Затлъстяването изяжда 500 млн. лева годишно
Близо 500 милиона лева здравни разходи генерират на бюджета заболяванията, свързани със затлъстяването у нас. Над 100 млн. лв. са разходите за болнични и извънболнични дейности. Общите разноски на НЗОК за 4 групи възлизат на 240 млн. лв. В две от групите заболявания за лекарствени продукти са отпуснати 137 млн. лв. годишно. Това е пресметнала Световната организация за наблюдение на наднорменото тегло.
На справката за страната ни се позоваха участниците във форум, организиран от Алиансa срещу затлъстяването с подкрепата на Ново Нордиск. За 2019 г. НЗОК е изплатила по клинични пътеки над 93 млн. лв. за инфаркти, инсулти, диабет и артрози. За амбулаторни процедури за тези заболявания са отишли над 6 млн. лв., а за лекарствени продукти над 137 млн. лв. Тревожно в изследването е, че вече 40 на сто от българите са с наднормено тегло.
25% са със затлъстяване I-ва степен, 9% - II-а степен и 2% са с III-та степен. Според изследването 49% от хората в България имат наднормено тегло повече от 5 години, а 12% си стоят дебели повече от 20 години.
От изследователски център “Тренд” правят извода, че разпространението на затлъстяването в страната изисква спешни мерки.
“Нашето социологическо проучване сочи, че 2 200 000 пълнолетни българи са с Индекс на телесната маса над здравословния. Освен дългосрочен проблем, затлъстяването се свързва с повече опити за справяне с теглото - 48% са пробвали да отслабнат, като почти половината от тях са направили повече от 4 опита.” Това заяви политологът Димитър Ганев от центъра. Той уточни, че респондентите съобщават за съпътстващи заболявания като хипертония. От високо кръвно страда почти половин България. 23% са с висок холестерол, една четвърт имат проблеми със ставите. С висока захар са 14 на сто, а 11% със сънна апнея. Това са най-честите придружаващи заболявания на затлъстяването, според данните на “Тренд”.
“Теглото, освен здравословен проблем, оказва влияние и върху икономиката на домакинството - 5% от българите са отсъствали от работа поради здравословен проблем, свързан с килограмите. Това отсъствие е регулярно и за 39% се повтаря на няколко месеца”, каза още Димитър Ганев.
Според презентацията на Алиансa срещу затлъстяването най-чести причини за вдигане на килограми са генетични, ендокринни, психологични, неврологични, ефект от някои лекарства или от въздействие на околната среда.
“До момента са идентифицирани мутации в над 200 гена, които водят до предразположение към наднормено тегло. Доказано е, че причините за това са комплексни и генетиката носи до 70% риск за появата на проблем с килограмите”, обясни ендокринологът д-р Явор Асьов, главен асистент към Катедра “Вътрешни болести” и Клиника по Ендокринология на УМБАЛ “Александровска”. Той допълни, че “48% от хората искат да отслабнат и 8 от 10 човека правят опит да постигнат това. За съжаление само 1 от 10 успява. Ето защо затлъстяването изисква комплексен, стъпаловиден подход в лечението и подкрепа от лекар. Подходът към всеки е индивидуален и е съобразен с оценка на комплексни фактори”.
Участниците във форума обобщиха, че затлъстяването е първото нещо, което виждаме, но последното, което лекуваме. Затова разпространението му ще продължава да нараства, както сред възрастните, така и сред децата, ако не бъде предприет комплексен подход от страна на здравните власти. Настояват за спешно стартиране на Национална програма за борба със затлъстяването.
Един на всеки осем души е с наднормено тегло, сочи анализ на “Лансет”
Дебелите по света надхвърлят 1 милиард души
Най-малко хора с наднормено тегло има в Китай
Над 1 милиард души по света страдат от затлъстяване, сочи проучване на СЗО, публикувано в научното списание “Лансет” (The Lancet). Тази стряскаща статистика е факт по-рано от очакваното, което до голяма степен се дължи на бързото преминаване от недохранване към затлъстяване в страните с ниски и средни доходи, заяви д-р Маджид Еззати, старши автор на анализа и професор в Imperial College London.
Предишни оценки на Световната федерация по затлъстяване предполагаха, че до 2030 г. ще има 1 милиард души, живеещи със затлъстяване, но тази бройка бе надхвърлена още през 2022 г., твърди Еззати.
Новият глобален анализ, извършен от повече от 1500 изследователи е базиран на измерванията на височината и теглото на над 220 милиона души от повече от 190 държави, установява, че един на всеки осем души в света страда от затлъстяване.
Според събраните данни, страните с най-голямо разпространение на затлъстяване са в Тихоокеанския и Карибския архипелаг, където почти две трети от възрастните са с наднормено тегло.
На европейския континент процентът на затлъстяване в Обединеното кралство се покачва от 13,8% през 1990 г. на 28,3% през 2023 г. за жените и от 10,7% на 26,9% за мъжете. Най-малко страдащи от затлъстяване има в Китай.
"Който заспива със сърбящ анос, се събужда с миризливи пръсти!"
Нека мъдростта е вашият пътеводител.
Заради химиите в храната?-НЕ!
ГМО?-Абсурд!