В МЦ „Д-р Стайков“ Бургас приема пациенти квалифицираният нефролог д-р Светла Стамова
Медицински център „Д-р Стайков“ Бургас разкри кабинет по нефрология, в който квалифицираният нефролог д-р Светла Стамова. Експертизата ѝ по специалността е доказана, а дългогодишният ѝ опит я е срещнал с различни медицински ситуации, които са я изградили като специалист.
Лекарската кариера на д-р Стамова започва след нейното дипломиране по медицина във Варненския университет, след което взима специалността "Вътрешни болести" в МУ – София през 1990 година, а през 2004 година, след като придобива и специалност "Нефрология" в МУ – София. В периода 1987 – 2000 година е ординатор терапевт ЦХД в МБАЛ – Ямбол. Следващите й работни позиции са в лечебните заведения: МЦ "Света София", МБАЛ "Дева Мария", МЦ "Св. Николай Чудотворец", В МБАЛ – гр. Бургас работи като началник сектор Нефрология за периода 2000 – 2002 година. До 2007 година е старши лекар ЦХДИН в същата болница.
През годините д-р Стамова е преминала и през редица квалификации, курсове и обучения по "Абдоминална ехография", МУ – София, БА по УЗ в медицината, 2005 година (Първо ниво сертификат); "Doppler US – Renal and urinary tract disorders", МУ – София, 2005 година (Второ ниво сертификат); „Метаболитни разстройства на бъбреците по време на бременност“; „Диализата в 21 век“.
Нефрологът ще преглежда пациенти в Медицински център „Д-р Стайков“ в дните: вторник, сряда и четвъртък. Час за преглед при д-р Стамова можете да си запишете на тел.: 056 99 60 06 и 0892 99 60 06 или на място на регистратура. Лечебното заведение се намира на бул. Транспортна 33, точно до мол Бургас Плаза.
Ето какво разказа д-р Светла Стамова за най-впечатляващите моменти от професионалния ѝ път:
„Началото на професионалния ми път ме срещна с няколко колеги нефролози. С невероятен хъс те ми обясняваха, как бъбреците са органи, които поддържат баланса в човешкия организъм. Така, както ако анестезиологът не подсигури спокойна работа на хирурга и най-великият оператор ще бъде затруднен. Слушах, попивах, но си мислех, че те говорят така, защото са избрали нефрологията и е нормално да възвеличават тези два органа. Преминах през всички етапи на системата като квалификация – вътрешни болести, сертификати и обучение по ехография и Доплер, реанимация и екстракорпорално лечение и разбрах, че този тих работохолик е специалността, с която искам да се занимавам, защото той наистина обединява всички системи в организма. В традиционната китайска медицина бъбрекът е съвкупност от органи и функции, докато в западната медицина, това е само анатомичен орган. Преди 2000 години древните са открили метода на лечение, чрез наблюдение и обобщаване на симптомите, поставяйки бъбреците в оста хипоталамус – хипофиза – надбъбречна жлеза. Така, добрата му работа осигурява нормална функция на останалите органи и всеки друг увреден орган рефлектира във функцията на бъбреците. Тази своя функция на балансьор, филтър, производител на хормони и растежен фактор, бъбреците я вършат тихо и системно. Понякога на по-високи обороти, за да си свършат както трябва работата, понякога с тихи намеци до момента, в който 50% от техните механизми на защита и компенсиране се амортизират и спрат да работят. И най-често, това е моята първа среща с техните собственици. Тогава, когато пациента гледа с недоверие и казва „ но аз никога не съм боледувал от бъбреци, Аз боледувам от захарен диабет, от високо артериално налягане, от сърце, черният ми дроб е увеличен, но аз спрях пиенето, жлезата ми не е добре, но пия хапчета. Но никога не съм не боледувал от бъбреци!“
И така, тихият работохолик казва – ето ме, има ме в твоя организъм, но аз съм до тук. За мен като нефролог, който е водил често този разговор с пациентите с Хронично бъбречно заболяване и години наред заедно сме се борили да запазим останалите резерви на вече увредените бъбреци е истинска радост, че в последните години все повече и повече в световен мащаб започна да се говори за Метаболитно – кардио – ренален синдром. Така все по-голям брой колеги започнаха да обръщат внимание на функцията на бъбреците и да се улавят нарушения в ранен стадий. Появиха се и нови медикаменти, които за радост НЗОК започна да реимбурсира, така че и нашите пациенти имат възможност да ползват някои новости в медицината, чиито цели поне към настоящия момент са не толкова да възстановят вече нефросклерозиралите гломерули, а поне да спрат или забавят по-нататъшното изчерпване на останалите , които все още работят.
Искрено съм благодарна на онази стара генерация доктори, които обичаха специалността си, накараха ме да прозра скритото за очите и да обикна нефрологията и тези тихи работохолици – бъбреците.
Обичайте ги и вие, те са ваши и разчитат на вас да се грижите за тях с повече старание“, сподели нефрологът на МЦ „Д-р Стайков“ Бургас.