След нападението над българския „Руен“ хутите удариха и Maersk Gibraltar
Контейнеровозът Maersk Gibraltar е бил поразен снощи с безпилотен самолет от йеменските бунтовници хути. Летателният апарат е изстрелян от брега, съобщава руският военен анализатор Борис Рожин в своя телеграм канал „Colonelcassad“.
Действията на хутите дадоха основание на министъра на отбраната на Иран да заяви, че страната му вече контролира Червено море. Според Рожин подкрепените от ислямската република йеменски бунтовници са „Хизбула 2“. Щетите за Израел от действията им в Червено море се оценят различно от международните анализатори - от няколко милиона до няколко милиарда долара, пише „Colonelcassad“, а Нова телевизия припомня, че корабът „Руен” с 8 българи на борда, който вчера бе нападнат край Йемен, е за насипни товари и е част от състава на „Параходство Български морски флот”. Плавал е под малтийски флаг. Корабът е подал сигнал за бедствие на около 380 морски мили източно от о. Сокотра във водите на Арабско море.
Българският кораб "Руен" отвлечен край Йемен
Според компанията за морски застраховки „Амбри” неизвестни лица са се качили на борда. Те вероятно са дошли от рибарско корабче под ирански флаг, което е изключилo транспондера си.
От Български морски флот обявиха в позиция, че приоритет е гарантирането на сигурността на 18-членния мултинационален екипаж на кораба - 8 българи, 9 граждани на Мианмар и 1 гражданин на Ангола. „Работи се в координация с компетентните международни органи”, допълват от компанията.
Корабът е отплавал преди осем дни от Сингапур за Турция. Това е един от най-модерните плавателни съдове. Произведен е през 2016 година.
Междувременно арабистът проф. Владимир Чуков каза в "Денят започва" по БНТ, че българският кораб "Руен" не е взел необходимите мерки и е подценил смятаната за по-малко рискова зона край йеменския остров Сокотра.
"През последните 3-4 дни хутите невероятно се активизираха, като атакуваха с дрон, с ракета - всичко това беше отблъснато. Но очевидно нашият кораб не е приложил мерки за сигурност, приложими по отношение на Червено море, а тук инцедента става по-на юг - в Арабско море. Предполагам, че в случая тази зона е смятана за по-малко рискова и не са взели необходимите предпазни мерки", каза проф. Чуков.
Професорът направи паралел с отвличането на "Галакси лийдър", чийто екипаж остава в неизвестност.
"Преди около 10-тина дни хутите разшириха своя обсег. Те казаха, че ще нападат всички кораби, които идват или отиват в израелско пристанище. Очевидно вече не става въпрос само за плавателни съдове, израелска собственост. Големият въпрос в случая с нашия кораб е дали е отивал или е идвал от израелско пристанище. Тази информация може да е била известна на нападателите, но това не е сигурно. Сегашното отвличане е станало в Арабско море, на юг от Йеменските брегове, близко е до остров Сокотра, който е Йеменски остров, между другото там има военноморска база на ОАЕ. Учудва ме, че са допуснали подобен тип абордаж. Схемата е сходна. Появява се един ирански кораб, който очевидно наблюдава. На борда на този ирански кораб са тези лодки, с които се пленява желания кораб и се взима на абордаж", обясни арабистът.
Той заяви, че България или Малта трябва да преговарят с терористите, отвлекли "Руен" с 18 души на борда. Сред тях има осем българи, моряци от Мианмар и Ангола.
"Американците също се опитват да контактуват с хутите по дипломатически канали", допълни проф. Чуков.
Пий си хапчетата да се успокоиш, че нещо нервен ми се виждаш.
Корабът Руен е малтийски, а не български. Българските си плащат таксите в България.