Важно за българите, които плануват разходка до Одрин или Лозенград
Единствено собственикът на автомобил, преминал на територията на Република Турция, има право да управлява превозното средство. Това става ясно от съобщение, публикувано на страницата на Генералното консулство на България в Истанбул, а информацията е повече от важна за всички българи, които плануват да посетят Одрин или Лозенград за пазар.
Не е позволено друг човек да управлява вашия автомобил, дори и ако вие сте в колата. Това важи и за случаите, в които сте преотсъпили право на ползване с нотариално заверено пълномощно.
От Консулството дават подробности:
„Българските граждани, посещаващи Република Турция, трябва да отчитат:
При влизане на турска територия с лек автомобил, превозното средство се регистрира на водача и единствено той има право да го управлява и изнесе от турска територия. Не се разрешава преотстъпване или управление от друго лице, било то с пълномощно, дори регистрираният на влизане водач да се намира в същото МПС. При проверка от турските контролни органи и установяване на нарушение на горното правило, автомобилът се задържа, след няколкодневна бюрократична процедура се изпраща в офис на турските митници по населени места и се връща на водача след заплащане на солидна глоба.
Българските граждани, на чието име е регистриран автомобил при влизане на турска територия, нямат право да напускат страната без да изнесат автомобила или да предоставят официален документ, доказващ причините, налагащи това.
Напомняме на пътуващите в Турция, че тяхно задължение е набавянето на здравна застраховка, валидна на турска територия, със застрахователна премия на стойност 30 000 евро.
Лекуващите се в Турция пък следва да отчетат, че отношенията им с лечебното заведение са от частно-правен характер и не могат да разчитат на консулско съдействие при възникнали спорове от финансов или друг характер“
С други думи турските власт забраняват друг човек да шофира вашия автомобил, а причината за това вероятно се крие в нарушения на пътя от страна на български водачи, коментира за Флагман бургаски търговец, често пътуващ до Южната ни съседка. „Публична тайна е, че мнозина водачи, когато направят нарушение на пътя, вместо да си платят глобата, започват да обясняват как друг човек е карал автомобила и той/тя е направил нарушението. За да избегне Турция подобни разправии, просто и ясно се въвежда правилото, че друг, освен собственика на автомобила, няма право да го ползва на нейна територия“, каза той.
По принцип да можете да посетите Турция с пълномощно от фирмата в която работите обаче това пълномощно дали трябва да се заври в генералното консулството на Турция в Бургас не знам.. Успех!
“При влизане на турска територия с лек автомобил, превозното средство се регистрира на водача и единствено той има право да го управлява и изнесе от територията на Р. Турция.”
Не се разрешава преотстъпване или управление от друго лице, било то с пълномощно, дори регистрираният на влизане водач да се намира в същото МПС.
Водач на МПС няма нищо общо със собственик на МПС.
Въпроса е, откога е в сила?
От няколко дни, преди 2-3 месеца, година.
Консулството ни в Истанбул може да внесе яснота. Може би, но надали.
Ами намериха им цаката....влизаш и трябва да излезеш с колата....до 6месеца имаха някакъв срок...а сега ще има глоба....Нека някой по- просветен да осветли темата в тази светлина
КОЙ ВИ ДАДЕ ИНФОРМАЦИЯТА, ПРОЧЕТОХТЕ ЛИ Я ???
Г-Н РУСЧЕВ, АКО ОБИЧАТЕ, ИЗЯСНЕТЕ СЕ ЗАЩОТО, НИТО В САЙТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ И ТОЗИ НА ГЕНЕРАЛНОТО НИ КОНСУЛСТВО В ИСТАНБУЛ ИМА ПУБЛИКУВАНА ТАКАВА ИНФОРМАЦИЯ.
Казвай Русчев, Щото ако е само за българите можем да сезираме и ЕС да наложим огледални мерки и Турците да ядат дебелия . Освен това както попита (4 ) за кои автомобили се отнася. Иначе тука си изтърсил един текс и ние всички да се чудим - кой, какво и защо.
Много тъпо
Да си ядът боклуците.
Айдеее, гид.