Колко често трябва да чистим хладилника? А четката за зъби?
Повечето хора се стараят да поддържат дома си в прилично състояние, което означава прахосмукачка за пода, бърсане на прах, редовна смяна на хавлиените кърпи и на чаршафите, чиста печка и т.н. В тези рутинни дейности обаче често се пропускат много неща, които са депа за мръсотия и бактерии. Британският в. "Гардиън" се допитва до специалисти за това колко често трябва да обръщаме внимание на тези детайли.
Смяна на чаршафите: веднъж седмично
Дори чаршафите ни да изглеждат чисти, трябва да знаем две важни неща - всеки ден по тях остава огромно количество мъртви клетки от кожата ни, а те са идеална хранителна среда за прахови акари. Не виждате нито едното, нито другото с просто око, но едното е противно, а другото може да ви докара обриви и сърбеж по кожата. Затова се препоръчва човек да сменя чаршафите си веднъж седмично, а акарите се унищожават при най-малко 60 градуса, т.е. това не е задача за бързите режими на пране на ниска температура.
Хавлиени кърпи: два пъти седмично
Мръсните хавлиени кърпи могат да разнасят вируси, гъби и бактерии. За да избегнете това, специалистите препоръчват да ги сменяте два пъти седмично и да ги перете веднъж седмично. И не, като ги прострете да изсъхнат след ползване, не се брои за грижа. Добрата новина е, че хавлиите могат да се перат и на по-ниска температура, примерно 30 градуса. Вместо обичайните омекотители, можете да сложите в отделението за омекотител една лъжичка бял оцет - той не оставя миризма, но придава на прането допълнителна свежест.
Четка за зъби: веднъж седмично
Средностатистическата четка за зъби е дом на милиони бактерии, така че изплакването с вода след всяка употреба не е достатъчно. Препоръчва се веднъж седмично да я подлагаме на по-здраво почистване с таблетка за дезинфекция на протези или пък кислородна вода. Съдовете, в които държим четките за зъби, също колекционират всякакви вируси, бактерии и плесени, тъй че не пропускайте да ги измиете основно веднъж седмично. Същото се отнася и до зарядните за електрически четки за зъби.
Кофа за боклук: веднъж месечно
Кофата за боклук е средище на всякакви мръсотии и ако не се почиства редовно, може да стане развъдник не само на бактерии, но и на лоши миризми. Затова е добре да я измивате отвътре веднъж месечно с веро и гореща вода под душа. След това я обърнете наопаки и я оставете добре да изсъхне. Срещу лоши миризми можете да напръскате с нещо дезинфекциращо и да я забършeте.
Хладилник: веднъж месечно
Мръсният хладилник отблъсква апетита, но може да представлява и сериозен здравен риск. В един хладилник може да има над 1,8 млн. бактерии и някои от тях могат да причинят даже хранително отравяне. Основно хигиенно правило е да не оставяте вътре отворени тенджери, разрязани плодове и т.н., за да не обменят бактерии. Добре е хладилникът да се почиства и с някакъв дезинфектант веднъж седмично, най-малкото да се почистят петната. Веднъж месечно е препоръчително да правим по-основно почистване. Лошите миризми се неутрализират с пакетче сода бикарбонат, оставено отворено на най-горния рафт. Подменяйте го веднъж на три месеца.
Тоалетната чиния: през ден
От бутона за пускане на водата до седалката, тоалетната чиния бъка с вредни бактерии. Затова трябва да се стараете да я чистите през ден, или три пъти седмично, като минете не просто самата чиния, а и всички повърхности, до които се допирате. Специалистите ще ви кажат да ползвате препарат, но те често са пълни с прекомерно много химикали, тъй че и топла вода, гъба и сапун ще ви свършат отлична работа.
Експертите водят бурна дискусия и на тема как трябва да се пуска водата - при затворен капак или при отворен. Мнозина казват, че първо трябва да затворим капака на тоалетната чиния и след това да пуснем водата, защото при отворен капак пръските разнасят микроби във всички посоки.
Слушалката на душа: веднъж месечно
Още едно нещо, което дори в най-чистите къщи се неглижира. Слушалката на душа не просто събира бактерии, а натрупаният варовик може да я задръсти. Затова е добре да миете с гъба и сапун повърхността веднъж месечно. Ако обаче четирима-петима души делят една баня, може да се наложи и по-често да почиствате слушалката - примерно през седмица.
Дисплеят на телефона: всяка седмица
Звучи ужасно, но екранът на смартфона често е по-мръсен от тоалетната чиния. Телефонът няма да ви се разсърди, ако го забърсвате с кърпичка със спирт веднъж седмично.
Гумени играчки за вана: веднъж месечно
Гумените играчки не могат вечно да живеят във ваната, без да станат развъдник на бацили и плесени. Добрата новина е, че можете да ги сложите в една мрежичка и да ги измиете заедно с чиниите в миялната машина. Само че избягвайте играчки с дупка, защото те задържат плесени по вътрешността си, откъдето трудно се почистват.
Клавиатура: веднъж седмично
Клавиатурата страда от прах, затова веднъж седмично е добре да я почистете с приставката за прах на прахосмукачката. Можете да я избършeте и с мокра кърпичка. Има специални разтвори и кърпи за почистване на екрани, но избягвайте да пръскате течност директно върху тях - вместо това намокрете микрофибърна кърпа или парче кухненска хартия.
Бутилка за вода: ежедневно
Според едно изследване бутилките за вода за многократна употреба съдържат два пъти повече бактерии от кухненската мивка. Измивайте ги добре всяка вечер с топла вода и сапун. Ако са от пластмаса, внимавайте водата да не е прекалено гореща, тъй като пластмасата изпуска вредни вещества при високи и при ниски температури. Ако имате вградена сламка, обърнете й специално внимание, защото те са отлична среда за бактерии. Ако не можете да измиете добре вътрешността, можете да накиснете бутилката във вода с една супена лъжица оцет.
Пералня: веднъж месечно
Пералнята, уж предназначена за чистене, всъщност удивително бързо се мърси, затова е добре да я почиствате веднъж месечно. Извадете легенчето за прах за пране и го измийте добре с топла вода и сапун. Има и специални препарати за почистване на перални. Не забравяйте да проверите и филтрите. За да предотвратите появата на мухъл, дръжте вратата на барабана отворена и отделението за перилни препарати полуизвадено.
Завеси: веднъж на 3-6 месеца
Завесите обикновено са част от годишното пролетно почистване, но те са истински магнити за прах и алергени. Ако изисква твърде големи усилия да ги сваляте и перете веднъж на 3-6 месеца, то можете да пробвате частично прахосмучене или парочистачка, без да ги махате от корнизите. Ще намалите отделянето на прах и ако просто ги напръскате с вода, а можете да ги освежите и като прибавите във водата няколко капки от любимото си етерично масло.
Килим: веднъж месечно
Килимът е добре да се минава с прахосмукачка веднъж седмично, но от двете страни, стига това да е възможно. Веднъж месечно го минавайте с гъба, напоена с шампоан за килими или друг почистващ препарат, след това внимателно отстранете остатъците от препарата с влажна гъба.
Ключове и дръжки на врати: веднъж седмично
По ръцете ни, казват учените, обикновено могат да се открият около 3200 вида бактерии. Затова е препоръчително веднъж на няколко дни да минаваме с кърпа дръжките на вратите и ключовете на осветлението. Ако човек живее сам, може да го прави и по-нарядко - примерно веднъж на десетина дни. Внимавайте кърпата ви да не е прекалено мокра, защото така може да влезе вода в електрическия ключ.
Мивката в кухнята: ежедневно
Дори когато изглежда чиста, кухненската мивка е сред най-нехигиеничните места в дома. Затова е препоръчително да я измиваме добре веднъж дневно, както и всеки път, когато сме боравили със сурово месо. Ясно е какво е необходимо - веро и гъба, а в канала може да сипете няколко капки масло от чаено дърво или добрата стара сода бикарбонат, след което да изплакнете със силна струя гореща вода.
Добави Коментар