, поетапно се погрижих всички тези терени да се преотредят за паркинги. Без друго строителство. В годините променихме статута им, публична общинска собственост са и ако някой си мисли, че утре ще влезе в Общината и ще започне да строи там, няма как да стане това. Там единствено могат да бъдат паркинги.
Ясно ми е каква е целта на някои хора, но няма да спрат развитието на Поморие в правилната посока. Това са паркинги и ще останат такива. И ще продължим да правим нови такива, за да поемем това голямо количество автомобили. Не само заради туристите, а и заради местните хора. Защото всяко четиричленно семейство с по две деца се нуждае вече от 4 автомобила и всеки иска място за паркиране. Този град не е проектиран в старата си част за толкова много коли.
- Колко места е предвидено да има този многоетажен паркинг?
- В момента, в сегашния му вид, той разполага със 140 места. Предвиждат се 4 етажа, тоест 4 пъти по толкова - 480-560. В него вече ще има възможност за абонамент на местните на символична сума. Това е политиката, която развиваме. В годините много сме работили в тази посока.
- Освен паркирането кои са основните проблеми на Поморие?
- Повтарял съм го през годините много пъти. Ясно сме дефинирали три основни проблема на Поморие. Два от тях са решими и ако бъдат решени, във времето ще направят така, че първият нерешим ще е сведен до минимум.
Проблемите са следните:
Първият проблем е презастрояването на новата част на града. То е факт, но нашата администрация го завари така. Няма как да трънем сега да събаряме сгради. Ако този нов квартал беше проектиран както трябва, а не на парче, всичко щеше да е нормално. Влизам в кметския офис и заварвам този квартал с кални улици, без тротоари. И съответно взимаме решение как да се действа. Задача № 1 - да осигурим първо инфраструктурата; Задача №2 - да осигурим паркирането; Задача №3 - озеленяването. Остава само да приключим третата задача, останалите са направени последователно през годините.
Вторият проблем е озеленяването. В момента разработваме сериозна програма за това, но ни трябват няколко години да превърнем Поморие в зелен град. И ще го направим. А направим ли го, това ще намали тежестта на презастрояването, защото самата зеленина ще отвлече окото на хората от фасадите на сградите. Ще вкараме подходящи растителни видове за нашия регион. В момента имаме дървета, чиято функция към момента е от тях само да падат листа, които запушват канализацията. При нас виреят зокуми, палми, средиземноморски видове. И в тази връзка - възложили сме изготвянето на проект на т.нар. „Парк капката” в кв. Малко солено езеро. Идеята и заданието е такова да бъде с подземен паркинг и зеленина отгоре. Имаме широки тротоари, където могат да се засадят хубави дървета.
Третият, за който вече говорихме, е паркирането. Мисля, че до 2-3 години и този проблем ще бъде генерално решен, особено с изграждането на този многоетажен паркинг, с постояването на гореспоменатия полуподземен паркинг. Не говорим само за Стария град, а цялостно, защото аз не деля Поморие на квартали. За да се случи всичко това обаче, е нужно време. Някой ще каже „Ами досега какво правихте, не ви ли стигна времето?!”
Не, не ни стигна, защото имаше куп други неща, които трябваше да се направят, за да стигнем до тук. Нямаме ли концепция, правим ли нещата на парче - получаваме кв. Малко солено езеро. Той е лошият пример на градоустройство и на градоуправление. Градоустройството и градоуправление се дължи на двама човека и те носят своята отговорност със своя подпис - главният архитект и кметът.
- Това ли е дългосрочната трагедия за развитието на Общината и какво предстои оттук нататък?
- Ще ви кажа, че следващото, което предстои да направим, е да представим Генерален мастърплан за развитието на Поморие в следващите най-малко 10 години. И да уточня преди нечии коментари - не става въпрос аз да го изпълнявам този план! Нека той бъде одобрен от обществеността, да е приет след голямо обсъждане с пълно единодушие и да се превърне в стратегически документ за развитието на Поморие. В него искам да са включени точки за развитието на крайбрежните зони, зелените зони, черноморското крайбрежие, с което имаме проблем - почват изследвания за течения, вълни, вятър. Това ще включи облседването на възможността за южен плаж на Поморие и който влезе тук трябва да спазва този стратегически план. Без да чувам „Колко поръчки! Кметът колко краде!” Стратегията ни трябва да е такава, че Поморие да се развива, а кой е крал - нека докажат, има си институции.
- Вижда се, че Поморие е пълен с туристи. Водния фонтан е една несъмнена атракция, която привлича внимание? Какво друго направи общината, за да постигне настоящия резултат и доволен ли е бизнесът?
- Целта на водния фонтан или както ние го наричаме „Окъпан в светлина”, е да привлича туристи. Като има туристи, бизнесът ще работи и ще е доволен. След това бизнесът ще помогне на града да се развива. Само че бизнесът в Поморие имам чувството, че смята, че градът и Общината са му длъжни. А е точно обратното. Частните предприемачи ползват даденостите на града и терените общинска собственост, за да развиват бизнеса си. Общината им даде възможност да ползват всичко това, ощетявайки немалка част от жителите си, които имат и други нужди, чисто социални, имат нужда от нашата подкрепа.
Говоря за по-сериозния бизнес, по-заможния и го казвам най-отговорно - той е длъжен на Поморие и на поморийци. Време е да седнем на една маса и да комуникираме. Поморийци правят жестове към бизнеса, редно е да е реципрочно. Тогава ще имаме много повече гости, които ще остават за по-дълго време и ще харчат повече пари, защото ще предложим по-високо качество на услугата.
Иначе за фонтана - той е по-различен. Не съм съгласен да ни сравняват с Дубай, защото нашият фонтан е в море, а техният в езеро. Всъщност това е единственото, може би в света, такова съоръжение, което е изградено в море. Правим ред други атракции. Имаме виенско колело в центъра. Всеки уважаващ себе си европейски град има такова.
Ето кога ще работи музикалният фонтан в Поморие
Тонът ми е чисто провокативен нарочно, за да накарам съгражданите ми да мислят позитивно. Имаме само ползи от всичко това и това, което ние имаме като даденост, ние трябва да го използваме максимално в добрия смисъл на думата. Но и да го пазим, и съхраняваме.
Всичко това не е заслуга на кмета. Отговорността и неуспехите ги носи кметът. Доброто и позитивното е за всички, а той е лицето. Затова при неуспех поема еднолично отговорността. Това искам да разберат моите съграждани. Атакуват ме персонално, ама аз утре няма да съм кмет. Друг ще е на моето място. Тогава ще се разхождам спокойно и ще се усмихвам, по алеите, които аз съм помогнал да се изградят, през атракциите, които сме направили и успехите, които сме постигнали.
- Какво предстои за Поморие?
- Тепърва ще започнат да излизат още повече интересни неща за Поморие. Предстои ни представяне на концепцията за оздравяване на болницата. Същите, които доскоро атакуваха мен и общината, че ще фалирам болницата и ще я продам умишлено. Виждате ли ги сега? От 300 000 вдигнахме капитала на болницата до 3 000 000. Първо няма кой да я купи... Но тя не е за продан. Затова Общината стана единственият кредитор на болницата. В работен порядък готвим план - кое отделение как ще работи. Провеждаме разговори. Концепцията ще бъде представена на обществеността, после на ОбС. Нека се абстрахират от моето име под предложенията. Името няма значение. Гласувайте ако предложението е добро, и не го правете, ако не е! Аз съм първият човек, който няма да позволи местни партийни лидери да си решават партийните проблеми на гърба на поморийци. Ще защитя всеки, както защитих лозарите, рибарите. Защото съм кмет на Поморие.
Изчакваме сезонът да приключи, за да започнем ремонта на бул. „Проф. Стоянов”. Другото важно е да започне ремонтът на кръговото между улиците „Княз Борис I” и “Европа”. Трябва да затворим пътя и моментът сега, в разгара на сезона, не е подходящ.
Започваме ремонт на физкултурния салон на най-голямото ни училище, за да можем да 20 септември да сме приключили. Резултатите се виждат. С днешното приемане на мрежата, вече има 740 деца - 4 паралелки в първи клас. Другата седмица започват ремонтните дейности. До 20 септември ще сме приключили за началото на учебната година.