ПП-ДБ провокират ГЕРБ с покана за обща антикорупционна инициатива на 5 март
Размяната на провокации между ГЕРБ и „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) продължи и днес. След сутрешния призив на Бойко Борисов ПП-ДБ да спрат с медийните изяви, те свикаха брифинг в Народното събрание.
От „Продължаваме промяната – Демократична България“ поканиха ГЕРБ на 5 март заедно да внесат в парламента проектоправила за избор на ръководство на новата Комисия за противодействие на корупцията (КПК).
„Преди празниците искаме да отправим ясна покана към колегите от ГЕРБ за внасянето на правилата за комисията, която да се бори с корупцията. Законът за КПК беше приет преди пет месеца и пет месеца в различни изчаквателни продедури ние не можем да напреднем с тази институция – да започне наистина да се бори срещу корупцията. Ето защо каним колегите във вторник да внесем заедно тези правила, защото това ще бъде първата институция, която... наистина процесът да бъде прозрачен, отворен; номинациите да могат да бъдат направени по най-обществения, най-прозрачния начин и да бъде пример за всички други регулатори“, каза съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Кирил Петков.
"Днес чухме от г-н Борисов, че ни поканва и за КЗК. Аз съм доволен да видя, че започваме да се движим в правилната посока. Но за КЗК, както и за много от другите регулатори... тук не е идеята да сменим една майка с друга майка (председателят на КЗК в момента е майка на депутат от ГЕРБ - б.а.). Тука идеята е да направим един прозрачен процес и в случая на КЗК даже да направим промяна в закона, така че да няма едновластие на председателя, а да се направи по начин, по който цялата българска общественост да знае, че всичките цени в магазините, всичките обществени поръчки, които се оценяват от КЗК, са направени така, че да защитават обществения интерес", добави Петков.
Друг лидер от ПП-ДБ - Христо Иванов, посочи от своя страна: "Казусът с Нотариуса ясно показа, че в момента няма институция, която по един или друг начин да не е засенчена от съмнения, които се повдигат от тези схеми. Също така - "Осемте джуджета" и т.н. Това толкова повече налага да пристъпим към създаването на комисията за предотвратяване на корупцията като нов орган, който може да се ползва с обществено доверие."
Иванов отново заяви, че за всички останали регулатори стои въпросът и за ПП-ДБ е много важно да постигнат разбирателство (С ГЕРБ) за това какъв ще бъде механизмът да се гарантира прозрачно и отговорно излъчване на съставите; да се гарантира, че ще бъдат излъчени хора, които "не са ярки политически лица" и които "имат високи нравствени и професионални качества".
"И накрая - за нас е важно да е ясно кой носи политическата отговорност за хората, които ще бъдат в крайна сметка избрани. Това и предложихме като тема на разговори и продължаваме вече доста дни да очакваме конкретен отговор от колегите, за да можем да пристъпим към разговорите за всички останали политики", добави Иванов.
От ПП-ДБ не отстъпват от исканията си по отношение на евентуалната ротация.
"Искаме да потвърдим отново - нашето разбиране е, че България не може да разреши трайно политическата криза и да отговори на обществените очаквания за формиране на правителство за втората част на ротацията, без да имаме ясен отговор за това какви реформи ще се правят по отношение борбата с корупцията, върховенството на правото и сигурността, т.е. правосъдието, службите, регулаторите са пред скоби за нас и ние очакваме ясен отговор какви ангажименти, каква конкретика можем да договорим в един партньорски процес на преговори", каза още депутатът от ПП-ДБ.
Той посочи, че по отношение на КПК са закъснели "драматично" със сроковете и днес - 1 март, "настъпва един друг срок и той е срокът, в който няма орган да разследва корупцията". Това бил поводът за тази покана към ГЕРБ.
"По отношение на отстъпките: искаме преговори и разбираме, че преговорите означават уеднаквяване на позициите, търсене на баланс и поставяме принципни въпроси. И мисля, че когато става дума за тези въпроси - как ще се борим срещу корупцията, как ще проведем и довършим съдебната реформа, ще оздравим службите и регулаторите, - по отношение на тези въпроси е въпрос на обществена "червена линия", не наша политическа "червена линия", която ние слагаме. В този смисъл сме готови партньорски, конструктивно да търсим баланс, но само баланс, който отговаря на обществените интереси България да се движи напред", добави Христо Иванов.
По повод думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов от днес - че не вижда причини изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов да подаде оставка, и на председателя на БСП Корнелия Нинова - че Сарафов трябва да се оттегли, докато тече проверка по казуса "Осемте джуджета", репортер на "Флагман" попита ПП-ДБ имат ли позиция. Христо Иванов отговори, че тук се преплитат няколко въпроса.
"Единият въпрос е - има ли извършено престъпление. Вторият въпрос е, и това е отделен въпрос - имаме ли действия, които уронват престижа на съдебната власт. Това е конституционното основание за освобождаване на магистрати. Третият въпрос е: може ли човек, който е въвлечен в цялото това нещо по един или друг начин, да оглавява институцията, която трябва да извършва действия по този казус. Това са три различни въпроса. Т.е. това, че някой не може да се докаже, че е извършил престъпление, съвсем не означава, че поведението му не е уронило престижа. И дори да не може да се докаже уронване на престижа, съвсем не означава, че може да продължи да изпълнява действията и да ръководи институцията, докато тя трябва да бъде лице на почистването на прокуратурата от цялата тази огромна "миазма", която се разкрива пред очите ни. Аз бих искал, преди да се ангажирам с окончателна позиция, да чуем г-н Сарафов пред комисията. Има парламентарна комисия, нека поне да го чуем какво той ще обясни, но мисля, че много ясно показвам стандарта, от който ще сформирам своята оценка за това дали изобщо той би могъл да продължи да работи. И мисля, че човек, който има професионално лично достойнство, сам трябва да си направи извода... Аз припомням неща...", каза още Иванов.
По повод заявление, че за ПП-ДБ разговорът за регулаторите и специално за КПК е пред скоби, бе зададен въпрос - да разбираме ли, че това е условие, за да може да продължи и да потръгне преговорният процес. На това Христо Иванов отговори лаконично: "Да".
Гледайте тук:
За друго иде реч,другарю. Не разводнявай темата. Както Курнела и Късия се пробват с глупостите за изпращане на армията ни в Украйна. Явно и тях ги е страх от нови регулатори....
Е, нЕма такива "ПР"-и...