Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Без вдигане на данъци или рязане на разходи няма да стане

Ключови думи: бюджет, структурни проблеми, разходи, данъци

Бюджетът има структурни проблеми и трябва да се взимат политически решения в средносрочен план. Дали вдигане на данъци, дали ограничаване на някои разходи – това си стои като стратегия на дневен ред. Трябва обаче да го решава редовно правителство и подкрепящите го политически сили. Това каза Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, който взе участие в дебатите в Комисията по бюджет и финанси на решението за удължаване на Удължителния закон за държавния бюджет, предава economic.bg.

Решението за „удължаване на удължаването“, както се пошегуваха някои депутати в комисията, беше одобрено с пълно мнозинство в Комисията – 19 гласа „за“. Предстои гласуване в пленарна зала и ако и там бъде подкрепено с такова мнозинство, държавата ще може да се разплаща и след 10 юни.

Но по време на обсъждането на удължаването, депутатите коментираха състоянието на бюджета като цяло и имаха възможност да задават въпроси на финансовия министър Росица Велкова. Най-остри критики тя получи от „Продължаваме промяната“, чийто финансов министър подготви бюджета, по който все още работи държавата.

Според Любомир Дацов настоящата икономическа ситуация в страната не предполага дефицит, по-голям от 0.5 или 1%.

Това, че се дискутира 3% дефицит, е политическо решение а не e бaлансиращо бюджетно. Нiе трябва да имаме 0.5% в съответствие с развитието на икономиката“, каза той.

Заради огромни допълнителни разходи, приети с актуализацията на бюджета през лятото на 2022 г., които не са подкрепени с необходимите приходи, както и заради забавянето на инфлацията и на данъчните приходи, Министерството на финансите очаква бюджетен дефицит от 6.4%. При подобен показател България ще остане извън еврозоната поне още няколко години.

Велкова каза, че тази „дупка“ в бюджета може и да се свие, но това зависи изцяло от депутатите, които трябва да приемат нов бюджет за 2023 г. и там да заложат нужните мерки за свиването ѝ.

Дацов напомни, че за да влезем в 3% трябва да се гледа бюджетния дефицит на начислена основа, а не на касова. Поради тази причина отлагането на някои разходи по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) няма да е от полза в тази посока.

Той коментира и капиталовите разходи, които и тази година няма да се изпълнят в пълен размер, но и по-добре, тъй като дефицитът съвсем ще излезе от контрол.

Ако бъде изпълнена заложената капиталова програма от 11 млрд. лв. за тази година, дефицитът ще е 12 млрд. лв.“, каза Дацов.

Засега капиталовите разходи са с 36% повече от миналогодишните.

Можем да потвърдим, че има връзка между забавянето на инфлацията и забавянето на приходите в бюджета. За съжаление, забавянето на данъчните приходи е доста по-голямо, отколкото е темпа на нарастване на разходната част. За месец май нарастването на приходите е 8.5%, а всички разходи растат със 17%“, обясни финансистът.

По неговите думи този темп е постоянен от началото на тази година. До края на годната той очаква темпът да се ускори и за цялата година разходите да са с 20% по-високи, данъчните приходи – с около 7 – 8% повече, а общите приходи – с 6 – 7%.

    Вместо да се сближават, за да се забави дефицита, тези разлики остават постоянни и поставят под въпрос всякаква стратегия за намаляване на дефицита. Защото можем да играем с инфлацията и задържането на някои разходи, както опитва да предложи Министерството на финансите – прави допълнителни усилия за намаляване на разходите, като спиране на програмата за саниране например, макар да са само 80 – 100 млн. лв., пак е нещо. Но без структурни мерки в дългосрочен план трудно ще се върнем на балансирана позиция“, категоричен е Дацов.

 

4
Коментара по темата
4.
Пурко
03.06.2023 08:18:46
Вдигнете икономиката, намалете шурабаджинащината, престъпността, подобрете образованието, здравеопазването, стандарта на живот в България.
Много е лесно да се тегли заем, това и баба го може. 30 год. само това правите, и изнудвате народа да плаща, вдигайки цени, данъци, и много други схеми за ограбване.
Дано има възмездие , и Бог да пази България!
3.
Поне една добра новина...
02.06.2023 20:35:04
При подобен показател България ще остане извън еврозоната поне още няколко години.

Макар че с ала-бала и/или добавъчен икономически демоцид всичко може да се организира...
2.
*********
02.06.2023 18:57:21
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
1.
...
02.06.2023 18:26:41
Ще вдигате данъци след като спрете помощите за укрите и спрете да вдигате заплатите на държавни и общински служители. Както и на цялата паплач в държавната администрация.
  Добави Коментар
86-годишен бургазлия отнесе младеж на пътя Момчето е без непосредствена опасност за живота Инцидент с чужденци в Бургас Украинец удари с тротинетката си гръцки турист
Карнобатлия опита да счупи дрегера Полицаи го хванаха с 3.30 промила 40-сантиметра сняг натрупа в... Родопите
Много грозна кражба в Бургаско Възрастен мъж стана жертва на 19-годишен младеж, отмъкнати са хляб и... Украинец с тежко провинение в Приморско Кара безобразно пиян
Катастрофа в Камено Виновният е карал почерпен От АПИ с призив Шофьорите да пътуват с коли, готови за зимни условия
Ученици излизат в принудителна ваканция Междувременно с помощта на пожарната, Гражданска защита и фирми започва разчистване на обгорелите останки и покриване на сградата на приложната гимназия в Трявна с платнища Дъжд и сняг над България, морето ще е бурно До вечерта облачността ще намалее
Незабравен: Поставят паметна плоча в Айтос на герой от "Великата война" Проектът се реализира с дарения  Грешки, които пречат да излекувате разбито сърце Как да продължите напред