Бивш руски посланик е взел българско гражданство за заслуги
Бивш руски посланик в България е получил българско гражданство след края на мандата си. Основанието било развитие на обществено-икономическите отношения между България и Русия. Впоследствие, заради това, че единият родител има българско гражданство, такова получава и синът на дипломата. За това разказа депутатката от ПП-ДБ Кристина Петкова в интервю за Нова тв. По информация на "Сега" става дума за Анатолий Потапов, който беше посланик в София в периода 2004 - 2008 г. Съпругата му Татяна Николаевна Потапова също вече е българка.
Родителите Потапови са се сдобили с българско гражданство през 2009 г. Указът за сина им е от 2016 г., като преписката е от предходната година. Любопитното е, че и внукът на бившия посланик, Егор, роден през 1996 г., също е с български паспорт от 2019 г.
Гражданството за заслуги е сред начините лесно да бъде получен български паспорт. След серия скандали, неотдавна отпадна възможността за получаване на т.нар. златни паспорти. Вариантът за получаване на гражданство за заслуги обаче остава. Българското гражданство е желано, тъй като то отваря вратите за целия ЕС.
След парламентарен въпрос на Петкова неотдавна се разбра, че 340 души са получили българско гражданство за заслуги, като всеки втори от тях е спортист.
От отговора на правосъдния министър Атанас Славов стана ясно, че за периода от началото на 2008 г. до края на август 2023 г. са образувани 392 преписки за придобиване на гражданство по заслуги. Съветът по гражданство към министерството е решил да не бъдат уважени 52 предложения. Изредени са три групи причини за това - не е обоснован интересът на България; предложението не е направено от министъра, отговарящ за съответната област, в която работи кандидатът за гражданство; има отрицателно становище от МВР и/или ДАНС.
От всички 392 преписки обаче 185 са по инициатива на министъра на спорта, който пък прилага документация от съответната спортна федерация. Мотивите са предимно, че България има интерес от натурализацията заради бъдещото участие на спортиста в националния отбор.
Данните за 2022 г. от президентството, което издава указа за българско гражданство, показват, че по заслуги българи са станали 8 души. Според доклада България е имала интерес да ги натурализира за развитие на българския спорт: баскетбол, класическа борба, кикбокс, футбол. Всички тези предложения за придобиване на българско гражданство са били направени от спортния министър. Година по-рано по заслуги е дадено гражданство на 15 души, 9 от които спортисти.
"Има случаи на руски граждани, за които няма никакви данни да са свързани със спорта изобщо. В мотивировката им пише, че са служители на руския "Лукойл". Впоследствие единият става изпълнителен директор и пълномощник на "Лукойл" - България, а другият - член на борда на "Петрол" АД. По този начин тези лица, нямащи нищо общо със спорта, получават българско гражданство”, обясни народният представител. По думите ѝ няма данни тези мъже да играят баскетбол, както се твърди. Според Петкова това е пробив в националната ни сигурност, която се случва със съдействието на ДАНС.
За схема, "проспана" от ДАНС, говори преди дни и депутатът от ПП-ДБ Атанас Атанасов. Той обяви, че Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) не прави нищо, макар да е сезирана, за даване на българско гражданство на руснаци с фалшиви документи. А това е канал за инфилтриране на руски шпиони в Европа, обясни Атанасов.
РОТАЦИЯ
Колкото до Атанасов, Петкова, която му е заместник като лидер на ДСБ, обясни, че той е един от спряганите за председател на Народното събрание след ротацията на премиерите през март. "Бих се радвала да не видя Калин Стоянов като вътрешен министър след ротацията", призна народният представител.
По думите ѝ все още не е решено дали "Продължаваме промяната" и "Демократична България" ще имат общи листи за евроизборите. Нагласите обаче били това да се случи. Вече е ясно, че Никола Минчев ще води листата на ПП за евроизборите. Очакваше се той да стане председател на парламента след ротацията, но явно е изместен от Атанасов.