Възобновен е строежът на джамията в бургаския кв. Победа
Започващият пети мандат на кмета Димитър Николов в Бургас все повече навява за спомена от далечната 2007 г. - не само с възраждането на специфичната роля на една политическа фигура в Общинския съвет, но и с възобновяването на емблематичен за града строеж на обществена сграда, който по онова време поляризира града на патриоти и родоотстъпници.
„Изглежда сякаш някой поднови строителните работи по незаконния проект за изграждане на джамия в кв. Победа. От около седмица парцелът е ограден, позициониран е строителен фургон. Доставени са строителни материали и скеле. А дали строително-монтажните работи, които вече се извършват, са законни?”, пита днес нашият читател Стойко Стойков в писмо до Флагман.БГ.
Ето какво засне репортерският ни екип:
Обектът се охранява от пазач, който заяви, че строителството е възобновено през миналата седмица. В един ден са пристигнали десетима работници. Те разтоварили строителните материали, опънали оградата с платната и заявили, че започват веднага. Обаче впоследствие се оказало, че трябва още един подпис - от кого, не е ясно. Затова пазачът днес мръзнеше сам и се чудеше до кога ще се налага да пази денонощно скъпите строителни материали от набезите на съседите. Подслон за него е осигурен в малък фургон.
Информационна табела, която да дава яснота за изпълнителя, възложителя, надзора и срока за изпълнение, липсва.
Зам.-кметът по строителството инж. Чанка Коралска заяви, че няма законова процедурна пречка за продължението на дейностите по изграждането на джамията. Минали били всички решения на съда.
Аргументите на Общината в тази връзка четете по-късно, тъй като към момента все още се подготвя писменото становище по тях.
Припомняме, че този изоставен строеж в сърцето на кв. Победа, заселен предимно с роми, бе една от основните причини, заради които се срути дългогодишното управление на червения кмет Йоан Костадинов през 2007 г. Стартът на градежа бе даден от Общината на инвеститора в лицето на Сдружение „Мюсюлманско изповедание” и Мюфтийството на Айтос. По това време в Бургас вече функционираше джамия в жк „Меден рудник”, в която действително се събираха мюсюлмани, повечето от които новоизлюпени сред роящото се ромско население около гетото, привлечени от растящото влияние на ДПС.
През септември същата година, вече в навечерието на местните избори, в кв. Победа строежът на джамията бе стигнал до етап, в който се оформяше главен купол и с часове растеше масивно минаре. Разбра се, че самият молитвен дом ще е върху 250 кв.м., а минарето, откъдето трябваше да звучи мюизин, ще е високо 24 метра. В този период местните патриоти, под ръководството на собственика на телевизия „СКАТ” Валери Симеонов, разкриха, че има грубо нарушение на разрешителното за строителство, като площта е надвишила допустимите размери по Подробния устройствен план. А внушителното минаре изобщо не фигурира в разрешителното.
След спечелването на изборите от Димитър Николов, Валери Симеонов стана председател на Общинския съвет, тъй като притежаваше втората по големина група след ГЕРБ - от 13 човека. Именно те бяха двигателят за незабавната забрана на този строеж. Стигнаха и по далеч - по най-бързия начин „уредиха” багерите, които изринаха джамията в жк „Меден рудник”, въпреки оплакванията на лидера на ДПС и тогавашен общински съветник Селим Иса. На ДПС бе ударена първата голяма плесница с влизането на Симеонов във властта.
Иса опитваше да спаси джамията, въпреки че добре знаеше, че е построена незаконно, върху останките от някогашен цех за производство на хляб. Той настояваше, че повече от 10 години сградата е функционирала като молитвен дом и в нея всеки ден влизали 30-40 души, изповядващи мюсюлманската вяра.
Пак по същото време, в което из Родопите джамиите никнеха като гъби, се разбра, че новият Общински съвет на Бургас е на път да даде старт на строеж и на друга джамия, вече край бл. 71 в Зона Б на жк „Меден рудник”. Това беше „точката на кипене”, момент, в който Валери Симеонов заяви, че повече няма да бъде председател на джамийско настоятелство и подаде оставка от високия обществен пост, който заемаше. Групата му напусна мнозинството около ГЕРБ и още от началото на 2008 г. пое курс към твърда опозиция.
До нова джамия в жк „Меден рудник” така и не се стигна, а на мястото на стария цех за хляб бе устроена детска площадка. Скандалът с нарушаването на религиозните права на малцинството стигна до правителството на южната ни съседка Турция. Анкара издаде негласна заповед до всички вилаети, поддържащи топли отношения с българската община Бургас, да отказват участие в проекти по трансграничното сътрудничество, а започналите вече да бъдат преустановени тихомълком. Бургас загуби милиони евро от ЕС за инвестиции в културна инфраструктура в следващите 10 години, докато утихне темата.
Междувременно строежът на сградата в кв. Победа бе замразен, но тя не бе разрушена, както предвижда категорично законът. В отговор Валери Симеонов построи на мястото на сметище за строителни отпадъци православния храм „Свети Георги Победоносец”, който отстои на не повече от 200 метра от изоставения мюсюлмански градеж.
През 2016 г., пак под натиска на Валери Симеонов и набиращата популярност нова негова партия НФСБ - вече не само в Общинския съвет на Бургас, но и в парламента - РДНСК извърши решителна стъпка - издаде заповед за събаряне на незаконните купол и минаре. Оттогава обектът буренясваше и всички смятаха, че тази скандална страница от историята на Бургас е затворена завинаги.
След 9 години: РДНСК събори незаконното минаре на незавършената джамия в Бургас
Докато пристигна писмото на будния ни читател Стойко Стойков.
Очаквайте след малко интервю с Валери Симеонов и становището на Община Бургас!
Но тогава ще е късно…….
Чакахме си времето, няма за къде да бързаме я. Сега си имаме и нов силен лидер Делян Пеевски. Колкото ваш, толкоз и наш. Ще ви строи в редиичка и няма какво да роптаете.
Ни Валери, ни Скат, ни НФСБ може да спре развитието ни.
Ха сега чок селям....
Значи кучето си лае, кервана си върви! НФСБ вече не съществува а ДПС от над 30години се разраства и увеличава влиянието си а посерко никой не го бръснене за слива.
Задавам си следните въпроси..?
Като българин, изповядващ религията ислям, къде тогава са моите религиозни права?
Трябва ли да променя моите религиозни възгледи за да бъда "истински" българин?
Кога ли най-сетне ще се научим да живеем в мир, разбирателство и уважение един към друг, зачитайки различните духовни възгледи на всеки един гражданин на България?
Преди да бъдем християни или мюсюлмани, кога ще сме онези българи с истинско национално самосъзнание?
Ако обикновен човек си построи нещо чиновници ще го изринат и вкарат в затвора , но за политическата класа няма проблеми
Частица по частица България ще бъде накъсана.
Революционен подем ,който е православен християнин на протест пред този храм да се забрани да се изгради.
O, Боже!
Опази ни от подобни разпостранители на слово!
Журналисти със съмнително и основно им образование ...