Две астрални близначки затягат винтчетата на сглобката в кухнята на властта
Месец и половина след като кабинетът “Денков” се закле, (Не)коалицията - по определението на Бойко Борисов, постепенно успя да установи везните си в равновесно положение. Е, понякога леки недоразумения или тежки думи ги накланят ту към едната, ту към другата формация, но общо взето, вече сглобката - по определението на Лена Бориславова, не изглежда пред счупване, пише 24 часа.
Невидимо за широката публика две жени “завинтват” болтовете ѝ, така че да не се разпадне механизмът на споделената власт. И случайно или не, и двете не само са зодия Везни, а са и астрални близначки.
Десислава Атанасова и Лена Бориславова са родени на 8 октомври, точно през едно десетилетие. И двете са юристки. И двете са жени, след които колегите им често извръщат глава, макар че определено са мъжки момичета в политиката. Платили са си цената за това. Еманципация е сред думите, които ги описват. Както и силна, много силна амбиция.
Освен това определено са устати, биха добавили депутатите, които добре познават характера и маниера на работата на двете устремени към целите си дами. И не просто са, меко казано, речовити, а и са от онзи тип опоненти, които могат да те изкарат от кожата със своето говорене.
Но това, че куп политици - и свои, и чужди, ги намират за големи дразнители, не личи да засяга самите Лена и Десислава. Защото те знаят цената си и тежестта на думите, могат добре да си служат с тях и да си позволят да ги насочват към когото са преценили. Най-вече защото позицията им го позволява - и Атанасова, и Бориславова през последните близо две години станаха своеобразни говорителки на своите партийни лидери.
Дясна ръка - понякога в мека ръкавица, друг път съвсем не, техен рупор, пратеник, посредник, комуникатор.
По отношение на Десислава Атанасова това пролича ясно на преговорите на ГЕРБ по първия и втория мандат след изборите този април, а и след предишните четири вота. Без значение какъв беше форматът, неизменен участник, дори модератор в тях бе госпожа председателката на парламентарната група.
Ролята на Бориславова вече не е така видима, както беше при появата в политиката на “Продължаваме Промяната” и през месеците, когато Кирил Петков бе премиер. Тогава всички бяха убедени, че младата юристка ръководи наистина държавата - от министър-председателя през депутати и министрите та чак до спецслужбите.
Днес все по-рядко бременната бивша шефка на кабинета на премиера Кирил Петков е под прожекторите. Но със сигурност продължава да е в играта, което се видя пак покрай преговорите. При последната среща Атанасова избухна именно защото от ПП им пратили Лена - в какво качество, питаше възмутена шефката на групата на ГЕРБ - нали не е депутат, нито министър.
Не е, но Бориславова е излъчена от “Промяната” в преговорния политически екип, стиковащ управленската програма, която скоро ще бъде обявена. Освен това като член на Изпълнителния съвет на своята партия продължава да изготвя голяма част от проектите и законите, работи с депутати по “изглаждане” на проблемни ситуации в парламента.
Когато Лена Бориславова се отказа от депутатското си място броени дни след свикването на 49-ото НС, имаше верни и неверни догадки. Истината е, че тя дискретно бе обявила на най-близкия кръг за своята бременност. Не сподели обаче това публично, а обясни, че ще се посвети на местните избори наесен. Което сега и прави - главно за общата кандидатура на ПП-ДБ и “Спаси София” на Васил Терзиев.
Невярното - според онзи най-близък неин кръг, е, че отказът от парламента е бил заради желанието на г-ца Бориславова отново да получи пост в Министерския съвет – така, както беше при четворната коалиция, когато без нейната санкция не минаваше нито едно решение на изпълнителната власт.
Май все пак е имало и такава възможност, но добре сработилият се тандем на премиера Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел академично и по европейски възпитано е отклонил идеята. Така Лена остава важен ключов играч основно на партийния терен на “Продължаваме промяната”.
Всъщност случката подчертава и друга особеност на (не)коалиционното управление - това, че сглобката се задвижва по двойки. Водещата е тази на Денков и Габриел, които дори когато партийните им централи люто се скараха миналия месец, не пропуснаха да подчертаят, че двамата се разбират много добре. Преди това пък, когато още никой не вярваше, че ГЕРБ ще подкрепи чужд мандат, а преговорите бяха замразени заради изтеклия запис от заседанието на “Промяната”, пак Габриел и Денков помириха партиите си.
И ако те са първата двойка, то втората по политическа тежест със сигурност е на Везните Деси и Лена.
Те не просто навиват болтчетата на сглобката, а задвижват механизма - договарят назначения, проектозакони на парламентарните групи, посредничат, инициират, подават имена, предават посланието към опонента, пардон - партньора. Неслучайно двете си разменят есемеси, с тях именно координират работата на ГЕРБ и ПП-ДБ. И неслучайно Борисов се извини, когато издаде за тази тяхна комуникация. Има неща, които трябва да си останат в политическата кухня, но лидерът на ГЕРБ трудно го умее.
Третата двойка не е в постоянен състав, защото на терена се въртят няколко играчи. Това са опитните зам.-председатели на ГЕРБ Томислав Дончев и Даниел Митов, от една страна, и от друга, съпредседателите на ДБ Христо Иванов и Атанас Атанасов плюс Никола Минчев и Андрей Гюров от ПП (преди да бъде излъчен за подуправител на БНБ).
На двете дами май е отредена повечето и по-трудоемката работа в “домакинството” на властта. Ролята им изглежда доста тежка и заради йеархията, която явно се е установила в този сложен управленски механизъм. Тъй като решенията се вземат основно на ниво Денков - Габриел плюс лидерите, двете десни ръце Атанасова и Бориславова понякога се оказват в положението от тях да се очаква да действат, без да са предварително посветени във всички детайли.
Бориславова изгуби тази възможност с отказа да получи пост в МС, откъдето изкъсо да наблюдава и контролира процесите. Дори в напреднала бременност, юристката от “Харвард” държи да остане в тесния кръг, който определя политическите решения на ПП, а не просто ги коментират.
В подобен тесен кръг на своята политическа сила отдавна е влязла и Атанасова. Като шефка на парламентарната група изнесе битките на ГЕРБ в последните парламенти, а сега е до Борисов в 49-ия, в който той е за първи път депутат, а Атанасова е сред ветераните в него.
Въпреки това нейни съпартийци ѝ съчувстват, защото понякога Деси научава едновременно с “по-широкия формат” в ГЕРБ важни намерения на правителството, за които вицепремиерът Габриел директно е информирала Борисов. Всъщност премиерът Денков също директно си говори както с Кирил Петков, Христо Иванов, Атанас Атанасов, така и с лидера на ГЕРБ. Все пак сянката на Габриел едва ли притеснява силно Атанасова, защото острието ГЕРБ трудно би се разочаровала от подобни ситуации.
Влязла под прожекторите още преди да навърши 30 години - първо като общински съветник в Русе, после (на 31 г.) като депутат, Десислава извървя дълъг път в политиката, по който успя да се поучи от грешките си.
Опитът ѝ като юрисконсулт на две русенски болници не изглеждаше солиден на фона на маститите юристи, които по това време пишеха законите в българския парламент, но тя упорито искаше да навакса. Дълго бе иронизирана заради репликата си, че е “тежката артилерия” и затова поема поста здравен министър (март 2012 - март 2013). Но през последните две години вече никой не си позволява да гледа на Атанасова със снизходителна усмивка. И защото тя се научи на законодателство, и защото е човекът, който за един час пленарно време успява да координира всички групи, когато трябва да се прокара важно решение на Народното събрание. Когато Гешев обяви, че е звънял на жена от ГЕРБ, сама Деси се изправи пред тв камерите да обяви, че е говорила с разгневения главен прокурор. Репутационно не пострада, защото постъпи мъжки.
Не се отказва и Бориславова, която също като Атанасова влезе в политиката на 30 години, а през октомври ще стане на 34. Тя плати тежка цена заради сюжетите с парапетите, писаните от нея закони по метода “проба-грешка”, залитането си по свръхконтрол върху делата на партията и лично на съпредседателя ѝ Кирил Петков. Оттегли се от депутатските банки, но остана вярна на своите по начина, по който тя го разбира. Лена определено провокира и дразни с постовете си в социалните мрежи. Но я четат и тези, които ѝ симпатизират, и другите, които виждат в нея грешка на растежа и доброто възпитание.
Въпреки че си остават непримирими опонентки и въпреки големите различия между образованието, пътя, дори визията им и политическото време, което ги създаде, двете астрални близначки имат доста общо. Остава да видим ще издържи ли везнишкият тандем, когато местните избори наесен съвсем нажежат страстите, а Бориславова вече ще е родила своята дъщеричка. И ще има ли кой тогава да натяга винтчетата на сглобката.
Това от Алена ли ви е или от "Шесто чувство"
Оправдават кур венското поведение на нашите аморални политици с астрали и зодии.
ПП-ДБ си плюха на мутрата и се прегърнаха с ББ и ГЕРБ.
А накрая поканиха и Пеевски и ДПС.
Такава низост в нашата политика никога е нямало !
А да тя е