Евтин популизъм, Пилон на раздора или 111-метрова национална гордост
Евтин популизъм, Пилон на раздора или 111-метрова национална гордост? На връх Рожен багери копаят, доставят се тонове арматура и се излива бетон под патронажа на президента на Република България Румен Радев.
Фондация „Наследство в бъдещето“ събираше пари, за да издигне най-високото знаме в ЕС, и то точно на връх Рожен. Общата сума, която беше необходима, е близо 500 000 долара. Тъй като подкрепа оказва Румен Радев, министерства и техни дружества се оказаха благодетели на патриотичната инициатива. Всички държавни дружества получиха писма с „молба“ за финансова подкрепа, а хора от президентството се обаждаха, за да припомнят, че е важно да се плати.
Така най-щедри се оказаха от БДЖ, същите които са във фалит и Европейската комисия отпуска милиони, за да ги възстанови, а българското знаме гордо ще се е вее на турски пилон.
По всичко личи, че средствата са налице и изкопните работи са започнали. „Булевард България“ отчита, че майсторите са си „оставили ръцете“. Снимки на място показват разкопани поляни от багерите, камиони и изкопи, които „разкрасяват“ гледката. Изровената дупка е с размер от 1000 куб. м. – почти толкова дълбока, колкото целият замисъл на инициативата.
Патриотичният проект обаче изглежда не е напълно български, тъй като съоръженията за него всъщност се оказват турски. Транспортната фирма съобщава, че вече превозва елементите за пилона именно от Турция.
И все пак към момента изглежда нищо не може да спре реализацията на проекта – дори и недоволството, което беше изразено от десетки потребители в социалните мрежи.
Пилонът, който цели да постави рекорд за най-високия пилон със знаме в Европейския съюз, трябва да бъде открит по план на 13 юли с „мащабен спектакъл и шоу-заря“. А гвоздеят в програмата ще бъде естрадната певица Лили Иванова. Ще е придружено още от спектакъл с исторически картини на живо. От 14 до 16 юли ще се състои и традиционният събор на Рожен, който тази година навършва 125 години.
А дотогава багери и камиони, изпратени специално за сбъдването на тази патриотична мечта, ще продължат да кръжат в Родопите и да оставят следи, които ще са повече истински, отколкото исторически.
Междувременно институциите извършиха проверка. Оказа се, че поземленият имот, където се строи 111-метровият Пилон „Рожен“, не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии. Това съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) на сайта си, след направена проверка от експерти на РИОСВ – Смолян по сигнал, постъпил от „Сдружение за дива природа Балкани“.
При проверката на място е констатирано, че в обхвата на поземлен имот, намиращ се в землището на село Соколовци, местност „Рожен“, община Смолян, се извършват строително-монтажни работи по реализация на инвестиционно предложение: „Изграждане на внушителен пилон с височина 111 метра“ с възложител Фондация „Наследство в бъдещето“, Смолян.
РИОСВ – Смолян се е произнесла за реализацията на инвестиционното предложение по реда на Наредбата за оценка за съвместимост. Със становище компетентният орган по околна среда е направил преценка, че така представено инвестиционното предложение не подлежи на процедура по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) за извършване на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) или преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.
Защитена местност „Рожен“ отстои на цели 900 метра по права линия на изток от обекта, както и не попада в границите на защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Най-близко разположената защитена зона BG0001030 „Родопи Западни”, отстои на около 4,58 километра.
На Пилон „Рожен“ ще се развее националното знаме на България на надморска височина от 1430 метра. В основата на монумента върху плоча с карта с контурите на страната ни ще бъдат гравирани послания от 28-те области на България. Пилонът ще е с тегло 110 тона. Знамето на върха му ще бъде 1110 кв. метра. Височината на пилона от 111 метра символизира площта на България от 111 хил. кв. км, както и настоящите 111 години от освобождението на Родопите.
Закъсняха ли обаче реакциите на този акт на патриотизъм, за който се събираха пари в продължение на месеци, „Пилон Рожен“ не беше тайна, прессъобщения заливаха имейлите на всички медии, които информираха чинно обществеността за развитието на инициативата. И изведнъж стана проблем? АМА КАК ТАКА?
Ние си харесахме мнението на един политик – Иван Христанов, който е бивш заместник-министър на земеделието и се превърна в знамето против корупцията по време на кабинета „Петков“, но впоследствие напусна разочарован партията заради съпредседателите ѝ Кирил Петков и Асен Василев.
„ПИЛОН НА РАЗДОРА!
Мнението ми: имаме нужда от обединителни символи, но не му е там мястото на този пилон. Мисля също, че начина на събиране на политическа подкрепа компрометира идеята и я превръща в ябълка на раздора. Рожен е символ сам по себе си.
Фактите:
- инициатор е Симеон Караколев. И мен ме търсеше за финансиране още в края на 2022 г. Отказах, заради мястото. Не ми допада да е на Рожен. Къде да е? Не знам, кажете вие.
- не е ясно кой и как е разрешил съоръжението.
- всички останали - Стоичков, Радев, Бербатов - са поканени през последните месеци.
- парите на дарителите са си техни. Те са си решили, че им се дава за пилон, а не за болница. Отварям скоба, че не знам кои са дарители.
Спекулациите:
- не знаем дали има някакво държавно финансиране. Ако има, да се посочи незабавно.
- не знаем защо точно на Рожен.
- не знаем дали част от дарителите не са тежко компрометирани.
Предизвикателството:
- представете си, че пилона беше подкрепен от вашите политически любимци. Пак ли щяхте да мислите, че е лоша работа?
- представете си, че пилона беше подкрепен от вашите политически опоненти. Пак ли щяхте да мислите, че е добра работа?
В заключение: води се война, и тя не е по същество. Не е война на факти, а на лични мнения. Докато дори националните символи са повод за омраза, всеки външен враг ще ни върти на пръста си с няколко елементарни пропагандни хода.“
Юристът Борислав Цеков коментира, че разкопаването и изливането на бетон на Роженските ливади в Родопите е спонсорирано от държавната ББР и тънещото в дългове БДЖ. Средствата са „намерени“ по време на служебното правителство на патрона на проекта Румен Радев.
„Здравей, Сицилия! На Рожен всичко е спокойно. Изкопните работи вървят в срок, арматурата е доставена, пилонът идва от Турция, предстои бетониране. Не са забелязани "зелени" активисти да протестират, че се лее бетон в защитена природна местност. Още веднъж да благодарим на БДЖ, което въпреки загубите, които търпи ежегодно и вместо да си ремонтира вагоните, отдели от залъка си и спонсорира високопатриотичното дело“, написа още Цеков.
„Мога само да се моля природата бързо да се възстанови след тази „човешка намеса“. Утре тръгват към изкопа бетоновозите да наливат. Роженските поляни днес през обектива на Пенко Чешмеджиев. 380 кубика бетон, 24 тона арматура, 50 бетоновоза”, написа Мария Лалева и публикува стряскащи снимки на разкопания Роженски балкан.
Бившата пиарка на ПП Диана Дамянова също написа коментар по темата (поправихме ѝ правописните грешки този път, б. а.): „Аз пък да кажа, че изпитвам изключителна радост от 111-метровия пилон на който щял да се вее няколко декара байрак.
Защото, точно както ми се искаше, президентът Радев вече пое задълженията, които му се падат по Конституция.
Скоро ще го „освободим“ и от досадните задължения по някакви си там служби и на добрия човек ще му остане основното – лете да вее байрака, зиме да държи новогодишно слово.“
Темата не подмина и депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев:
10 неща по-патриотични от пилон на Рожен:
Да дариш нови технологии и съвременна литература на читалище.
Да подкрепиш кризисен център за жени и деца, пострадали от насилие.
Да изпратиш на море изоставени деца от дом за деца без родителска грижа.
Да дариш от парите и времето си на дом за възрастни хора.
Да ремонтираш детски площадки за игра.
Да дадеш стипендии на млади хора, които искат, но не могат да си позволят да учат медицина.
Да вземеш на работа майка, избягала с децата си от война.
Да направиш ново спортно игрище.
Да дигитализираш музейна колекция и да създадеш към нея интересни, съвременни програми, въвличащи деца и възрастни.
Да построиш и поддържаш чешми по любимите на туристите горски пътеки.
Мога да го продължа до безкрай този списък. Патриотизмът няма нужда от показност. Нямаме нужда българският флаг да се вее “най-високо в ЕС”. Имаме нужда процентът на функционално неграмотните българи да не е сред най-високите в ЕС. Да не сме с най-висок брой жертви на домашно насилие в ЕС. Да не сме държавата с най-висок процент застаряващи и най-малко млади медици в ЕС.
Най-високият флаг в ЕС няма да промени факта, че сме с най-ниски доходи в ЕС. И няма заради него “да се заговори за България с уважение и почит”, както, доколкото разбирам, се надяват организаторите. Уважението идва, когато помагаш на онези в беда; когато си държиш на думата и спазваш международните правила и договори; когато си добър съсед и не търпиш разбойници в двора си; когато не излагаш на риск общото; когато инвестираш умно и постоянно в собственото си развитие.
И понеже в заявката за пилона се разбира, че на организаторите им е важно да възраждат и опазват българските традиции, искам да напомня, че прекрасна българска традиция от Възраждането е била имотни хора с добро благосъстояние да пращат не само своите, но и чуждите деца да се изучат. Ако превърнете пилона в стипендии, това вече ще бъде патриотизъм, от истинския.
Разбра ли, ЦИФУНЯК ?
Aйдеее БЕГАЙ , кавал смотан .
Верно ли, аркадаш ?
Ми да си я взимат и занесат в Анадола, подарък за кюрдите.
Колко много пропадане с всеки изминал час и ден. Правилно е написал колегата: Български флаг на турски пилон подкрепен от щатите и европейски " съюз" . Спокойно съвсем скоро ,братята македонци ще искат Рожен да им се признае по наследство и тяхна история и естествено..Германия ще ги подкрепи.
Вие български изменници ..оп грешка ..Политици. Пожелавам Ви да си харчите с кеф откраднатите пари от този беден народ, но ще дойде време и Вие голи ще тръгнете на там ..дано поне Бог Ви прости.