Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Затлъстяването изяжда 500 млн. лева годишно

Ключови думи: затлъстяване, храна, преяждане, нзок

Близо 500 милиона лева здравни разходи генерират на бюджета заболяванията, свързани със затлъстяването у нас. Над 100 млн. лв. са разходите за болнични и извънболнични дейности. Общите разноски на НЗОК за 4 групи възлизат на 240 млн. лв. В две от групите заболявания за лекарствени продукти са отпуснати 137 млн. лв. годишно. Това е пресметнала Световната организация за наблюдение на наднорменото тегло.

На справката за страната ни се позоваха участниците във форум, организиран от Алиансa срещу затлъстяването с подкрепата на Ново Нордиск. За 2019 г. НЗОК е изплатила по клинични пътеки над 93 млн. лв. за инфаркти, инсулти, диабет и артрози. За амбулаторни процедури за тези заболявания са отишли над 6 млн. лв., а за лекарствени продукти над 137 млн. лв. Тревожно в изследването е, че вече 40 на сто от българите са с наднормено тегло.

25% са със затлъстяване I-ва степен, 9% - II-а степен и 2% са с III-та степен. Според изследването 49% от хората в България имат наднормено тегло повече от 5 години, а 12% си стоят дебели повече от 20 години.

От изследователски център “Тренд” правят извода, че разпространението на затлъстяването в страната изисква спешни мерки.

“Нашето социологическо проучване сочи, че 2 200 000 пълнолетни българи са с Индекс на телесната маса над здравословния. Освен дългосрочен проблем, затлъстяването се свързва с повече опити за справяне с теглото - 48% са пробвали да отслабнат, като почти половината от тях са направили повече от 4 опита.” Това заяви политологът Димитър Ганев от центъра. Той уточни, че респондентите съобщават за съпътстващи заболявания като хипертония. От високо кръвно страда почти половин България. 23% са с висок холестерол, една четвърт имат проблеми със ставите. С висока захар са 14 на сто, а 11% със сънна апнея. Това са най-честите придружаващи заболявания на затлъстяването, според данните на “Тренд”.

“Теглото, освен здравословен проблем, оказва влияние и върху икономиката на домакинството - 5% от българите са отсъствали от работа поради здравословен проблем, свързан с килограмите. Това отсъствие е регулярно и за 39% се повтаря на няколко месеца”, каза още Димитър Ганев.

Според презентацията на Алиансa срещу затлъстяването най-чести причини за вдигане на килограми са генетични, ендокринни, психологични, неврологични, ефект от някои лекарства или от въздействие на околната среда.

“До момента са идентифицирани мутации в над 200 гена, които водят до предразположение към наднормено тегло. Доказано е, че причините за това са комплексни и генетиката носи до 70% риск за появата на проблем с килограмите”, обясни ендокринологът д-р Явор Асьов, главен асистент към Катедра “Вътрешни болести” и Клиника по Ендокринология на УМБАЛ “Александровска”. Той допълни, че “48% от хората искат да отслабнат и 8 от 10 човека правят опит да постигнат това. За съжаление само 1 от 10 успява. Ето защо затлъстяването изисква комплексен, стъпаловиден подход в лечението и подкрепа от лекар. Подходът към всеки е индивидуален и е съобразен с оценка на комплексни фактори”.

Участниците във форума обобщиха, че затлъстяването е първото нещо, което виждаме, но последното, което лекуваме. Затова разпространението му ще продължава да нараства, както сред възрастните, така и сред децата, ако не бъде предприет комплексен подход от страна на здравните власти. Настояват за спешно стартиране на Национална програма за борба със затлъстяването.

Един на всеки осем души е с наднормено тегло, сочи анализ на “Лансет”

Дебелите по света надхвърлят 1 милиард души

Най-малко хора с наднормено тегло има в Китай

Над 1 милиард души по света страдат от затлъстяване, сочи проучване на СЗО, публикувано в научното списание “Лансет” (The Lancet). Тази стряскаща статистика е факт по-рано от очакваното, което до голяма степен се дължи на бързото преминаване от недохранване към затлъстяване в страните с ниски и средни доходи, заяви д-р Маджид Еззати, старши автор на анализа и професор в Imperial College London.

Предишни оценки на Световната федерация по затлъстяване предполагаха, че до 2030 г. ще има 1 милиард души, живеещи със затлъстяване, но тази бройка бе надхвърлена още през 2022 г., твърди Еззати.

Новият глобален анализ, извършен от повече от 1500 изследователи е базиран на измерванията на височината и теглото на над 220 милиона души от повече от 190 държави, установява, че един на всеки осем души в света страда от затлъстяване.

Според събраните данни, страните с най-голямо разпространение на затлъстяване са в Тихоокеанския и Карибския архипелаг, където почти две трети от възрастните са с наднормено тегло.

На европейския континент процентът на затлъстяване в Обединеното кралство се покачва от 13,8% през 1990 г. на 28,3% през 2023 г. за жените и от 10,7% на 26,9% за мъжете. Най-малко страдащи от затлъстяване има в Китай.

2
Коментара по темата
2.
Стомна
20.06.2024 12:57:48
Пазете си тлъстинките! Като дойде войната ще се чудите какво да ядете. Стероидните наркомани първи ще дадат фира след клечовците. Запомнете думите на Конфуций:
"Който заспива със сърбящ анос, се събужда с миризливи пръсти!"
Нека мъдростта е вашият пътеводител.
1.
_nib_
20.06.2024 11:03:55
Защо ли?
Заради химиите в храната?-НЕ!
ГМО?-Абсурд!
  Добави Коментар
Измама: Жена запази стая с изглед към морето, "гледката" оказа се плакат Истинската гледка е рушаща се бяла стена и редици бели прозорци с решетки Ужас за три зодии! Очаква ви фатална любов през юли В много връзки ще се разиграят ситуации, свързани с любовни триъгълници и избор на един от партньорите
Не мога да повярвам, че намерих рецепта за най-икономичните палачинки Те са тънъчки и неустоимо вкусни Законодателно предложение: По-малко бумащина за лекарите и повече време за пациентите В законопроекта е заложено въвеждането на съвременни технически средства, с които лесно да може да се удостоверява присъствието на пациентите в лечебните заведения
От Търново до харема на султана: Принцесата, която се жертва, за да спаси Българското царство Името ѝ е Кера Тамара, а песни за нейната саможертва се пеят много след смъртта ѝ Домашна лимона, която ще ви освежи и в най-горещите дни Трябват ви малко продукти
Потвърдиха първи за 2024 г. случай на западнонилска треска в Гърция При пациента са регистрирани леки симптоми на енцефалит, които са започнали в края на юни Овенът да не се отказва от плановете си, а Близнаците да не рискуват! Хороскоп за деня – 6 юли 2024, събота
От майка към дъщеря: 4 важни съвета за любовните срещи Запознанствата са по-лесни, ако не ги приемаш (или себе си) твърде сериозно Страх от интимност? Ето как да го преодолеем Признаците, по които да разпознаем, че се страхуваме от близост
Зодии, които обичат да си хвърлят парите на вятъра Вие сред тях ли сте  Най-вкусният бананов пай с пухкава заливка, ще искате още и още Вижте рецептата