Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Крият инсулина, за да го изнесат

Ключови думи: Новини, Флагман, инсулин, Здраве, аптеки

Болни от диабет търсят трескаво инсулин назаем и всеки месец треперят дали ще намерят в аптеката необходимия препарат за терапията си. От инсулин в България се нуждаят над 80 000 души, за които на пазара се предлагат около 30 лекарствени продукта, сочат данни на Агенцията по лекарствата. От година и половина има проблеми с някои от животоподдържащите препарати, които липсват в аптеките или там се появяват количества, които са недостатъчни.

Около 15 вида инсулини липсват и в момента по аптеките, коментира пред “Труд news” председателят на асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Забраната на здравното министерство за износ на този вид препарати не дава резултат, категорични са и болни от диабет и ендокринолози. Те обясниха, че има неритмични доставки на малки количества в аптечната мрежа и се налага болните с дни да обикалят в търсене на животоспасяващите лекарствени продукти, пише Труд.

Най-трудно се намират следните четири мида инсулин - Actrapid Penfil, Tresiba, Xultophy, Fiasp. Според доклад на здравното министерство през февруари тези инсулини са със забавени доставки в складовете на търговците на едро в 2/3 от всички области в страната. Следните инсулини с търговски имена: Insulatard penfil, Actrapid, Toujeo, Levemir, Insulam Rapid Solostar се доставят със забавяне в складовете на 1/3 от всички области в страната. Нерегулярни доставки има и за други видове инсулини, но проблеми с тях има в единични области.

Ендокринолози коментираха, че най-странното в ситуацията е, че според доклада на здравното министерство инсулините, които се предписани на най-голям брой диабетици са внесени в страната и стоят в складовете на притежателите на разрешително за употреба. Така например, справката на здравното ведомство показва, че има 23 765 опаковки Actrapid Penfil, които биха стигнали за повече от 6 месеца на диабетиците, които ползват този вид инсулин (средномесечното потребление на препарата е 3 552 опаковки). Tresiba, Xultophy има за над 3 месеца. Но в складовете на търговците на едно и в аптеките може да се намерят съответно 383 и 306 опаковки, които са крайно недостатъчни, при положение, че средномесечното потребление е 7 643 и 7319 опаковки.

От здравното министерство твърдят, че инсулин в страната има достатъчно, а драмата с недостига на някои от препаратите е силно преувеличена. Оказва се, че инсулинитете, които липсват по аптеките ги има и то в количества за повече от три месеца, но в складовете на компаниите, които притежават разрешителни за употребата им. От тези складове излизат незначителни количества от партиди, чийто срок на годност изтича най-скоро. Според здравни експерти проблемът може да бъде решен от Изпълнителната агенция по лекарствата, която отговаря за контрола им, но такава воля вече година и половина не е показана. Причина според депутати от здравната комисия да се държат огромни количества инсулини в складовете на фирмите притежаващи разрешение за употреба е, че се чака вдигане на забраната за износ. При реекспорт тези препарати се продавали на цени с 30-40 на сто по-високи от тези в България. Фармацевти смятат, че начина да се спре порочната практика е удължаване на забраната. “Срокът на годност на инсулините не е голям и ще се наложи партидите да бъдат пуснати на пазара, ако не искат да ги унищожават”, коментираха болни от диабет.

В момента ДАНС и полицията разследват изкуствено създавания дефицит на животоподдържащи препарати на българския пазар.

1
Коментара по темата
1.
Днеско
14.03.2024 20:26:31
За едни майка, за други мащеха - ето това е държавата ни! И няма една здрава ръка да сложи всичко в ред. Отнемете им лиценза на фармацевтите, бе! И направете държавна структура, която да поеме търговията с проблемните лекарства!
  Добави Коментар
Как са спестявали българите в древността? He пapи в бpoй, a зeмя, злaтo и cpeбpo. He в бaнĸa, a вĸъщи или в cĸpивaлищe Навършват се пет години от смъртта на Милен Цветков Журналистът загина в катастрофа на бул. “Черни връх”
Благодатният огън ще пристигне в Русе от Гюргево Българска делегация няма да пътува до Израел Днес се подновяват ядрените преговори между Иран и САЩ Техеран иска отмяна на американските санкции
Закриват легендарна фирма за бутилирана вода заради опасни бактерии Миналата година французите унищожиха 3 милиона бутилки заради фекална бактерия във водата Кои са петте ключови територии в центъра на мирните преговори за Украйна За Украйна отстъпването на суверенитета е “червена линия“
Руска атака с дронове тази нощ в Харков и Запорожие Спешните служби в Украйна са взели необходимите мерки Необичаен гост: Котката Софи влезе в Белия дом Животното е част от програмата “Котки със сини якички”
Имате срок до 27 май от Мета за Фейсбук, Инстаграм и Тредс Meta ще използва лични данни на потребители, за да обучава изкуствения си интелект Уилям поема трона от Чарлз III? Макар мнозина да очакват, че младият и харизматичен принц скоро ще се възкачи на престола, реалността изглежда съвсем различна
Дърво падна и премаза автомобил в София Автомобилът е със сериозни материални щети Над 800 случая на морбили в САЩ, огнища има в 24 щата Епидемията скоро може да излезе извън контрол