НОИ отчита 1.7 млрд. лв. годишен дефицит
В края на 2011 година дефицитът в бюджета на Националния осигурителен институт(НОИ) ще е от порядъка на 1.7 млрд. лв., съобщи директорът на института Бисер Петков, цитиран от Блиц. Той припомни, че планираният дефицит през тази година, който е бил покрит със субсидия от централния бюджет е бил с 310 млн. лв. по-малко, очаква се и непланиран дефицит от порядъка на 270 млн. лв.
"Този проблем, се видя още в началото на годината. Първоначалните прогнози, че бюджетът на Държавното обществено осигуряване за тази година ще приключи с допълнителен дефицит от около 300 милиона лева се запазиха", обясни Петков.
Петков обясни, че съпоставката на данните с миналата година показва, че дефицитът сега е по-малък – при 2.2 млрд. лв. за 2010 г. Шефът на НОИ посочи, че одобрените вчера промени в пенсионната система с времето ще доведат до плавното стопяване на този дефицит.
Според Менда Стоянова едва през периода 2017-2018 г. НОИ ще се справи с проблемите с дефицита.
Петков коментира, че не се забелязва повишена активност за пенсиониране в момента заради реформата. По думите му на ден в НОИ постъпват по 53 молби за пенсиониране, което било обичайно в края на всяка година.
Според него точно преди година е имало повече молби. Броят на хората, които получават инвалидна пенсия е 409 000 пенсионери. Общо през миналата година броят на личните инвалидни пенсии за трудова дейност и така наречените социални инвалидни пенсии за миналата година е цели 861 хиляди.
Така "ако през 1999 година на хиляда осигурени лица 55 са били пенсионери с инвалидни пенсии, то през 2010 година, техният брой е нараснал повече от два пъти - 127 всъщност лица от хиляда осигурени са с инвалидни пенсии". Според Петков причините за това са много като сред тях има и обективни. Така като се завишат изискванията за пенсионираните хората търсят начин това да стане по-рано, което може да стане чрез инвалидизиране. За миналата година сумата, която е платена за сметка на бюджета на ДОО за инвалидните пенсии, възлиза на милиард 140 милиона лева.
Според Петков прехвърлянето на така наречените ТЕЛК комисии, които издават удостоверения за инвалидност, към НОИ е една от мерките, които могат да стабилизират държавното обществено осигуряване. Подобно решение имало и в други европейски страни като Полша и Холандия. На 15 декември е свикано заседание на националния съвет по медицинска експертиза, където също ще бъде обсъждан този въпрос Добави Коментар