Вижте метаморфозата на култовия Елит - вместо чалга и салфетки, тук скоро ще летят студентски шапки
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ преобразява в храм на знанието мястото, където се помещаваше в близкото минало култовата дискотека "Елит" в Бургас, а след това и две кръчми с диви чалга ритми на живо. Пространството, което бе магнит за нощния живот в морския град, вече е почти устроено и скоро там вместо салфетки, ще летят високо абсолвентски шапки. Отдавна сме далеч от купоните до сутринта с мощни маанета, но за сметка на това съвсем скоро зад банките ще застанат възпитаниците на Алма Матер.
Бургазлии помнят легендарния нощен клуб от 90-те, който стана първо в „Бургаски вечери“, а след това за кратко и „Кралско село“. Последва опустошителен пожар, който превърна сградите в призрачно място насред Морската градина. Преди време в съседната постройка пък работеше и дискотека "Плаза" и "Планета".
Едва ли има някой кореняк бургазлия, който не помни силните години на "Елит", когато се вихреха единствените по рода си ретро и студентски партита, а цялото пространство бе към дискотеката. През деня пък работеше като кафе-аперитив.
Съвсем скоро обаче познатата като локация за нощен живот дискотека, която в последните години стои разрушена и неизползваема, започва своя нов живот. Днес мястото е преобразено в партньорство между Софийския университет и Beach Hub – свежо, изпълнено с живот и академизъм. Колаборацията в центъра на Морската градина успя да привлече и графити артиста Тим „Flow&Form“ Топалов, който се завърна за 2 месеца от Сан Диего, за да преобрази мястото с морски мотиви.
В новото пространство Бургаският филиал на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще провежда не само лекции, но и богата културна програма. Обновеното място ще се използва за провеждане на различни студентски практики, тематични клубове по интереси, съвместни дейности с „Бизнес клуб“ на Стопанския факултет, лятна сцена за музика, младежки театър, филмови прожекции, изложби, както и за споделен офис през летните дни от Beach Hub, когато няма натоварена програма за лекции.
Същевременно с това всички локации на Бургаския филиал на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ са вече оборудвани и посрещат различни събития на образователната институция.
В аудиторията, разположена в НХК, където е и фронт офисът на СУ, първото лято на Бургаския филиал премина под знака на чуждоезиковото обучение. На голям интерес от страна на бургаските ученици се радваха курсовете по японски език и култура, китайски език и култура, английски език. Програмата на обучението по японски език е разработена от катедра „Японистика“, за да бъде приложена за първи път в Бургас. През целия месец юли с курсистите работиха едни от най-добрите японисти в България, подпомагани от отличниците на специалност „Японистика“. Големият интерес е причина екипът на Филиала да подготвя целогодишна програма в подкрепа на интереса на младите хора към източните езици. Тя ще включва дискусии, тематични вечери, игрови дни, прожекции на филми, работа по проекти с културна насоченост, изкуства. Курсът по китайски език и култура е съвместен проект с Институт „Конфуций“- София.
В Конгресен център Бургаският филиал се готви да посрещне първото голямо международно събитие, 5-дневната академия „Marine Renewable Energy Academy“. Лятната школа на Стопанския факултет ще доведе в Бургас едни от най-добрите академици и експерти от Великобритания, САЩ, Дания и СУ "Св. Климент Охридски".
В момента е в ход приемът по магистърските програми на Бургаския филиал. За тази академична година те са 6 в направленията „Религия и теология“ и „Музикални медийни технологии“.
Бъдещата група по теология в Бургас към този момент включва кандидати с разнообразни професии и предходни образования – лекари, юристи, психолози, икономисти, учители. Две са програмите, по които е обявен прием „Църковен мениджмънт и Християнско поклонничество“. Екипът на Богословски факултет беше в Бургас за Ден на отоворените врати, който преминава при пълна зала.
"Бургас може да се превърне в модел на подражание със своя стремеж и желание към създаване на духовна богословска среда", каза пред аудиторията доц. Найденов, декан на факултета.
Желаещите да се развиват в музикалните направления могат да избират от няколко програми: Музикален артмениджмънт, Аудиовизуален дизайн, Аудиопродукция и мастеринг, Филмова и сценична музика. Приемът приключва в края на месец септември.
На 11 септември Софийския университет отваря електронната система за допълнителен прием в бакалавърските програми. В Бургас за академичната 2023/2024 година се предлага бакалавърска програма „Музикални медийни технологии и тонрежисура“. Тя е насочена към хора с подчертан интерес към съвременните цифрови звукови технологии. Целта на обучението е формиране на висококвалифицирани кадри, способни адекватно да отговорят на предизвикателствата, които стоят пред звуковия дизайнер и тонрежисьор в епохата на съвременните звукови технологии.