Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

„ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД проведе годишната среща на Обществения съвет за партньорство

Ръководството отговори открито и конкретно на всички въпроси и увери, че ще продължи добросъвестно да изпълнява мисията си
Ключови думи: лукойл, ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас АД, среща, обществен съвет, партньорство, флагман

Традиционната среща на Обществения съвет за партньорство „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД , членове на който са областният управител на област Бургас, кметовете на общините Бургас и Камено, представители на бургаската академична и културна общественост, депутати и журналисти, се проведе на 11 декември 2023 г.

Ръководството на дружеството представи пред Съвета отчет за дейността на предприятието, както и стоящите пред него предизвикателства и задачи. Отминаващата година бе юбилейна за нефтопреработвателния комбинат, който 60 години осигурява енергията и суровините, необходими за развитието на икономиката на България и Балканския полуостров.

Мисията, която неотлъчно изпълнява „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“, е да предлага нефтопродукти, съответстващи на световните стандарти за качество, произвеждани в безопасни и екологични условия, поддържайки висок стандарт на социална отговорност пред обществото, държавата, своите партньори и работници. Всяко едно от тези обещания дружеството спазва в своята ежедневна дейност, каза председателят на УС на  „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД Евгени Маняхин. Той даде отчет и отговаря на въпроси на членовете на Обществения съвет заедно с директора по управление на персонала и административните въпроси Росен Григоров и Наталия Димитрова - старши мениджър GR и PR на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД. 

След присъединяването си към Групата „ЛУКОЙЛ“ в края на 1999 г. бургаската рафинерия се развива с бързи темпове, повишавайки своята конкурентоспособност в технологично отношение, в областта на промишлената безопасност, охраната на труда и опазването на околната среда. Значителните инвестиции в размер на 3,4 млрд. щатски долара доведоха до почти пълно обновяване на производствените мощности, изграждане на нови обекти за дълбочинна преработка на нефта, подобряване на качеството на продуктите, надеждността на оборудването и енергийната ефективност на завода, драстично намаляване на емисиите.

Днес „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ може да се похвали с рекордни показатели от 95% дълбочина на преработката и най-висок индекс на технологична сложност за Южна и Източна Европа, които го нареждат сред лидерите в европейското нефтопреработване. Предприятието е структуроопределящо за страната и региона, създавайки около себе си цяла „екосистема“ от съпътстващи бизнеси, сервизни и партньорски организации, в които работят около 10000 души. Като социално отговорен работодател и надежден партньор „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ се стреми да увеличава благосъстоянието на този „клъстер“, като актуализира стойността на услугите, и насърчава развитието на партньорите си.

Дружеството ежегодно индексира заплатите на работниците и служителите си, но и работещите в сервизните организации получават достъп до допълнителен социален пакет и присъединяване към колективния трудов договор на рафинерията, който е сред най-добрите в страната.

Достойният принос към развитието на партньорите и на обществото като цяло е заложен в корпоративната култура на „ЛУКОЙЛ“. Компанията е най- големият спонсор и дарител на Бургаска област. Общата стойност на даренията и мероприятията по спонсорската и благотворителната програма за изминалите 23 години възлиза на 23 милиона лева.

След най-крупните дарени обекти са Домът на Нефтохимика в центъра на Бургас, спортна зала и общежитие, което впоследствие е превърнато в детска градина. С подкрепата на предприятието се реализират знакови проекти с широк обществен достъп, сред които: Програмата „Бургас – велосипеден град - съвременна градска мобилност“, в това число и закупуването на новите електрически велосипеди през 2023 г., Програмата „Моят град, моят квартал, моята улица“, възстановяване на културни паметници, ремонт и обзавеждане на училища, детски градини и читалища, изграждане на детски и спортни площадки. „ЛУКОЙЛ“ традиционно подпомага ученическия и детско-юношеския спорт, волейболния клуб „Нефтохимик-2010“, подкрепя конкурси, фестивали, и благотворителни инициативи.

Юбилеят е повод за равносметка и българските нефтохимици с право могат да се гордеят с извървения път и високите си достижения. Но юбилейната 2023 година стана година на предизвикателства и безпрецедентен политически натиск върху бургаската рафинерия. Редица законодателни инициативи и политически решения, както и тяхната тенденциозна и непрекъсната промяна, поставиха предприятието в трудна ситуация, като увеличиха неопределеността на бизнес средата и направиха невъзможно планирането на производствената програма и реализацията на готовата продукция дори за месец напред.

Чрез въвеждане на сложни и трудоемки процедури бе увеличена административната тежест върху предприятието. Данъчната ставка върху печалбата беше увеличена от 43%, първоначално предвидена по българските данъчни закони и Регламента на ЕС за временната солидарна вноска, на 60%.

От 17.11.2023 встъпва в сила и Законът за компенсация на разходите на потребителите на транспорт, който въвежда енергийна вноска, де факто допълнителен данък, в размер на 70% от разликата между цените на сортовете Brent и Urals. „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ винаги е изпълнявал изцяло и в срок всички свои задължения съгласно българското и европейското законодателство, като строго съблюдава всички приложими санкционни режими и ограничения.

От рафинерията представиха Удостоверение от НАП за липса на задължения към 1.12.2023 г. Към същата дата „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ е внесъл авансово данъци върху печалбата в размер на 284 млн. лева, от които временна солидарна вноска – 217 млн. лева и корпоративен данък – 67 млн. лева.

Екипът на предприятието работи по прехода към неруски суровини от първия ден на въвеждането на нефтеното ембарго срещу Русия. Получената дерогация за внос на руски нефт до края на 2024 г. даваше възможност за плавен отказ от проектната суровина. Изборът на възможните алтернативни суровини за преработка е изключително важен процес, пряко свързан с изискванията към крайните стокови продукти и начина на водене на производствения процес.

Продължителността на целия цикъл на изследване и обезпечаване на доставките на 1 сорт нефт от съществуващите над 5000 вида отнема 6 до 9 месеца, като най-важните показатели за избора са: качество, съвместимо с технологиите на рафинерията, екологичната и промишлена безопасност, надеждността и ритмичността на доставките, както и икономическата ефективност на преработката.

За изминалата година предприятието е преработило 6,2 млн. тона нефтена суровина, от които са произведени 1,6 млн. тона високооктанов автомобилен бензин, 2,6 млн. тона дизелово гориво, и 1,7 млн. тона други горива, специални продукти и полимери. В съответствие с приетия от Народното събрание план за поетапно намаляване на преработката на руски нефт през последното тримесечие е достигнат дял преработени алтернативни нефтове от над 20%. Това са 12 сорта нефт от 9 държави на четири континента. Някои танкери пътуват до бургаския бряг 60 дни.

Ръководството на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД отговори открито и конкретно на всички въпроси, поставени от членовете на Обществения съвет. Коментирана бе и последната законодателна идея за прекратяване на дерогацията за износ на нефтопродукти от руски произход от 01.01.2024 г. Тъй като при преработката се произвеждат нефтопродукти, за които няма търсене на българския пазар, за да не се произвеждат нови количества от тях от руски нефт след 1 януари, рафинерията трябва да спре да преработва руски нефт от същата дата.

Още един интересен момент е, че се прекратяват дерогациите само и конкретно за „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД, с което се създават предпоставки за нелоялна конкуренция на българския пазар и стимулиране на вноса на готови горива от Русия или с руски произход за сметка на българското производство от неруски сортове нефт. Рязкото влошаване на бизнес средата за един от най-крупните инвеститори в България за последните десетилетия, наложи преразглеждането на бизнес стратегията му по отношение на активите в България.

Страната ще загуби инвестиции поради преустановяването на планираните инвестиционни проекти за милиони долари, в това число проектите за зелен преход към устойчиви горива и кръгова икономика, по които работеха бургаските инженери-химици. Бъдещето на един високотехнологичен отрасъл, на стотици висококвалифицирани нефтохимици и техните семейства, изглежда неясно.

На годишната среща вчера присъстваха областният управител Пламен Янев, ректорът на Университет "Проф. Асен Златаров" проф. Христо Бозов, ректорът на БСУ проф. Милен Балтов, началникът на отдел "Климат, енергия и околна среда, адаптация към промените на климата" в Община Бургас Маринета Николова, кметът на община Камено Жельо Вардунски, директорът на Териториална дирекция "Долно Езерово" Антоанета Манолова, народният представител от ПП "Възраждане" Борис Аладжов, главният редактор на информационния портал Флагман.бг Катя Касабова и ръководителят на детска вокална група към читалище "Просвета" в кв. Долно Езерово Руси Русев. 

„ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ увери членовете на Обществения съвет, че ще продължава добросъвестно да изпълнява мисията си – да осигурява висококачествени горива за българския и регионален пазар, да изпълнява задълженията си към държавата и ангажиментите си към работниците, партньорите си и обществото.

Каква ще е съдбата на най-голямата и модерна рафинерия на Балканите?

Дали ще последва съдбата на много други български предприятия, които „не случиха“ на стопанин, или ще устои на политическите бури и ще продължава да бъде гарант за енергийната сигурност на страната? Предстои да видим.

Директорка спа с трима ученици Естествено я уволниха Кобрата с коментар за Усик и Фюри Предрича втора победа на Олександър
Скандал с учените ни в Антарктида! Парите за връщането на кораба харизани на зърнарите Това означава, че не може да се върне и ще си стои, което е прецедент в 21 век, коментира проф. Христо Пимпирев Европейските компании изпреварват тези от САЩ и Китай по растеж на инвестициите в научноизследователската и развойна дейност Научните изследвания и иновациите (НИИ) ще бъдат в центъра на икономиката на ЕС през следващите години
Кметът на Царево със становище до институциите за резерват "Маслен нос" Подобни забрани биха довели до загуба на препитание за рибарите, чиито традиционни практики ще бъдат ограничени или напълно забранени, посочи градоначалникът Дясната ръка на Путин с интересно изказване Песков иска диалог с международни организации за спорта
Раду направи разтърсващо признание Има брат с тежка зависимост Футболна Англия скърби Беше убит вратар
Това е най-сполучливата и вкусна рецепта за тиквеник за Бъдни вечер Този чудесен десерт допълва празничната вечеря Кои са най-добрите спортисти на Несебър за 2024 година На церемонията, състояла се в Артиум център, бяха обявени имената на най-успешните състезатели, подредени по азбучен ред
Бургас посреща 2025 с невиждан купон с любимеца Миро Над 2500 чаши с вино и също толкова парчета баница с късмети ще бъдат осигурени от Община Бургас Извънредно! Лавина помете скиори в Пирин, има загинал Един човек е ранен, потвърди Благовест Обецов от ПСС- Банско