Демографията – голямата тема в Бюджет 2024 на Бургас, вижте разпределението по пера
Бюджетът за 2024 г., както и цялата ми платформа, с която съм спечелил изборите, са подчинени на темата за демографията. Очаквам по-голяма активност от страна на държавата, за мен това е основният проблем през настоящия период не само в Бургас, но и на територията на цялата страна. Тенденцията по обезлюдяване и проблемите с демографията са изключително остри и като представител на местната власт и ОбС не можем да стоим безучастни. Местната власт трябва да поеме своята отговорност. За целта осигуряваме повече средства за децата, за здравето на децата, образованието, добрата градска среда. Инвестициите, които ще направим, са и за развитие и повече възможности за бизнеса. Голямата тема обаче е демографията – в посока инвестиции за деца и млади хора в Бургас. Това каза кметът Димитър Николов по време на представянето на Бюджет 2024 на Бургас пред медиите.
Макрорамката включва 4 направления:
Делегирани държавни дейности – образование, детски градини, училища, социални домове – 228 млн. лв., което е с 14 % повече от 2023 г.
Социални дейности са с 54% повече.
Образование – 12.3%.
Местни дейности – парите от общинския бюджет – 171 млн. лв. – 48% са от данъци, 22% са от дейностите и услугите на Общината и общинските предприятия, 11% са средства от държавата като помощи, 19% заемни средства – това са осигурените средства за детската болница.
Миналата година имаше късно приет национален и местен бюджет, затова и Бургас има рекорден преходен остатък 33 млн. лв., който се включва в параметрите на бюджета за тази година.
71 млн. лв. са потвърдени и одобрени и чакаме подписване на договори по оперативните програми, готови сме да стартираме инвестиции по тях
Увеличават се средствата за инвитро с 20%, ще осигурят повече средства за лабораторията към УМБАЛ-Бургас, която е единствената в цяла Югоизточна България.
За раждане на дете средствата се увеличават с 11%.
Предвидени са средства за шестте общински програми за профилактика на децата в нови дейности. За здравето на децата ще има много голямо развитие.
Подобряване на функционалната грамотност на учениците, от месец и половина се говори за лошите резултати на учениците.
Нова програма за младите учители.
Развитие на уменията за бъдещето – информационни технологии, роботика, изкуствен интелект, технологии и зелено предприемачество.
Увеличаване на средствата за подкрепа на успешните студенти в Бургас, както и повече ресурс за провеждане на олимпиади и научни състезания.
Повече средства за училищата и детските градини. Ново училище в кв. Сарафово, в двора на ППМГ и ГРЕ – нов корпус, ново училище в кв. Крайморие, ремонт на ОУ „Антон Страшимиров“, ОУ „Христо Ботев“ в кв. Сарафово, ОУ „Георги Бенковски“, нов корпус на ОУ „Васил Априлов“
Основни ремонти на детските градини „Ален мак“ и „Вълшебство“, както и на детска ясла номер 3 и детска градина „Детелина“.
Започване на изграждането на ново студентско градче в кв. Хоризонт.
Нова общинска програма за здравна профилактика при възрастните хора, както и нова социална услуга за хората с деменция „Грижовник“.
Привличане на студенти по социална педагогика, социология за стажове в социалните домове.
Децата от училищата ще бъдат привличани за доброволци, за да помогнат на хората в пенсионерските клубове за преодоляване на проблема с изолацията.
Изграждане на нова поликлиника в двора на белодробната болница, основен ремонт на Стоматологията с разкриване на педиатрични кабинети и спешен прием.
Спорт – нова спортна зала в ж. к. „Меден рудник“, там нови зони за скейт и паркур, ремонт на зала „Нефтохимик“. Организиране на нови спортни първенства.
Достъпна култура
Подпомагане на децата, творческите състави в периферията на общината
Подкрепа на младите творци в партньорство с НХА и Софийския университет и културните институти.
Продължава програмата за археологическите разкопки.
Продължават фестивалите и тематичните уикенди.
Модернизация на културната инфраструктура – 12 читалища са основна реконструкция, реставрация на скулптурния парк в парк Езеро, първи етап от превръщането на къщата на Георги Шогунов в дом на музиката.
Южния обход на Бургас.
Базисна инфраструктура на новия квартал „Хоризонт“.
Ремонт на градските паркове.
Мерки за енергийна ефективност на административни сгради.
Нов етажен паркинг в двора на УМБАЛ-Бургас, строителството на детската болница, етажен паркинг на ул. „Гурко“
Продължаване на програмата „Моят град, моят квартал, моята улица“.
Ремонт на кметствата в съставните селища.
Ново читалище в ж. к. „Меден рудник“.
Ремонт на детските и спортни площадки във всички съставни селища по списък, който ще бъде предложен от кметовете на населените места.
На 29 многофамилни жилищни сгради ще бъдат изпълнени мерки за енергийна ефективност. „Надявам се програмата за саниране да продължи, основната ми надежда е големият брой блокове в резервния списък да получат финансиране. Очакваме по-смели решения от страна на държавата“, каза Димитър Николов.
Средства за подкрепа на малки и средни предприятия, както за стартиращи предприятия.
Създаване на нова индустриална зона на 300 дка в работното име „Зона 12 км“.
Средства за довеждаща инфраструктура в индустриалните паркове и активна промоция на Бургас.
Бюджет 2024 е здрави, активни и образовани деца на Бургас, отлично здравеопазване, широка социална подкрепа, грижа за чиста околна среда, активна промоция на бранда Бургас
Заместник-кметът по бюджет и финанси Станимир Апостолов допълни към изложението на Димитър Николов, че за Община Бургас е изключително важно, че за 2024 г. за пръв път от няколко години имаме приет държавен бюджет в законовите срокове. „Проектобюджетът започва със силна рамка от 505 млн. лв. Влизаме с рекорден преходен остатък от 35 млн. лв., което е атестация за доброто управление на Община Бургас и ни дава добър старт“, каза Апостолов.
Той определи Бюджета като балансиран – но освен счетоводно, той е балансиран и по отношение на интересите на гражданите. „Постига се баланс между центъра и периферията. Рекордни инвестиции се планират в кварталите и съставните селища. Бюджет 2024 е рекорден за Община Бургас и доста амбициозен, което представя пред нас и голямо предизвикателство, така че интересите на гражданите да бъдат удовлетворени в пълна степен“, каза Станимир Апостолов.
Заместник-кметът по спорт и туризъм Манол Тодоров добави, че всички големи събития в спортния календар неслучайно са планирани и ще се организират извън активния летен туристически сезон. „Купа Дейвис“, „Глори“, Европейско по водна топка, нов маратон – ще има икономически ефект от тях извън летния сезон.
Ще продължим с развитието на Минералните бани и парк „Росенец“, каза Тодоров.
„За спорта има сериозно увеличение на рамката, защото демографските политики са свързани с него. Ученическият спорт е много важен, ще има нови игри за учениците от 4 клас в няколко вида спорт. Ученически спортен календар във волейбол, футбол и баскетбол. В момента професионалните ни отбори в тези спортове са най-добрите, трябва да срещнем децата с техните идоли в спорта и да ги запалим“, каза Тодоров.
Да превърнем Бургас в спортно-туристически център номер 1 на България, призова зам.-кметът.
По отношение на инфраструктурата Бургас е отличник, що се касае до спортни бази. Бургас, Вие сте бяла лястовица в това отношение, ми казаха на последната среща в Министерството на спорта, обяви Манол Тодоров.
Заместник-кметът с ресор образование Михаил Ненов съобщи за нов етап от инвестициите в образованието, тъй като в предходните два мандата основните инвестиции са в подобряване на условия за обучение и умения на учениците от начален етап.
„Програма „Успешен на изпита“ – компетентност на учениците от прогимназия и гимназия. Преподавателите да подобряват своята квалификация. Програма „Млади учители“ – отличава и с менторска подкрепа създава условия за младите специалисти да разгърнат потенциал“, каза Михаил Ненов.
В здравеопазването целта е да развием превенцията, да действаме преди събитията и да привличаме специалисти, допълни той.
За социални дейности – с над 50% се повишава бюджетът за грижа за хората, на които всички сме длъжници, а целта е да използваме младите и активните и огромния ресурс на пенсионерските клубове в грижа за лицата, настанени в социалните ни услуги, допълни Ненов.
Заместник-кметът в ресор строителство Чанка Коралска каза, че през тази година голямото предизвикателство е да наваксваме изгубените 2 години, в които програмите чакаха на трупчета. „Реализирането на проектите е голямо предизвикателство пред моя ресор. Продължава „Моят град, моят квартал, моята улица“ – 70 приключили междублокови пространства, 10 се изпълняват, има и 60 чакащи, за които ще се осигуряват средства.
Уличното осветление стои на дневен ред. През 2023 подменихме осветлението на всички села, сега предстои в кварталите на Бургас и да кандидатстваме по програмата на Министерството на енергетиката да получим средства, за да подменим осветлението в ж. к. „Славейков“, ж. к. „Братя Миладинови“, ж. к. „Зорница“, ж. к. „Лазур“ и ЦГЧ.
Има средства за поддръжка на зелената система, за улици и пътища и за ремонти и изграждане на нови детски площадки. Не сме забравили селата, в бюджета има заложени средства за тях“, каза инж. Чанка Коралска.
Заместник-кметът по култура Диана Саватева благодари за екипната работа с всеки от колегите ми. „Много трудно може да се сложи граница между образование, туризъм. Ще има повече пари и за култура, което ще задържи и развие позициите на Бургас като културен лидер в национален план.
Ще има нова програма „Достъпна култура“ ориентирана към демография. Идеята е младите творци да имат възможност да гледат и да бъдат част от публиката на културни събития.
Предвижда се да се организира Летен Никулден – освен 6 декември на 9 май ще има още едно събитие, което да отвори летния сезон.
Възможност да кандидатстваме по Плана за възстановяване и устойчивост. Бургас може да се представи много добре и да получи средства за култура.
12 читалища, които ще бъдат основно ремонтирани, както и територията около тях.
Надявам се да имаме още един паметник, посветен на Коджакафалията – надгробния паметник по продължението на ул. „Александровска“.
Предстои укрепване на скулптурите в Морската градина.
Започва и подготовка за ремонт на Летния театър.
А от този Манол и чеп за зеле не става. Типичен пример как, ако не ставаш за нищо - ставаш политик. Фурнаджийска лопата -обиколи няколко партии, а сега пристана на кмета.
Село Ветрен от 2009 година стана квартал на Бургас и до настоящият момент няма изградени тротоари с плочки!!! Такива има само на двете главни улици /Бургас-Айтос и към мин.бани/ и то останали от социализма!!!
Бат Митко е кмет от 2007 година и е роден и израснал във въпросното населено място!!!
Ала бала продължава!!!
...
Бъдете живи и здрави!
Тоя Манолчо кво разбира от спорт, пък да не говорим за туризма...
Ба*ти и назначението. Смях!
Fantastiki iz neta
Tva za ciganite li sa da si kupuvat Rolls royci za slan4aka