Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Какво точно се случва в Еквадор и защо цяла Латинска Америка следи битката срещу мафията
Новият президент обяви война на мафията и арестуваха хиляди престъпници
Опит за превземане на болница, довел до 68 ареста; затворнически бунтове; бягство на пратени в затвора лидери на банди; рекордни количества заловен кокаин, пренасян с полу-подводници; регионът се обединява, за да помогне на страната да се справи със свързаната с наркотиците престъпност.
Какво се случва в Еквадор?!?
На извънредно заседание на Андската общност в Лима, четирите страни на организацията - Перу, Еквадор, Боливия и Колумбия - лансираха мащабен план за координация срещу престъпността, заявявайки, че "никоя страна член на организацията не е защитена", пише френското издание "Курие ентернасионал".
"Ще направим необходимото, за да може нашият регион да се възползва от всички шансове (за развитие) и да не бъде повече място, където хората живеят в страх", заяви Габриела Сомерфелд, министърка на външните работи на Еквадор, цитирана от перуанския в. "Република", в края на извънредната среща, посветена на темата за борбата с престъпността.
Срещата беше свикана по спешност, след като през предходните две седмици Еквадор беше обхванат от насилие, свързано с наркотрафика, включително бунтове в затвори, при което бяха взети десетки заложници. На 9 януари Кито обяви, че страната е "в състояние на въоръжен вътрешен конфликт", с което превърна бандите в "терористи" и "участници във военни действия", а за справяне с тях беше изпратена армията.
Андската общност, една от многото регионални организации в Латинска Америка, която цели да подпомогне икономическата и социална интеграция между четирите страни членки, отправи призив за "координация" в отговор на "трансграничната организирана престъпност, която отправя предизвикателство срещу демократичните институции". Трите съседни страни изразиха солидарност и подкрепа за Еквадор, ръководен от президента Даниел Нобоа.
Планът за действие предвижда засилването на контрола по границите, координация на разузнавателните служби и създаване на общ орган, целящ да проследява движенията на финансовите потоци, целящи изпиране на пари. Група на Високо равнище, която трябва да бъде създадена не по-късно от началото на февруари (15 дни след публикуването на решението на 21 януари), ще бъде съставена от високопоставени длъжностни лица, ще следи за изпълнението на плана и ще предложи допълнителни мерки, "включително създаването или възобновяването на конкретни комитети или работни групи", пише перуанският в. "Република".
Окончателният документ призовава също така за "лансиране на инициатива за латиноамерикански алианс срещу наркотрафика". Полицейското сътрудничество ще включва и борбата с трафика на оръжие и нелегалния минен добив - други източници на доходи за наркотрафикантите. Андският комитет на миграционните власти трябва да въведе гъвкав механизъм за обмен на миграционна информация с цел създаване на Андска банка за данни, да засили митническия контрол и да изготви план за действие в срок от 60 дни за укрепване на вътрешната сигурност в митническата сфера.
Положението в системата за изтърпяване на наказанията в страните от Андската общност е най-слабо развитият аспект на одобрения от тях план. Документът само инструктира компетентните органи да започнат действия за сътрудничество във възможно най-кратък срок, отбелязва в. "Република".
През първата половина на тази година трябва да се проведе и регионален форум по въпросите на транснационалната организирана престъпност, се казва още в същия документ, който предвижда и създаването на Андски регионален център за наблюдение, който да събира, обработва и анализира информация за организираната престъпност. Генералният секретариат на Андската общност ще изготви и сравнителен анализ на вътрешните разпоредби на Перу, Еквадор, Боливия и Колумбия в областта на наказателното право.
Още в деня на срещата на върха обаче насилието в Еквадор се поднови - десетки въоръжени лица превзеха болницата в Ягучи, в югозападната част на страната, недалеч от епицентъра на насилието Гуаякил.
Целта им е била да изведат от болницата член на същата банда, приет заради раните си. В крайна сметка раненият бандит е починал от раните, а 68 бяха арестувани.
На 24.01. обаче беше обявено дори намаляване на въведения комендантски час с 1 час, поради "значителния спад" в дневния брой на убийствата...от 27,6 до 10,8 дневно.
На 12 януари Държавният департамент на САЩ също обяви, че Вашингтон изпраща делегация от експерти, които да подкрепят борбата срещу престъпните банди.