Художникът Милчо Талев откри изложба в галерия "Неси"
След мащабните впечатляващи експозиции в софийската галерия „Средец“ и „Арт център“ – Плевен, този път Милчо Талев представя най-новите си творби в престижната бургаска галерия „Неси“. Изложбата се откри на празничния за Бургас 6-ти декември. Живописните платна са в характерния за Талев стил – силно въздействаща, многопластова и майсторски обработена картинна повърхност, дълбоко нюансирана и подчертаваща емоционалните и естетически послания на автора.
За него пишат рецензии редица изкуствоведи. Д-р Херберт Кьолер, сравнявайки го със световни колоси като Серж Полякоф и Джорджо Моранди казва: „Тези, които гледат по-внимателно творбите на Милчо Талев и се потопят достатъчно дълго в тях, откриват все повече и повече реалността на света, на природата, на състоянията. Понякога заглавията на изображения се подсилват с надписи директно върху картинната плоскост, лирически цитати или криптични знаци, понякога дори поетически пренасочени към нови кодировки. Конкретните предмети или фигури, покрити с абстрактна оптика, се появяват все по-ясно и разказват историите си. Защото какво означава абстрактната живопис, освен проследяването на собствените вътрешни импулси и претворяването им с индивидуална форма и цвят в картината. Така че да преведем обективната реалност в субективна реалност“.
А проф. Иван Маразов отбелязва: „Милчо Талев ни среща със своя свят. Богат вътрешен свят, много концентриран, но никога повторяем. Понякога в него ще открием нотки на приглушена нежност, друг път на тъга и дори на болка. Платната са заредени с емоция, която веднъж плавно тече като лирика, друг път е напрегнато застинала в епична монументалност, а често е отприщена като драма. Но никога не е повърхностна. Именно това придава на живописта на Талев сериозност и вглъбеност. Дори когато платното е монохромно, то е далеч от монотонност, дори когато е изградено върху багрени контрасти, то не е агресивно. Равновесието е търсено и постигано последователно и целенасочено. И при тези общи качества всяка картина е свят в себе си. А това означава, че зрителят отнася със себе си впечатленията от изповедите на един задълбочен, но и разнообразен творец...„