Български учен заговори за математика на щастието и за бъдещето след голям успех в науката
С този COVID-19 повече нищо лошо няма да стене. Трябва да чакаме следващите вируси, които ще дойдат след няколко година. Това каза в „Събуди се“ по Нова телевизия математикът проф. Николай Витанов.
След 7-8 години може да е следващата епидемия, прогнозира той, след като сподели, че най-големият му личен успех е бил постигнал преди два-три дни, когато публикували математическата му теория за разпространение на новините.
„Това беше голям успех, тъй като много се разправяхме с едни рецензенти. Спорът беше дали може експонентата може да се разложи в Ред на Тейлър. Професор по математика ми твърдеше, че няма как да стане, а аз му обяснявах, че това са го направили още преди 100 години и накрая победих“, сподели Витанов.
На въпроса дали математиката може да предвиди любовта професорът отговори с „да“ и добави, че има цели книги за това.
„Влечението донякъде има нещо общо с гравитацията. Когато телата са три, за гравитацията няма общо решение“, пошегува се пък математикът гл. асистент д-р Лъчезар Томов.
„Когато бях аспирант, се изхранвах с частни уроци по висша математика и така се запознах с моята жена, която ми беше ученичка. Срещнах човек, който може да ме поправя без да има подготовка, и се впечатлих“, споделя той.
След като бе попитан дали математиката му е помогнала в любовта, проф. Витанов пък каза „разбира се“. Той сподели, че когато завършил университета се явил пред комисията за разпределение на работа и тогава един от професорите му каза: „Другарю Витанов, имате много добър успех, но не сте софийски жител. Намерете си някоя софиянка! Оставете я приятелката си и ще направите кариера в науката“. Отговорих им, че съм решил да се женя и затова единственото нещо което ги моля, е да я разпределят там, където и мен, разказва професорът.
Щастливо вече 33-34 години си живеем, добавя той.
„Любовта при мен вече е на заден план. На преден са парите и властта“, призна обаче математикът.
Според него трудността за учениците по математика е заради това, че не са добре подготвени. „Те получават знанията си от много повече източници, а когато човек трябва да получава знания от много източници обикновено не успява да получи достатъчно”, добави той.
По думите му, ако човек иска да е успешен трябва да учи математика. „Хората, които могат да си правят сметката винаги успяват”, подчерта Витанов.
"В нашата система още през 1974 година в доклад са описани всички проблеми. Още от тогава става ясно, че има липса на повторения и упражнения при учениците в час. Искаме твърде много да преподадем на децата като материал, а малко се развива като умения", коментира Томов.
„Математиката е средство за разсъждения и начин да видите света. Човек трябва да учи, не само, за да си оправи бита, а за да се облагороди, да изпитва по-възвишени чувства, да има щастие в живота, свързано с красотата, която около него. Ние учим, за да сме хора, а математиката е един от езиците, които са ни много важни, за да разбирате сложността на света“, добави той.
„Колкото повече знаете, толкова по-малко сте зависими от другите и не може да бъдете пионка. Математиката е важна, за да разберем сложността на заобиклящата ни среда”, каза още д-р Томов.
Даже и да не си учен, трябва да знаеш, когато коментираш, къде се слагат запетайки и къде - не, къде има пълен и къде кратък член.
Лилипути коментират автентичен учен.
Неграмотникът не понася различните, които не живеят в неговата кална локва.