Стана ясно защо пенсионерите стават рано
Събуждането в ранните часове на денонощието, например в 3, граничещо до невъзможност да се спи през нощта, е разпространен проблем при възрастните над 60-годишна възраст. Липсата на пълноценна почивка през нощта е свързана с липса на тонус, пълноценност, добро настроение, дори усещане за празнота, болка през деня.
Нерядко денят на страдащия от инсомния преминава в дрямка, сънливост, което значително понижава качеството на живот и е особено травмиращо за по-младите, все още достатъчно подвижни и с богат социален живот пенсионери.
В повечето случаи срещу безсънните нощи не помагат билковите средства, а и медикаментите невинаги са решение. Защо се появява проблемът с безсънието при възрастните? Учените твърдят, че с напредването на годините сънят става по-кратък по принцип. Той освен това става по-фрагментарен, накъсан, повърхностен и което е още по-съществено, преминава по-бързо през фазите на по-дълбок, дълбок сън и REM. Сънят обаче остава необходимо условие за добро самочувствие, възстановяване на организма от дейностите през деня, включително и от текущите болестотворни процеси, и играе съществена роля за усещането за щастие и радост. Проблемите със съня в третата възраст имат връзка с още няколко фактора.
В повечето случаи ежедневието на родителите е придружено с прием на медикаменти. Медикаментите помагат за поддържането на едни или други функции на организма, но и носят своите странични ефекти. Много вероятно е да нарушават вътрешния му часовник и да накърняват границите между съня и бодърстването.
Понякога самите възрастни си вредят, като изоставят здравословните навици, към които са се придържали по-рано. Лягането по различно време нарушава естествения ритъм на организма и се отразява на циркадния ритъм на съня. Влияе консумацията на алкохол, късното, прекомерното или недоимъчно хранене, които допълнително правят съня повърхностен и невъзстановяващ.
Съществена роля за инсомнията има промяната на ритъма на живот. С пенсионирането си някои възрастни стават твърде бездейни, неактивни и отпуснати, а умерената умора е най-доброто хапче за сън. Продължителната дрямка и залежаване също вредят на пълноценната нощна почивка.
В немалко случаи проблемите със съня се дължат на здравословни състояния като сънна апнея, при която има неосъзнавано прекъсване на дишането и събуждане за секунди, синдром на неспокойните крака, разстройство с периодично движение на крайниците, разстройства, появяващи се с остаряването, като поведенческо разстройство, свързано с REM съня. Не бива да се пренебрегва и психологическият аспект на проблема. За някои пенсионирането и остаряването е твърде травмиращо събитие. Възможно е оставащият период да се свързва с края на живота и постоянни мисли за смъртта. Когато този период е свързан с негативни усещания, се нарушава и качеството на съня. В случай че е преживяно и травматично събитие като загуба на партньор, приятел или е налично хронично заболяване, психологическият момент се задълбочава още повече.