Може ли този млад архитект да превърне Бургас в 15-минутен град и да преобрази периферните населени места
Какво значи 15-минутен град, приложима ли е концепцията за Бургас и защо е нужно да се работи за облагородяване на градската среда. На тези още въпроси отговаря в подкаста на Флагман арх. Дилян Георгиев, койтоне на трето място в листата с кандидати за общински съветници от "Продължаваме промяната-Демократична България".
Арх. Георгиев е на 29 години, роден и израстнал в Бургас. Завършил е Природоматематическа гимназия ППМГ "Акад. Никола Обрешков" с отличие, а впослдствие Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Завръща се в Бургас веднага след висшето си образование, защото е убеден, че с натрупаните знания може да промени към по-добро родния си град.
Той смята, че цялата община трябва да се счита за един цял жив организъм ибда се работи усилено не само върху подобряването на градската среда в Бургас, но и в периферните населени места.
Арх. Дилян Георгиев: Жителите на една община са двигател за нейния успех и развитие
Според арх. Георгиев точно по тази линия може да се работи по концепцията за 15-минутен град - да се свържат кварталите с удобни за ползване пешеходни, вело и авто транспортни системи, които да подобрят значително начина на живот за хората в периферията.
В програмата му са заложени още десетки концепции, които могат и на микро ниво да подобрят не само икономиката на града, но турзизмът. Една от забележителните такива идеи е организирането и осъществяването на първия по рода си за Бургас турнир по видеоигри по примера на полския град Катовице - незабележителен допреди няколко години град, който стана домакин на един от най-грандиозните подобни турнири от световен мащаб - International Extreme Masters.
Повече за идеите на арх. Дилян Георгиев, който е на трето място в листата за общински съветници на ПП-ДБ можете да видите във видеото: