Бургас национален лидер по ръст на броя на лекарите за последните 5 години
Община Бургас се оказва шампион в страната по ръст на броя на лекарите за петгодишен период. Това се вижда от изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ), публикувано миналата седмица. То обръща поглед към данните на Националния статистически институт (НСИ) за броя лекари и легла в лечебните заведения във всяка община през 2022 г., както и динамиката им през предходните пет години.
В периода 2018 – 2022 г. общият брой лекари у нас на практика е един и същ, констатират от ИПИ.
Същевременно в цели 186 общини се наблюдава свиване на броя лекари за същия период, докато ръст има в 37 общини. Макар и известна част от отлива да може да се обясни с големия ръст на неразпределените лекари (220 за пет години), видимо има концентрация на лекари в ограничен набор от общини, особено в големите такива като Столична (+404 лекари за 5 години), Бургас (+157) и Плевен (+111), сочи анализът.
Относително обаче в община Бургас ръстът на докторите е най-голям, сочи изчисление на „Флагман“. През 2018 г. техният брой в общината е бил 1068, докато през 2022 г. те вече са 1225 според данните на НСИ, цитирани от ИПИ. Това е увеличение с близо 15%.
Въпреки ръста Бургас все пак продължава да изостава спрямо другите по-големи областни центрове.
През 2022 г. лекарите в страната са общо 25 999 или с 5 лекари по-малко от предходната година. Очаквано най-много са в големите областни центрове – Столична община (7163), Пловдив (2948) и Варна (2209). Макар и да не е толкова голяма по население, веднага след тях се нарежда община Плевен с 1335 лекари, като високият резултат вероятно се дължи на големия медицински университет, разположен в града. Видно е, че наличието на такъв университет е силен фактор за задържане на лекари на територията на общината и на областта – той осигурява по-широка медицинска практика, множество възможности за работа, специализация и развитие на младите лекари, посочват от ИПИ.
В статистиката са включени както общопрактикуващи лекари, така и специалисти, но не и лекарите по дентална медицина, които НСИ разглежда като отделна категория.
Конкретно за Бургаска област в общините Малко Търново и Приморско има само по един доктор, според публикуваните данни.
Иначе, община Бургас се отличава с осезаем ръст и на леглата в лечебните заведения за болнична помощ. През 2018 г. те са били 1697, а през 2022 г. вече са 2013.
Преди шест години в Бургас е имало 8 легла на 1000 души, докато понастоящем те вече са 10.
Това явно се дължи на новооткритите болници в общината през този период.
Онко диспансера, химиотерапията или доброто и възпитано отношение на "продавачите на лекарства и надежда!"
Пълни глупости!
Илюзия голяма!
Да Ама не.... както казваше покойния вече проф д-р Петко Бочаров -водещ журналист навремето в предаването на Кеворк Кеворкян ВСЯКА НЕДЕЛЯ.
Скалпела си свърши работата навремето но вече го няма!
И сега следват мъките.....
Колкото толкоз....
Дъвчете хубаво всяка една хапка от храната,за да Ви е здраво "стомахчето",пийте умерено, поддържайте се в нормално тегло,движете се, защото АЗ НЕ ГО ГО ПРАВИХ И СЕГА СЪМ НА ТОЗИ ХАЛ!!!!