Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо всичко, което купуваме се разваля толкова бързо

Мнозина смятат, че продуктите са превърнати в боклуци заради многобройните екорегулациите
Ключови думи: новини, уреди, развалени уреди, Флагман, Бургас, техника

Преди около пет години купих стара сокоизстисквачка за седем долара от магазин втора ръка. Беше от онези малки, старовремски кухненски пособия, изглеждащи все едно са направени да устоят на взрив или удар с чук. Щом включих мотора с металното копче, задвижващият вал завъртя тежка керамична глава, създадена да изкормва вътрешността на разрязани наполовина лимони и портокали. Машината работеше прекрасно, почти като нова, затова погледнах серийния ѝ номер в интернет, за да разбера кога е произведена, предполагайки, че може да е почти на четиридесет години. Грешка. Произведена беше през 40-те години на ХХ век. Упоритото чудовище е на седемдесет и все още предоставя удовлетворение с всяко ползване.

Не мога да кажа същото за кафемелачките ми. Използвам множествено число, защото съм имал много кафемелачки, всички купени с оригиналните опаковки и счупени в рамките на година. Те би трябвало да са от качествените, с брус не с остриета, но отдавна спряха да изпълняват функциите си, завършвайки дълго пътешествие от далечните фабрики до безимените гробове на моето местно сметище.

Имам цяла алтернативна кухня на същото сметище и скоро ще ми трябва допълнително място за още. За готиния мини-хладилник, който спря да изстудява след три години и никой не може да поправи. За яката прахосмукачка без торбички, която се запушва, щом мина с нея през килим. За комплекта измерителни чашки, които вече нямат числа и отметки за измерване. За остатъците от пирексовата тенджера, която се счупи, докато я вадя от фурната, и поръси пода с миниатюрни, остри парчета, толкова малки, че ще ги намеря чак когато се забият в нечий бос крак.

Има ли нужда да продължавам? Ще го направя. Важно е да стигнем до дълбокомислената, спекулативна част, където обсъждам какво означава предметите в нашия живот да ни деморализират чрез буря от повреди, но също е важно – за мен от емоционална гледна точка – да погреба читателя в детайли за моите безкрайни материални разочарования. Сладките жълти ръкавици, които жена ми купи от Таргет и се разплетоха на второто носене. Новият куфар, който не иска да стои прав, когато е пълен. Лаптопите, превърнали се в тухли месец след изтичането на гаранцията. Хибридът на 50 000 мили, който също се превърна в тухла, докато се движеше със 120 по магистралата, с отказали спирачки и волан. Оцелях по чудо, заплашвах със съд и производителят поправи колата безплатно. След две седмици, тя се счупи отново.

Същото важи и за малките неща. Телбод, неможещ да защипе пет листа. Кибрит, който дими, но не гори. Хартиени пликове, разцепени по ъглите от зле опаковано и течащо прясно мляко. Странно късите кабели на електроуредите. Две нови химикалки всяка седмица, защото не пускат мастило (поне не непрекъснато в линии), и всъщност не са химикалки, а просто идейни модели за химикалки. Потьомкин химикалки, реквизит. И още и още.

Сащисан как да измеря спада в качеството на простите предмети от ежедневието – развих темата пред моята публика в Туитър, където бързо събрах две хиляди отговора, най-дългата ми дискусия в социалните мрежи. Оплакванията бяха конкретни и оформяха повтарящи се модели. Единият от тях беше омраза към новите перални и сушилни, защото не перат и не сушат добре, след което се чупят. Дрехите, които влизат в тях, също не се харесват. Бивш топ шеф от Levi’s се включи, за да потвърди, че дънките не са това, което бяха. Любимите ми отговори в Туитър обаче са дребнавите. Например някой отбеляза, че съдържанието на сок в сока, спада. Друг наблюдавал, че разпенващият се течен сапун е нормален течен сапун, но разреден.

Много обвиняват правителството за тези проблеми. Смятат, че то е развалило сума продукти чрез екологичните регулации, довеждайки ги до бърза развала и до състояние на пълнеж за сметищата. Някои поставят вината върху търговските ни отношения с Китай и дори върху „злото на капитализма“. Крехките чипове в предмети, които не ги изискват, също попадат под обстрел на коментарите. Един тип философски отговори споменават зловеща обща тенденция към разпад на всичко човешко. „Има война срещу истинската стойност, състояща се от три части: война срещу качеството, война срещу парите, война срещу живота изобщо.“ Високопарна реторика, но разбираема. Когато моят де-електрифициран хибрид се превърна в огромен фучащ камък, в който аз и жена ми сме безпомощно завързани – заради престъплението, че се опитваме да спестим гориво и поражения върху планетата – някак си ми е трудно да не се почувствам измамен, преметнат.

Няколко от моите онлайн събеседници оспориха основната ми теза  –  че ситуацията се влошава, при това остро. Представиха икономически аргументи. Твърдяха, че нещата са по-лоши, защото ги искаме по-евтини, но ако вземем предвид инфлацията, качеството е каквото е било винаги. Не съм съгласен. Нашата нова пералня с измитите от символи врътки и копчета, с изтъркания в ъглите емайл, е най-скъпият модел, който съм купувал. Що се отнася до по-евтините неща – като жълтите ръкавици на жена ми – те не са евтини, те са без стойност. Всъщност, те имат отрицателна стойност, заради изхабения материал и изхабената енергия да отидем да ги купим, съответно да ги върнем – втора разходка, която просто не си струваше да правим. Вместо това, поехме загубата. И светът пое загубата. Малка, но минусите се натрупват.

През 19 век в Англия пишат Джон Ръскин и Уилям Морис, които вярват, че качеството на материалните предмети отразява и влияе на качеството на едно общество, дори на неговия дух. „Нямайте нищо в дома си“, казва Морис, бащата на движението „Изкуство и занаяти“, „което не знаете, да е полезно или не вярвате, че е красиво.“ Това ще е особено трудно днес. Наскоро жена ми имаше нужда от белачка за моркови. Трябваше ѝ спешно. Тази която купи, единствената в магазина, изглеждаше достатъчно добре, пък и разпознахме марката. За съжаление, белачката се провали в това да е полезна – не беше достатъчно остра, за да обели морков. Като моите химикалки, които не са химикалки, защото истинските химикалки слагат мастило върху хартия, нейната белачка, която не белеше, е недействителност, симулакрум, изображение на нещо, но не самото нещо.

Казват ни, светът става дигитален, и някой ден ще има дигитално недвижимо имущество, населено от хора с дигитални дрехи, пиещи дигитален портокалов сок, изстискан от дигитални сокоизстисквачки. Хората ще играят животите, които някога са приемали насериозно, животи, които някога са имали значение и тежест. Съдържанието на сок в сока ще стане нула, а старата ми физическа изстисквачка ще продължава да работи, докато останалата ми кухненска апаратура – няма. Не и по-голямата част от нея.

Аз също може да не издържа. Опасявам се, че няма. Психологическият дан на стоките, които не устояват, е че човек губи вяра, че бъдещето изобщо ще дойде. След това губи и интерес бъдещето да дойде, защото му се струва, че малко от това, което ползва или цени, ще бъде с нас да го посрещне.

Започваш да се чудиш – чие излизане от употреба се планира, на нашите продукти или на нас самите?

Автор: Уолтър Кирн, walterkirn.substack.comпревод: ekipbg.com

16
Коментара по темата
16.
Кочан
16.01.2024 06:54:42
Аз нямам оплаквания. Всичко при мен си работи. Ами нали трябва да има оборот бе. Хората какво ще ядат, ако всичко е вечно.
15.
Kolio
15.01.2024 21:55:02
Както сега се казва,: всичко което не е китайско, не е истинско! Лошото е, че се убедих, че по добре да си купиш нещо бюджетно отколкото марково! Просто да попаднеш на менте е по малко вероятно! А пък и работи с години! Всичко друго, за съжаление в днешно време е снобизъм!
14.
Иван
15.01.2024 17:06:51
За съжаление, много истини. Аз се ядосвам за коментираните неща. Всичко е много, много скъпо,а качеството е много, много ниско. Имам и стари, и нови неща. Били те уреди, дрехи и т.н. Старая се старите да използвам до края, понеже са качествени и здрави. Новите са красиви, некачствени и....скъпи. Карам една марка автомобил, само сменям модела. Всичките ми коли бяха на възраст между пет и десет години, когато ги вземах. Говорим за период от 30 години. Колко по-нова генерация, по-зле. Разбира се, това е мое мнение. Колите са красиви, пълни с ненужна електроника, частите са некачествени и т.н. Има и хубави неща по тях, но те са малко. И сдругите неща е така: Уреди, услуги и други. Лоша работа.
13.
аз
15.01.2024 12:42:26
Прекалено много станахме зависими от удобствата си. Това е истината, а за да бъдат масови и достъпни, се появиха нови производители и ниши, които да свалят цената на труда и материалите. Някои дават сравнения с уреди произведени през 80 - те години, но не отчита, че с близо 3 млрд се е увеличило населението на земята, а ресурсите на земното кълбо изнемогват. Чиповете и електронните платки, заменили конвенционалните механики що годе вършат работа по отношение съхраняване на ресурсите за сметка на намалените обеми влагани материали, но пъ станаха прекалено достъпни и лесни за производство. Никой не цели унищожаването на човешкия род по този начин, но пък показва пътят по който рязко поема човечеството. Път на физическата несигурност, заместен от неизвестната дегитализация ( включая и комуникация между човешкия род), която лека полека ще притъпи нуждите на следващите поколения от физическо съприкосновение и контакт в материалния свят. Неслучайно ИИ навлиза последните 3-4 години със скоростта на светлината и ще направи нашите зависимости по - притъпени. Скоро и от конвнционалните перални ще се отървем и на тяхно място ще се перим и чистим чрез ултразвук и озониране. Отдавна има ТВ, които прехвърлиха фантазиите ни и проектират изображението си буквално върху сгъващ се на руло конескоп. Хибридът като автомобил беше разработка на Тойота, поддеха я и други, но се оказва нерационална такава, почти толкова колкото и нашумелите ел.автомобили, които при първата масовост, вече ще са умрели. Бъдещето е на водорода като енергия и на технологии, корено различни от досега познатите. И накрая - не се бойте хора. Ние с вас имахме "късмета" да живеем в низ от объркани времена, сготвени от чудовищна техническа революция, която няй-вероятно ни е спусната и идва от нейде свише. Нещо като неразгаданите и до днес по Нил и при ацтеките пирамиди, колони и сдания "подарени" ни от паралелни цивилизации. Съвсем близко е времето, когато човек няма да се нуждае от материалностите, с които ние с вас сме свикнали и използваме с различни съвършенства през последните 100 години. Революцията на колелото дори, като един от най-големите човешки открития отпреди хиляди години, е напът да се превърне само в спомен и символ единствено на въртящото се в кръг еднообразие, но в различна среда. Имам възможността да надничам само в една милиардна част от създаващите се, чрез ИИ и ултраабстрактни технологии процеси. Е, вярвайте ми, надали са създадени от човек и то точно днес, когато деградацията човешка като род е пълна. Но, ако не сте свикнали да мислите отвъд възпритията на материалния ни свят тук на Земята, разбирайте че на тези все още неосветлени пред човека технологии, без замисляне им казвам, че ще променят човека и като визия, и като потребност, и като физиология дори. Нещата се случват изключително бързо и безвъзвртано, почти със скоростта на скока от материалното към духовно отвъдното.
12.
1
15.01.2024 09:36:54
За асфалта какво да кажем 50 годишния още седи а сегашния по-дълго го полагат отколкото издържа
11.
До 7
15.01.2024 09:35:52
хаха да, даже имаше някакво гробище във Франция или Белгия, което преди години (преди 10-15 години май, не беше отдавна) трябваше да преместят и като изравят телата, много не са мръднали откакто са ги заровили заради консервантите в храните, изравят ги мумифицирани.
10.
Боклуци на конвейер
15.01.2024 09:06:05
Всичко е направено да се разваля след като мине гаранцията понякога дори и този срок не издържа , а иначе по телевизията ни говорят за "карбонов отпечатък" , ако уредите са както от миналото ще има много по-малко прахосване на ресурси и опазване на планетата!
9.
Ретро
15.01.2024 08:09:43
AEG хладилник 48 години работи и му изгоря едно реле,което струва 5лв.
Сега всичко е менте с цел продажба!
Всички електроуреди ми бяха на 10 годишни,реших да ги сменя с по нова техника и .....греда.Всяка година нещо се разваля.Общо взето калпаво производство на всичко,иначе сме в ерата на технологията!
8.
:)
15.01.2024 07:55:13
Имам техника от Кореком, която още работи!
7.
ТБС
15.01.2024 01:16:00
Не е вярно, само техника, дрехи и обувки, храната е бетон, с месеци не мърда. Да да правеха така и техниката.
6.
Капитализъм
14.01.2024 23:56:10
С всичките му кусури и благодетели
5.
hahahaah
14.01.2024 22:48:25
флегми жалки преписвачи от гласове. Яко руска пропаганда. Бахти жалкарите. Който иска да копира избран цитат от "автор флагман" и да я постне в гугъла да види от къде всъщност е крадена
4.
Оборот
14.01.2024 21:51:09
Ако уредите работят дълги години както са направени старите такива няма да има такъв оборот и производителите нямат печалба. До миналата година ползвах пералня Канди закупена 95 година и си работеше, но леко започна да таи. Съсед я взе и я занесе на вилата си и още работела. А АЕГ-то на майка ми от 83 годината също работи на една вила.
3.
ALT
14.01.2024 21:44:57
Абсолютно вярно.
Също се отнася и за хранителните продукти. Никакъв вкус и трайност.
За обувките - за колкото лева са купени, толкова дни ще ги носим здрави.
2.
да,да
14.01.2024 21:17:21
Нищо достъпно не виждам аз. Особено с продължаващата липса на чипове и чакане. Отделно, че цените не отговарят на качеството - скъпо, а тотални боклуци.
1.
Калпавото производство прави стоките по-достъпни
14.01.2024 21:13:00
Вярно е че са по-калпави стоките, но това ги прави по-достъпни. А и без това морално бързо остаряват. Живеем в технологични времена и всичко се променя толкова бързо.
  Добави Коментар
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху? Международния наказателен съд в Хага издаде заповед и за ареста на бившият израелски военен министър заради военни престъпления Пети опит за избор на парламентарен шеф Това ще е рекордният 12 ден на първото заседание на 51-ото Народно събрание
Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция Арестувани са четирима, издирват още двама замесени За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те  Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС