Никой не знае чии са обектите по Северното Черноморие, разрушени от бурята
Ключови думи:
разрушени обекти, Северно Черноморие, Варна, Славчо Славов, свлачища, крайбрежна ивица, Акцаково, Кранево, Бяла
Най-големият проблем при отстраняването на пораженията от зимната буря по Северното Черноморие ще бъде установяването на собствеността и стопаните на пострадалите обекти. Това каза днес зам. областният управител на варненска област Славчо Славов. "Ще бъде поискана помощ от Агенция "Кадастър", за уточняване на терените, върху които се намират разрушените или компрометирани съоръжения, обясни той. В момента констатираме огромни разминавания между изработената наскоро електронна кадастрална карта на страната и плановете на възстановените поземлени имоти".
Вчера екип на Варненската областна администрация направи оглед на крайбрежните райони, на север от града. Най-сериозен по думите на Славов е проблемът със свлачишната зона на територията на община Аксаково. Той обхваща крайбрежната ивица на юг от с. Кранево по посока на курорта "Златни пясъци". Теренът е известен като най-голямото свлачище у нас.
"Бурните вълни в понеделник и вторник са засегнали сериозно три от четирите буни, изградени в тази част но брега, каза още Славов. Почти напълно е разрушена и дамбата (брегоукрепително съоръжение), по която минава обслужващ път към намиращото се в същия район рибарско селище". Според зам. областният управител на Варненска област липса на брегоукрепителни конструкции прави контакта на морето и ската директен, в следствие на което той периодично се свлича към морето. "Страхувам се, че земята ще тръгне още с началото на първото пролетно затопляне", каза той.
Тревожен според зам. кметът на Аксаково Стоян Стоянов е и фактът, че върху терена на свлачището е разположено и самото рибарско селище. Голяма част от постройките в него са незаконни, а това прави уточняването на евентуалните щети изключително трудно.
Едно от най-сериозните поражения от бурята във Варненска област е и разрушената защитна стена на пристанището в гр. Бяла. "Стената беше дълга около 70 м. и висока около 2м. Каза кметът на Бяла Анастас Трендафилов . Тя беше изградена от големи каменни блокове, но в момента от нея не е останало нищо. След края на бурята просто установихме, че стената я няма". Един от вариантите за възстановяване на съоръжението е то да бъде включено в проекта за изграждането на новото рибарско пристанище в Бяла.
Според Славчо Славов цялостно решение на проблема в засегнатите от бурята райони може да бъде постигнато едва , след като бъде изработена цялостна стратегия за укрепване на черноморското крайбрежие. "Средствата за това вероятно ще могат да бъдат осигурени не само за сметка на националния бюджет, но и по програми на ЕС, тъй като се очаква след 2014г. да бъде открита нова мярка за укрепване на крайбрежието не само на територията на нашата страна, но и в Румъния", каза още Славов. Добави Коментар