Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Шокът "Милей" - какво става в Аржентина

Ключови думи: Хавиер Милей, Аржентина, новини, Флагман

​​Хавиер Милей - радикалният икономист-либертарианец, който стана президент на Аржентина през декември, спечели изборите с обещанието за драматично раздвижване на изнемогващата аржентинска икономика в условия на инфлация и широко разпространена бедност. По време на кампанията си Милей шокира не само аржентинците, а и целия свят с намеренията си да замени националната валута (песо) с щатския долар, да закрие централната банка, да разхлаби контрола върху оръжията. Заради антисистемния му подход често го сравняват с Доналд Тръмп, пише Сега.

Първоначалното доверие към Милей не е изненадващо. След десетилетията на лошо икономическо управление, голяма част от които в ръцете на перонистите (техен представител беше основният съперник на Милей на изборите - Серхио Маса), Аржентина е във финансова криза с годишна инфлация от 161% за ноември (последния преди встъпването на Милей в длъжност) и дълг от 44 млрд. долара към Международния валутен фонд. Реформите започват веднага с предупреждението "Първо ще стане още по-лошо, но после ще се оправи". Къде е Аржентина днес, три месеца по-късно?

Шокова терапия за икономиката

Милей встъпва официално в длъжност на 10 декември 2023 г. с план за шокови мерки за справяне с кризата. Само 3 дни по-късно Аржентина обявява девалвация на песото с 50%. Така официалният обменен курс става от около 391 песо за долар на 800.

Малко преди Коледа Милей обявява и “Мега декрет” - указ с 366 мерки, целящи да либерализират икономиката на страната. Една от големите промени е намаляване на ограниченията за приватизацията на държавни предприятия като авиокомпанията Aerolineas Argentinas, петролната компания YPF и сателитната система на страната ARSAT. С цел свиване на публичните разходи се орязват енергийните и транспортните субсидии. Предлагат се промени в трудовото законодателство в полза на бизнеса. Една от тях предвижда изпитателният срок за нови служители да се увеличи от три на осем месеца, а друга - да се намалят обезщетенията за уволнение и съкращения. Указът премахва и ограниченията върху износа, отменя правилата за контрол на наемите и позволява цените им да се определят в долари, а не в песо.

Макар в началото на януари аржентинското правосъдие да отхвърли трудовите реформи в указа, десетки хиляди аржентинци излязоха навън в знак на протест. Големи тълпи се събраха в центъра на Буенос Айрес и други градове на демонстрации, организирани от синдиката CGT. За протестиращите срещу мерките му, Милей казва: "Може би има хора, които страдат от Стокхолмски синдром. Те са влюбени в модел, който ги прави по-бедни." През февруари обаче мерките катастрофираха и в долната камара на Конгреса (партията на Милей контролира много малка част от местата в двете камари), която ги одобри на първо четене, но после отхвърли някои от най-важните мерки при второто четене параграф по параграф, включително приватизацията на държавни предприятия. Въпреки всичко, близо половината от населението на страната - 44,6%, продължава да подкрепя президента.

Една лоша и една добра новина

Инфлацията съвсем полудя с първите мерки на Милей и през януари достигна 254% на годишна база, като надмина тази във Венецуела и стана най-високата в света. Тази седмица бе обявена инфлацията за февруари и тя е още по-висока - 276,2%, затвърждавайки мястото на Аржентина като страната с най-кошмарното поскъпване. На месечна база обаче се наблюдава втори пореден месец на намаление - от ужасните 25,5% през декември до 20,5% за януари и сега 13,2% за февруари. Очакването за февруари беше за около 15% поскъпване, тъй че резултатите дадоха много необходима глътка въздух на Милей.

След първоначалния шок, тази седмица бяха отбелязани няколко позитивни сигнала - валутните резерви се увеличиха с над 7 млрд. долара въпреки изплащането на външния дълг. Депозитите в банките се възстановиха. Рисковата премия по дълговите книжа на Аржентина достигна най-ниското си ниво от над 2 години и МВФ приветства тези новини.

Преди населението обаче да усети глътка въздух, ще трябва много повече време. "Поскъпването на храните е просто брутално", казва пред "Ройтерс" 62-годишната Инес Амбросини, която обикаля пазарите на едро да търси нещо по-евтино. В Буенос Айрес продавачите разказват, че продажбите се сриват и все повече хора ровят в изхвърления зарзават, вместо да купуват. Дерегулацията и орязването на бюджетните субсидии означават, че всеки месец цените на услугите скачат. Затягането на социалната система пък допълва това до перфектна буря върху населението. Бедността в страната гони 60%, а детската бедност според прогнози на УНИЦЕФ от тази седмица може да стигне 70% в първото тримесечие на годината.

Когато излязоха данните за инфлацията през февруари, Милей побърза да се похвали, че забавянето е резултат от здравата финансова дисциплина. Като знак на доверие, централната банка свали основния лихвен процент от 100 на 80%. Всички обаче са наясно, че март ще е много сложен, защото перспективите пред икономиката са мрачни, продажбите се сриват, активността замира.


Какво казват икономистите?

Аржентина ще бъде единствената страна от Г-20, чиято икономика ще се свие през 2024 г. - това е оценката на рейтинговата агенция Moody's, която прогнозира свиване на икономическата активност с пет процента през тази година. Агенцията очаква обаче и 3-процентов растеж през 2025 г. Според тях мерките, предприети от президента Милей, "ще помогнат за намаляване на натиска върху валутния курс и публичните финанси на страната за сметка на по-висока краткосрочна инфлация". Международният валутен фонд също прогнозира, че икономиката ще се свие с 2,8% тази година.

Икономическите коментари са доста предпазливи, тъй като всички са наясно, че най-трудното предстои. Експерти предупреждават от риск да се изпадне в тежка рецесия и бюджетните икономии да задушат всякаква надежда за икономически растеж. Прогнозите на Института за международни финанси - асоциация на глобалните финансови компании, прогнозира невероятните 7,8% свиване на икономиката в първото тримесечие.

Мнозина анализатори предупреждават и че Милей не трябва да гледа само икономиката, а да търси и политическа подкрепа за тежките реформи, тъй като сегашното положение - неговата либертарианска формация е малцинство в Конгреса, прави Аржентина още по-нестабилна.

Колкото и да са шокови, мерките на Милей всъщност са традиционен подход за стабилизация, коментира Бенджамин Гедан, директор за Латинска Америка в Центъра Уилсън пред "Блумбърг". Залогът, признава той, е драматичен - Милей ще се запомни или като смел и дързък политик, или като политически самоубиец.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Световните лидери приветстват Доналд Тръмп, надяват се да сложи край на войните ЕС очаква с нетърпение да работи в тясно сътрудничество с него за справяне с глобалните предизвикателства, отбеляза Урсула фон дер Лайен "Бях близо до смъртта" Папи Ханс с разтърсваща изповед
Направи изненадващо признание Наум ще пропусне епизоди на "Ергенът" като "телевизионен зрител" Влезе в болница, но... Гатьо от "Игри на волята" приема ситуацията много положително, нахъсан е пак да тренира здраво
Вместо край на войната в Украйна утре, Тръмп може да въведе извънредно положение Котелът около Великая Новоселка е почти заформен, но докато Украйна губи Донбас, ген. Сирски хвърля месо и техника в Курската месомелачка "Българското образование е сринато" Същото важи за здравеопазването и чувството за общност, твърди Валерия Велева
Назначиха го за... Спортен директор в Локо Горна Оряховица Бойко Борисов поздрави новия президент на САЩ Борисов: Ще продължим сътрудничеството си
Прави голямо завръщане? Младенов иска отново в ЦСКА, ще го потърсят ли? Жената на Джеф Безос събра погледите на церемонията за Тръмп (СНИМКА) Тя показа интересен стил на обличане
Бомбастична фраза за Гриша Ганчев Ганчев е сред меценатите на спорта, от много години той помага на борбата. Счита се, че е в отлични отношения със Сослан Фарниев, който тренира олимпийския шампион Новиков. Излезе обаче твърдение, че Фарниев "изнудва спортно Ганчев" Спомни си за скандала в София Кейн мисли позитивно, няма лоши чувства към българите