Буен член перманентно вдига скандали в ЦИК, обвинява свои колеги в „мерзавщини“
Излъчените от ДПС членове на ЦИК Севинч Солакова и Ерхан Чаушев вдигнаха тежък скандал на заседанието снощи. Повод за гнева им стана необичайно решение, с което се позволи на представители на формациите, участващи в изборите, да излъчат до двама представители, които ще могат да присъстват в изчислителните пунктове в Централната избирателна комисия при въвеждането и повторното въвеждане на данните от протоколите след парламентарния вот в неделя. Причина за него бе извънредно искане от лидерите на няколко партии, изразили съмнения за възможни манипулации при обработката на резултатите в „Информационно обслужване“.
Севинч Солакова, която е секретар на ЦИК, обвини ръководството на изборния орган в голяма лъжа, че по темата е имало обсъждане в съответна работна група. Според нея взетото решение не съответства на закона и може да генерира хаос.
Тезата й бе оспорена от председателя на ЦИК Камелия Нейкова и зам.-председателя и говорител Росица Матева.
Решението бе взето почти единодушно - „против“ бяха само Солакова и Чаушев.
Обичайно, някои от дебатите в ЦИК се случват при изключени микрофони. Ерхан Чаушев пък е сред най-емоционалните членове на изборния орган и често крещи на колегите си по всевъзможни поводи със завалян театрален тон, създавайки впечатление, че е почти перманентно почерпен.
На снощното заседание при един от изблиците му зам.-председателят на ЦИК Емил Войнов реши да включи микрофона си. Целта, изглежда, бе да се чуе какво крещи Чаушев. Това ядоса последния, който стана рязко от стола си, отиде при микрофона на Войнов и викна: „Нямаме работни групи, защото се централизира тази ЦИК в работа на зам.-председатели и игнорираха останалите членове на ЦИК по стар тертип – я половинки, я четвъртинки.“
След това Чаушев се отдръпна пак рязко, като неволно събори работен лист на Емил Войнов. Вместо да се наведе и да му го подаде обаче излъченият от ДПС член на ЦИК му размаха пръст и му каза заканително: „Пак го направи!“
Разправията продължи, докато микрофонът на докладчика, вече по друга тема от дневния ред, Цветозар Томов остана включен. Това накара Ерхан Чаушев да обяви: „Г-н Томов и той е в същата схема.“
В един момент страстите привидно се поуспокоиха. Но докато Цветозар Томов четеше доклада си, ненадейно Севинч Солакова реагира за пореден път, че не го чува, понеже „тука непрекъснато се говори отляво.“
Солакова визираше колежките си Нейкова и Матева. Настана нов спор, в който в един момент се включи Ерхан Чаушев.
„И пускаме от време на време микрофончетата, нали? Ей там, колега, е отворен на Томов и този отзад“, посочи Чаушев.
Цветозар Томов отговори: „Моят микрофон, г-н Чаушев, е отворен, защото изнасям доклад пред комисията и е редно да бъде отворен.“
Ерхан Чаушев отвърна: „Г-н Томов, аз към Вас нямам нищо общо... с Вашия доклад. Говорих за дребните, леко, мерзавщини.“
„Може ли без обидни думи в залата, колеги“, призова от своя страна Камелия Нейкова.
Иначе, прави впечатление още от предишни избори, че членовете на ЦИК, излъчени от ДПС, гласуват почти винаги "против" проекторешенията, свързани с машинното гласуване. Дори и ако те касаят съвсем формални казуси. Докладите по тези теми пък обичайно са поверени на Емил Войнов.
Ерхан Чаушев често реагира с гневни изблици срещу предложенията на Войнов.
Другият „любимец“ на Чаушев и обичаен обект на неговата ярост е Цветозар Томов, чийто „ресор“ е гласуването в чужбина.
Въпреки това до конфликти обикновено не се стига, защото, изглежда, има негласно разбирателство между членовете на ЦИК да игнорират колегата си, все едно че е невменяем. Председателят Нейкова реагира в много крайни случаи - след изключително груби избухвания на Ерхан Чаушев.
Трябва да се отбележи, че решенията в изборния орган се взимат с две трети мнозинство. Т.е. ако към гласовете на Чаушев и Солакова се добавят още няколко, това би могло да доведе до блокаж на процедурите, свързани с машинното гласуване, и елиминирането му. Каквато май е и целта на излъчените от ДПС представители в ЦИК.
Факт.
Да, създадени са от ДС, но са в политиката благодарение на партньорите на България от Съвета на Европа и Британското посолство.
Факт.
Йовчев дължи 267 171 лв. данък за недекларирани 1,7 милиона лева, за които не е дал обяснение откъде ги притежава.
Факт.
И забрави да споменеш за чекмеджето. Току виж са ти отрязали хонорара.