Шистовия газ проби закона за забраната, протестиращите излъгани
В края на миналата седмица, ден преди многохилядния протест в големите градове срещу допускането на шистови проекти в страната, на среща с парламентарната група на ГЕРБ и председателя на парламента Цецка Цачева те получиха обещание, че днес ще бъдат обсъдени всички варианти на забраните и в сряда ще бъде гласуван текст в пленарна зала.
Икономическата комисия отхвърли законопроект на БСП за забрана на разработките за шистов газ, както и предложение на Атака за 20-годишен мораториум върху тях. Депутатите приеха предложенията за мораториум на групата на Яне Янев, модифицирани "в крачка" с предложения на протестиращите и на зам.-председателя на парламентарната група на ГЕРБ Валентин Николов.
Три текста от общо 10-точковия мораториум, които бяха приети от депутатите, предвиждат пълна забрана на хидравличния фракинг (разбиване на шистовите скали) при проучванията и добива на нефт и газ, на добива на шистов и въглищен газ, както и на нефт от битумни пясъци.
Според друг текст, приет от депутатите, в случай, че някоя компания вече проучва или добива в разрез с новата забрана, трябва при влизането й в сила да спре. В противен случай, глобата ще е 100 милиона евро, гласуваха народните представители. По думите на министъра на икономиката Трайчо Трайков в момента никоя от компаниите, проучващи или добиващи нефт и газ в България нямат разрешение за фракинг, така че ако някоя прилага този метод, го прави незаконно.
Имитация на забрана
По предложение на Николов обаче бе приет и финален текст, който гласи, че мораториумът ще е в сила до промени в Закона за околната среда, въвеждащи задължителен ОВОС (детайлна екооценка) за самите проучвания на нефт и газ или евентуални поправки в Закона за подземните богатства, налагащи пълна забрана за хидравличното разбиване в България.
"Хайде да не се баламосваме, това е начин с ОВОС да се суспендира мораториумът", коментира Йордан Цонев от ДПС. "Предлагам да наложим твърда забрана, тъй като все още няма безспорни научни доказателства, че проучванията и добивът на шистов газ не вредят на природата - както направихме с Генетично модифицираните организми. При положение, че такива още няма, експерти по ОВОС не могат да кажат дали нещо е безвредно", каза Цонев.
В крайна сметка с 14 гласа "за" на депутатите от ГЕРБ и на Иван Иванов от ДСБ срокът на мораториума беше приет. Утре ПГ на ГЕРБ ще дискутира текста на днес приетия проекто-мораториум и в сряда той ще влезе за гласуване в пленарна зала. "В сряда ще бъдем парламента", заявиха от инициативния граждански комитет, напускайки дискусията.
Междувременно поправките в закона за околната среда вече са в парламента и другата седмица преди второто им четене в комисиите екоминистерството ще внесе и текста, изискващ ОВОС за всички дълбоки сондажи за нефт и газ, каза експертът от ведомството Жаклина Методиева.
За къде бързаме с разрешенията?
В такъв дух бяха изказванията на Румен Овчаров от БСП и председателя на комисията Мартин Димитров от ОДС. Те са на мнение, че управляващите бързат с решението по тема, която все още не е решена в световен мащаб - в САЩ, която е водещ производител на шистов газ, както и в Европа. В няколко американски щата вече се прокарват специални регулации или забрани за шистов добив, предстои до края на 2012 г. и Европейската комисия да излезе със становище по въпроса, посочи Димитров.
"Защо да бързаме? Ние трябва да използваме само утвърдени технологии. България е малка страна и не става за експерименти", каза той. Според Овчаров пък шистовите находища в страната вече са проучени и известни, а бързането от страна на правителството цели американската компания "Шеврон", която от лятото има разрешение от правителството за проучване за шистов газ, но все още няма договор, да регистрира търговско откритие.
Трайков: Защо са тези крайности?
На дискусията министър Трайчо Трайков заяви, че всяка крайна позиция по въпроса за шистовия газ е "екстремизъм". Министърът сравни приетите текстове на забраните - за разработването на шистовите находища по какъвто и да е метод, за метода на фракинга конкретно и за теренните проучвания с фракинг, с "подхода на мафията" - "изстрел в сърцето, изстрел в главата и най-накрая отрязване на главата".
"Това е екстремизъм, екстремизъм би било и от моя страна да кажа, че шистовият газ е манна небесна, давайте и аз не го казвам", заяви той. Трайков предложи два начина за проблема без крайни решения - да се създаде специална парламентарна комисия, която да изследва научно въпроса за шистовия добив (каквито има в САЩ и Великобритания) или самите проучвания да минават през ОВОС, най-щателната екооценка по българското законодателство.
Липсващите звена
За днешната дискусия парламентът не беше поискал становище нито от БАН, нито от Минно-геоложкия университет, които са единствените институции, които могат да дадат компетентни мнения за рисковете при добива на шистов газ с фракинг, отбеляза Иван Иванов.
За пореден път, въпреки многобройните протести напоследък, нямаше и представители на "Шеврон", които да представят технологията и да обяснят рисковете, свързани с нея. На въпрос защо за пореден път управляващите защитават технологията вместо компанията, Трайков отговори, че той е взел това решение, с цел дебатът в страната да не се прави с "хората, които са парично мотивирани от такъв проект". Добави Коментар