Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

В малките населени места библиотеките кипят от живот

Ключови думи: библиотека, книги, населено място

Библиотеките се превръщат в оживени места за социално общуване в малките населени места. Посетителите са на всякаква възраст и четат различни жанрове, а книгите се набавят от дарения. Това разказаха пред "Сега" служители на тези културни средища, които събират дарения през социалните мрежи за своите книгохранилища.

В село Левуново, община Сандански, са получили 2000 книги от дарения през последните три години, а фондът на библиотеката към НЧ „Отец Паисий – 1927“ е 11 555 тома, разказва библиотекарката Петранка Тотева. Дарителите са хора от цялата страна, а книгите са различни жанрове.

„Много се радваме, когато в даренията има художествена литература и детски книжки, защото това се търси най-много“, обяснява Тотева. Библиотеката има 140 читатели от всички възрасти – пенсионерите харесват любовни и класически романи, а по-младите хора и децата четат книгите от задължителната литература за училище през лятото. Почти същият брой посетители има и НЧ „Никола Йонков Вапцаров – 1927“ в село Бабово, общ. Сливо поле.

Около 120 читатели заемат съвременна литература, криминални романи и детски книжки, разказва секретарката на читалището Пепа Стоянова. Бюджетът на институцията не е достатъчен за закупуване на нови книги, а даренията са 5-6 за година, защото читалището приема само книги издадени след 2010 г. Художествена и историческа литература са много четени от 2020-те читатели в библиотеката към НЧ „Просвета – 1937“, село Плетена, общ. Сатовча.

За миналата година читалището е получило 800 тома детска, художествена и българска ученическа литература, от която има недостиг, обясни секретарката на читалището Антоанета Бекташева. Читателите са на възраст от 9 до 73 години, а напоследък много се търсят и български автори. Йовков, Елин Пелин и Чудомир се препрочитат в село Светлен, общ. Попово. „Читателите от година на година намаляват, но има хора на книгата. Пенсионерите и хората, които бяха ученици през соца, са най-активните“, посочва секретарят на читалище „В. М. Гаршин – 1902“ Слави Димитров.

Дарените книги са от издателства и са на български автори, а Димитров закупува исторически книги и такива за личностно развитие, но по молба на някои читатели се взимат и трилъри. Библиотеката към НЧ “Напредък – 2008” в село Куманово, община Аксаково, е получила шанс за нов живот миналата година, когато е направено освежаване на помещението и са закупени нови стелажи за книгите с пари, дарени от местните бизнеси и отпуснати от общината, разказва Пламена Маврова от читалището.

Голяма част от книгите са били изхвърлени, защото са били мухлясали и неизползваеми, но към днешна дата библиотеката е получила над 1000 книги от дарения и е закупила около 100-150 нови. Липсва ученическа и детска литература, но това не спира 40-те читатели да заемат редовно книги. Жените от селото заемат любови романи, а децата - книги от задължителната литература за училище.

„Най-малкият ни читател е на 4 години. Родители му взимат книжки да му четат вкъщи. Той идва и сам си ги избира. Откакто започнахме да имаме книги за децата, идват и се регистрират с родителите си“, продължава Маврова. През лятото младежите от селото се събират да четат в библиотеката, а понякога помагат и с четенето на книги на най-малките. „С децата през лятото гледаме също да има дни за четене на приказки и рисуване на любим герой или момент от приказката, която сме прочели. Тийновете в селото – най-вече момичетата – идват също на тези събирания и помагат с четене или показват на децата как могат да нарисуват някои неща. Силно се надяваме читателите ни да се удвоят и утроят през тази година“, заключи тя.

Неочаквано активната дейност на малките библиотеки се видя и в традиционното изследване на Института за пазарна икономика на регионалните профили. Силистра - иначе областта с най-нисък БВП на човек от населението у нас, е на първо място по посещения на библиотеки, и то с много обиколки пред останалите.

В Силистра се падат 4055 посещения на библиотека на 1000 души население при 1059 за София, 1115 за студентския лидер Велико Търново, 1307 за Шумен и 207 за Перник, 211 за Хасково, 194 за Ловеч и т.н. На другия полюс е Монтана - там практически от 8 години няма нито една достатъчно голяма библиотека, за да влезе в статистиката на НСИ. Нула посещения в библиотеки има и в Софийска област.

2
Коментара по темата
2.
Само да има четящи
17.03.2024 12:06:13
От 1лв до 3лв се продават повечето стари книги в нета. За няколко хиляди лева може да се напълни една селска библиотека от нулата. Жалко е че младите вече не четат. Виждаме какво е нивото даже и на журналистите.
Обаче и книжните издания си отиват покрай дигитализацията, а и са трудни за съхранение
1.
НЕ Е ЗЛЕ
16.03.2024 20:45:33
Никак не е зле....БРАВО.....!!!
  Добави Коментар
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ
Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма
Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин" Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици В началото на януари в района на Лос Анджелис избухнаха множество горски пожари, подхранвани от силните ветрове и изключително сухото време