Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

6 грешки с възпитанието, които ни провалят като родители

Ключови думи: деца, дете, дисциплина, възпитание, родител, стратегии за възпитание

Една популярна поговорка гласи: „Преди нямах деца и имах хиляди идеи за отглеждането им, сега имам деца и нямам нито една“. Родителството е етап в живота, за който колкото и да се опитвате, няма как напълно да се подготвите предварително. Улисани в ежедневието и задачите, може би не се замисляте, че някои от вашите методи на възпитание може и да са недотам добри.

Сверете часовника си и вижте кои могат да са грешките, които допускате при отглеждането на вашето дете в следващите редове.

Не сте последователни

Малко неща могат да навредят на децата ви повече от непоследователния стил на родителство. Ако понякога сте много строги, но друг път отстъпвате или просто изглежда, че не ви пука какво правят децата ви, на тях ще им е много трудно да разберат какво се очаква от тях и как да действат. Когато родителите не са последователни в отношението към децата си или дисциплината, това създава погрешна комуникация и смесени сигнали.

Децата няма да приемат сериозно авторитета на родителите си, ако те самите не го следват. Това може да доведе до липса на уважение. При непостоянство децата могат също да станат тревожни и да се чувстват несигурни.

Избягвате създаването на правила или ограничения 

Може да си мислите, че правите услуга на децата си, като ги оставяте да правят каквото си искат, но за повечето деца, особено за по-малките е трудно да живеят без никакви насоки. Наличието на правила, поставянето на ограничения, следването на последователни процедури и предлагането на ограничен избор ще помогнат на детето ви да знае и да очаква какво предстои през деня.

Когато родителите нямат правила или не поставят ограничения, това може да доведе до негативно поведение, избухливост, враждебност и поведение, търсещо внимание. Това се отразява на децата както в краткосрочен, така и в дългосрочен план по отношение на начина, по който се научават да реагират на ситуации. В краткосрочен план децата може да прекрачат границите и да имат малко или никакво уважение към родителите си. В дългосрочен план децата може да почувстват, че имат право и очакват да получат това, което искат, дори и с лошо поведение.

Минимизирате емоциите на вашето дете 

Ако вие сте сред тези, които искат да направят детето си емоционално силно, тогава може би мислите, че трябва да ги учите, като използвате изречения като: „Не бъди толкова тъжен за това“, „Ти си моето силно дете, а силните деца никога не плачат“ или „Това не е голям проблем“.

За съжаление обаче, това е още един мит за родителството. Нашите деца трябва да разберат, че изразяването и споделянето на техните емоции е здравословно. Когато казвате на децата си такива твърдения, вие предавате посланието, че емоциите не са важни и че е по-добре да ги контролирате.

Наказвате детето физически 

Деца, които са наказвани физически от родителите си (чрез удряне), са по-склонни към насилие и агресивно поведение в социални ситуации. Суровата вербална дисциплина (например викове) също може да бъде вредна в дългосрочен план, увеличавайки вероятността от лошо поведение в училище и склонност към лъжи, кражби или побой.

Опитвате се да отгледате перфектно дете 

Много родители се опитват да отгледат „перфектно дете“. Тези родители са толкова фокусирани върху това децата им да бъдат перфектни, че стават властни. Перфекционистичните родители налагат прекалено строги правила, принуждават децата да се държат според нереалистични стандарти и никога не намаляват бдителността си дори за секунда.

Трябва да помним, че няма такова нещо като съвършенство. Всички имаме недостатъци и това е добре. Децата не трябва да изпитват нужда да бъдат съвършени, за да бъдат достойни за любов или да бъдат приети от родителите си. Децата трябва да се чувстват сигурни в любовта на родителите си въпреки несъвършенствата си.

Ограничавате възможностите на вашето дете да изследва 

Децата са естествено любопитни същества. Те непрекъснато изследват и търсят начини да разберат света около тях. Като родители е естествено да чувствате необходимостта да защитавате децата си по всяко време. Въпреки че искате да сте сигурни, че децата ви няма да бъдат наранени, вие не трябва да ограничавате възможностите им да учат или да им пречите да изследват света около тях.

източник: az-jenata.bg

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Закъса Предлагат се звездни дрехи "втора употреба" Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово По случая е образувано досъдебно производство по описа на ТД Митница Бургас Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания Има групи, които се бият, носят оръжия – боксове, ножове, каза тя
Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега И все пак британските сухопътни сили имат редица проблеми  Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза? Политолог предлага нов критерий за избор на председател - ситото да е по научни степени
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху? Международния наказателен съд в Хага издаде заповед и за ареста на бившият израелски военен министър заради военни престъпления Пети опит за избор на парламентарен шеф Това ще е рекордният 12 ден на първото заседание на 51-ото Народно събрание
Ражда ли се нова антиГЕРБ коалиция? Кирил Петков молил за подкрепа от „Възраждане“ Ако искат и ПП-ДБ могат да ни подкрепят, след като толкова пъти са искали нашата помощ, каза Костадин Костадинов Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция Арестувани са четирима, издирват още двама замесени
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те