Туроператори правят картел, за да скубят правителството
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) уличи три туроператора -"Хорнит" ООД, "Бългериан ВИП Травъл" ООД и "Астрал Холидейз" АД, че са съгласували цени на самолетни билети за обществена поръчка за командировки на чиновници.
Комисията е проучила случая след сигнал на министъра на финансите Симеон Дянков в качеството му на Централен орган за обществени поръчки.
Нарушението на трите туроператора се състои в забранено споразумение или съгласувана практика, което има за цел предотвратяване, ограничаване и нарушаване на конкуренцията чрез манипулиране на процедурата за сключване на рамково споразумение. То се прави за възлагане на централизирана обществена поръчка за "Осигуряване на самолетни билети за превоз по въздух на пътници и багаж при служебни пътувания в страната и чужбина", открита през септември 2010 г., сочи анализът на КЗК.
Комисията счита, че между трите ответни дружества предварително са обсъждани съществени аспекти във връзка с изготвянето на ценовите им оферти. Тези аспекти се отнасят както до конкретните цени, които да послужат за изготвяне на офертата, така и до определянето на общ сбор на ценовите предложения, който да служи като цел при изготвянето на офертите и да доведе до еднаквото им оценяване. Подобно поведение води до координиране на ценовата политика при участието в обществената поръчка и оказва решаващо влияние върху крайното класиране.
Предвид събраните доказателства и извършения анализ Комисията приема, че пазарното съзтезание между дружествата е напълно елиминирано и е заменено от фактическо единодействие, с което се нарушава основния принцип на ефективната конкуренция.
Определението не подлежи на обжалване. Преди КЗК обаче да постанови окончателното си решение, в срок от 45 дни страните имат право да предявят писмени възражения, както и да бъдат изслушани в открито заседание. След обсъждане на възраженията, предложенията и писмените доказателства, КЗК ще се произнесе по съществото на спора.
През февруари 2010 г. правителството реши обществените поръчки за доставка на канцеларски материали, гориво и самолетни билети за министерствата да се провеждат централизирано - от финансовото ведомство. С това се целеше да се ограничи корупцията при раздаването на държавните пари и да се спести някой лев на бюджета. Финансовият министър дори сметна, че това ще доведе до икономии до 25 млн. годишно.
Година след създаването на Централния орган за провеждане на обществени поръчки (ЦООП) се оказва, че схемата така и не може да заработи на пълни обороти. Процедурата за избор на фирма, която да достави самолетни билети за властта, е доникъде. С фалстарт започнаха и другите търгове.
Така миналия месец финансовото министерство реши само ще си урежда полетите и обяви самостоятелен търг за близо 2 млн. лв., с който да осигури полетите на служителите си.
Добави Коментар