Икономическият министър: Регионалните неравенства пречат на икономическото развитие
Във времена на дефицит на кадри, нашата страна трябва да съумее да развива и инвестира в максимална степен в капацитета на наличния и бъдещия човешки капитал. Преодоляването на регионалните неравенства в икономическото развитие безспорно е ключово за демографското съживяване на страната. Това каза служебният министър на икономиката и индустрията д-р Петко Николов по време на Национален форум "Демографското бъдеще на България - инвестиции в технологии, инфраструктура и човешкия капитал", който се провежда в хотел "Маринела" в София.
По думите на Николов, независимо от динамичните темпове на развитие на дигитализацията и технологиите, без никакво съмнение хората са основният ресурс, с който трябва да бъдат съобразени политиките във всички сфери. Той допълни, че демографската политика трябва да бъде наречена национален приоритет на този етап.
Икономическият министър припомни, че почти две трети от малките и средните предприятия (МСП) са разположени в 5 региона на страната - София, Пловдив, Варна, Бургас и Благоевград, а половината от добавената стойност на произведената продукция е дефинирана в Югозападния район, където делът на София е над 42-43 процента от общата добавена стойност. Най-слабо развит е Северозападният район с дял от малко над 5 процента от общата добавена стойност. Николов изрази съжаление, че това продължава да е най-бедният регион не само в България, а в ЕС.
Той посочи, че националните приоритети на Министерството на икономиката и индустрията са политика за подкрепа на МСП, привличане на чуждестранни инвестиции, както и възможности за отваряне на нови пазари извън ЕС. "В тази връзка още на ниво стратегическо планиране би трябвало да се обръща внимание както на регионалния профил на икономиката, така и на разписването на мерки за повишаване на качеството на човешките ресурси", коментира Николов.
По думите му целта е оптимално развитие на различните региони у нас и създаване на условия за бизнес в по-малките населени места, като по този начин се задържат хората и не се допуска влошаване на демографското състояние.
Министърът допълни, че политиката на икономическото ведомство включва създаване на индустриална екосистема, която чрез изграждане на индустриални паркове в цялата страна да отговори актуално на въпросите, които се поставят в съответните региони.
"Сред основните проблеми пред инвеститорите е намирането на подходящи кадри. В тази връзка работим за задържане на хората в България чрез разкриване на нови работни места и стимули за развитие на съответните региони", обясни Николов.
Той допълни, че целта им е да повишат доверието в страната, да увеличат чуждестранните инвестиции, което би било предпоставка за връщането на много хора от чужбина, които понастоящем живеят и работят там.
"Без съмнение, когато институциите и бизнесът обединим усилията си, ще успеем да убедим и младите хора да се връщат в родината", каза икономическият министър.
По думите му в средносрочен план се обмислят активни програми за дуално образование и обучение, които би трябвало да бъдат насочени с приоритет в районите, в които трябва да се създадат нови работни места, райони, които са в състояние да променят своя икономически профил.
В заключение Николов подчерта ангажимента на Министерството на икономиката и индустрията за завръщане на всички българи за изграждането на успешна професионална кариера у нас.
Добави Коментар