Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Женени мъже и гейове измират най-много от СПИН

Д-р Тонка Върлева
Ключови думи:

Д-р Тонка Върлева е директор на Програма “Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”, подкрепена от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Експерт е по епидемиология и вирусология. Специализирала е по превенцията и контрола на ХИВ/СПИН по програми на Световната здравна организация, Глобалната програма по СПИН и Университета Джорджтаун, Вашингтон. От 1997 г. е национален координатор по СПИН, а през 2000 г. – главен секретар на Националния комитет по профилактика на СПИН към Министерския съвет. От 1998 г. е координатор на проекта на МЗ и Програмата на ООН “Разработване и изпълнение на Национална стратегия по ХИВ/СПИН”.

Д-р Върлева, каква е актуалната картина на болните от СПИН у нас? Стана ясно, че за около месец са регистрирани нови 13 болни.

Общият брой на официално регистрираните в България за 2011 г. е 1486, а само от началото на тази година има нови 13 болни – 10 мъже и 3 жени на възраст от 24 до 58-59 години. Любопитно е, че намалява броят на болните сред младите – до 29 години, а нараства сред по-възрастните. До 2011 г. обикновено 56% от новоинфектираните бяха млади хора, до 29 години, докато в последната година се увеличават ХИВ позитивните сред възрастовата група 30-49 години, и по-точно 35-45 години. Данните показват, че последните години имахме много ефективни кампании сред младите хора и след новата тенденция започваме да обучаваме в по-отговорно сексуално поведение и по-възрастните.

Според вас защо инфекцията се разраства вече сред по-възрастните?

В последните години работихме в 22 общини в страната и подкрепяхме дейността на 18 младежки неправителствени организации, които работеха много активно сред младите хора. Работеше се много активно по превенция на СПИН, като достигнахме до 64 000 деца от уязвимите групи. Всичко това помогна голяма част от младите хора да се научат постепенно да използват презервативи. Иначе средната възраст при новорегистрираните мъже е 34 години, а при жените – 44.

Как си обяснявате, че тези жени, на 44 години, не са успели да се опазят? Това на невежество ли го отдавате?

Все пак става въпрос само за 3 жени – от началото на тази година и е рано за обобщения.

Значи повече мъже се заразяват от СПИН напоследък?

Новорегистрираните мъже са 3 пъти повече от жените. Това показва, че имаме увеличаване на броя на новите ХИВ позитивни от групата на хомо –бисексуалната общност.

Но нали от новите заразени само трима са хомосексуални?

От тези 13, 10 са мъже и 3 – жени. Тоест съотношението е три пъти повече мъже, отколкото жени.

Тоест в началото на годината преобладават заразените хетеросексуални. Дали не влияе повишеното търсене на проституиращи?

Нямаме данни в последните години да има повече проституиращи.

Д-р Върлева, моля ви, изяснете разликата между пасивните носители на вируса и болните от СПИН.

Това е едно от големите предизвикателства на ХИВ/СПИН – че човек може да бъде носител на вируса повече от 5 години. За СПИН говорим тогава, когато вече имаме развита клинична картина и се появят първите инфекции.

Възможно ли е човек да носи вируса на СПИН повече от 5 години и да не се разболее?

Да, но може да инфектира други хора.

Често се случва болните да не пазят сексуалните си партньори и дори да заразяват умишлено.

Работим с 4 неправителствени организации, които консултират и работят с ХИВ позитивните. Провеждаме консултация в тази посока.

Д-р Върлева, откъде все пак идва тази агресивност – да заразиш и другия?

Не сме наблюдавали тази тенденция, но правим всичко възможно това да не се случва. Затова всеки трябва да се предпазва. Използването на презерватив пази и от това, че хората не си знаят ХИВ статуса. Така че във всеки сексуален контакт трябва да се използва презерватив. Това е изключително важно.

Видоизменя ли се вирусът на СПИН? Става ли по-устойчив, така че да бъде и по-трудно лечим?

Това е едно от големите предизвикателства на СПИН – вирусът е изключително изменчив, той може да се изменя и в организма на един отделен носител на СПИН, на ХИВ и с годините става и резистентен. Затова много често трябва да се минава от първа на втора линия медикаменти.

Каква терапия се ползва в България за тази коварна болест?

В България тя е осигурена за всички, които имат нужда – няма значение дали човекът е здравноосигурен, или не. И е важно да се знае – че тези, които приемат правилно терапията и се придържат към съответния режим, на практика животът им се удължава с 20 и повече години.

Но нали една настинка може да убие болен от СПИН?

Факт е, че пациенти, открити като ХИВ позитивни през 87-88 г., благодарение на тази терапия продължават живота си. Те са живи. Трикомпонентната антивирусна терапия в последните години е изключително качествена, осигуряваме 24 медикамента от тази антиретровирусна терапия. Увеличават се местата за лечение. В началото имаше само едно – тук, в София. В момента хората преценяват къде да се лекуват – в Пловдив и Варна. Разкриха се и сектори и в Стара Загора, и в Плевен.

Терапията очевидно е по-ефективна, направихте мобилни кабинети за безплатна диагностика.

На практика програмата поддържа освен тези 19 кабинета за анонимно, безплатно изследване и консултиране и 12 мобилни кабинета, в които работят с най-уязвимите групи.

Болестта има ли предпочитания към определени райони на страната? В София ли са най-много?

Принципно градовете, в които регистрираме най-много ХИВ-позитивни, това са София, Пловдив, Бургас, Варна, Пазарджик.

Как напредвате в битката с болестта?

През миналата година над 84 000 са се изследвали в кабинетите за анонимно и безплатно консултиране. Тези хора са преценили, че са имали рисково сексуално поведение и са се обърнали към тези кабинети. Около 160 000 се изследват и в центровете по трансфузионна хематология. А при контрола на кръвта всяка единица подарена кръв се изследва задължително за СПИН. Това е превантивна мярка. Тоест изследванията за СПИН са вече достатъчно достъпни. Всеки, който прецени, че е имал рисково сексуално поведение, вече може да го направи във всичките тези кабинети – капкиси, както ги наричаме, и в други лаборатории.

Д-р Върлева, отнасят ли се хората с повече разбиране към болните. Могат ли изобщо засегнатите да живеят в обществото, да работят. Или повечето им обръщат гръб?

Колкото по-информирани са хората за пътищата за разпространение на СПИН и за предпазване, толкова са по-толерантни. Но разбирането трябва да се възпитава и това е продължителен процес.

Ако в партньорска двойка единият се разболее, как другият посреща този факт и каква е най-честата реакция? Разделят се?

Диагнозата ХИВ и СПИН е доста тежка и на тези хора обикновено се провежда консултиране. Всичко зависи от връзката, но и от това, какво се знае за болестта. Колкото по-информиран е партньорът, толкова по-толерантен е той.Случаите са индивидуални и с всеки се работи.

Българите сме по-патриархални и трудно преодоляваме предразсъдъците.

Вижда се, че сред младите се увеличава толерантността. Но трябва да се работи. Затова подкрепихме тези 18 младежки организации в 28-те региона в страната. Те достигнаха до 111 644 деца и млади хора са обхванати със специфични дейности – работа на терен, обучение на равни, кампании за промоции на презервативи. Това са доста хора само за една година. Общият брой, до който е достигнала програмата, са 168 547 души в цялата страна. Това са дейности в училища, в домове, по време на кампании, летни училища. Тези данни досега не са излизали официално, но ги казвам за вас.

Достатъчно психолози ли работят с болните?

В Инфекциозна болница работи психолог, а в тези 4 неправителствени организации, които са на хората, живеещи с ХИВ и СПИН, работят и психолози, и социални работници, които помагат.

Раздавате и безплатни презервативи като превенция за болестта.

През миналата година са раздадени 2 млн. безплатни презерватива. Това отново е през програмата. Това е за цялата страна, но това са предварителни данни, които обработваме. Работи се много ангажирано и сериозно, за да не допуснем епидемия от СПИН.

Можем ли да говорим за епидемия от СПИН в България?

О, не, не. България е страна с ниско разпространение на СПИН.

А кои държави по света държат първенството?

Африка продължава да е регион с голямо разпространение на ХИВ и СПИН. В Източна Европа – Русия, Украйна, част от страните в Централна Азия са с реална епидемия от ХИВ и СПИН.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
ГДБОП разби организирана престъпна група Четиримата ѝ членове изнудвали за пари в София Надарена кака "омагьоса" нападател на Генк Пам представя себе си като дизайнер, но също така е модел
Предложение предвижда богатите страни да плащат 250 млрд. долара годишно за климата Финансовият въпрос е основната тема на спорове на преговорите на конференцията COP29 Залужни: Започна Третата световна война!      Според него началото ѝ се доказвало от привличане на военна помощ от Китай, Иран и Северна Корея за Русия
Слънчево и студено ще е утре, в планините ще превалява сняг В неделя и в понеделник ще е предимно слънчево  Кметът на Минерални бани остава под домашен арест От прокуратурата коментираха, че разследването продължава, като е възможно и повдигането на нови обвинения
Ракетата "Орешник" прелетяла до Днипро за 15 минути Тя е била оборудвана с шест бойни глави: всяка от тях оборудвана с шест суббоеприпаса Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли Има нужда от облекчаване на режима по отношение на предоставяните документи
Русия превзе още територия в Източна Украйна Селото е разположено на 12 км северно от Курахово  "Пия вино от 4 бона и не знам къде се намирам" Това сподели холивудска звезда, разказвайки перипетиите си
Авариен ремонт затваря пътя Царево - Резово Движението ще бъде ограничено за 3 часа Над 1000 бегачи ще мерят сили в първия Полумаратон Бургас 2024 Надпреварата се провежда за първи път