Година по-късно - проблемите на Зеленски едва започват
Страните във война се стараят да демонстрират единство, както прави и Украйна. Ярки личности като кмета на Киев Виталий Кличко, при знаци на напрежение с ръководството, отстъпват, за да уверят, че политиката е на заден план, докато е под въпрос съществуването на държавата.
Рано или късно обаче политиката надделява и дните преди годишнината от нахлуването на Русия на 24 февруари 2022 г. показаха това.
Украинският президент Володимир Зеленски доби световна слава, след като вече бе прочут в цяла Украйна покрай комедийното си шоу, но - най-вече - покрай сериала "Слуга на народа". В него учителят по история Васил Голобородко неочаквано става президент, изправя се срещу корупцията, олигархията, Международния валутен фонд и - накрая - разпада на страната. При това - без Русия почти да се споменава.
Днес Зеленски пише история, различна от Голобородко, в която, за разлика от тази на героя му, "Русия" е ключова дума.
Войната обаче даде неочакван (дори в света на героя му) тласък на политическия му образ. Избран на балотаж през 2019 г. със 73 процента от гласовете, той бързо се сблъска с охладнелия ентусиазъм; вотът в негова подкрепа бе протестен, очакванията - високи.
Към май 2020 г. вече го подкрепяха едва 40% от украинците, година по-късно - 30, дни преди инвазията - едва 24.6.
Дали статистиката от 91% подкрепа след инвазията - представена от същата агенция във военно време - отговаря на действителността? По-важното е как той ще продължи: изпитанията пред него само се увеличават година след като войната поне за малко промени ролята на Зеленски и очакванията към него; реформите, и да са важни, отстъпиха на оцеляването.
Войната "реши" един проблем
А реформите му бяха непопулярни от самото начало; отчасти това срина рейтинга му, заедно с действия на част от представителите на (носещата името на сериала) "Слуга на народа" - впрочем някои неопитни колкото екипа на Голобородко, а и колкото самия Голобородко.
"Новото начало", което обещаваше, бе колебливо. Мащабната приватизационна кампания; поземлената реформа; административната реформа; лутанията в някои стъпки (например здравната реформа); липсата на ясни резултати в борбата с корупцията и тромавите промени в съдебната система; тежките последици от COVID-19 - само няколко примера за разочарованието на избирателите.
Сред тях, не на последно място, бе основно неизпълнено обещание: сделката с Русия, която в по-голяма степен от Украйна странеше от преговори; усилията на Киев да търси вниманието на Москва смущаваха прозападния лагер.
Отмяната на имунитета на депутатите, законът за "деолигархизацията" на политиката (предизвикала гнева на части от корумпирания елит) и напрежението със смятания от критици за негов "ментор" олигарх Игор Коломойски предизвикаха недоволство по върховете на икономическата власт в една от най-корумпираните страни в Европа (раздялата с началника на кабинета Андрий Богдан, свързан с Коломойски, потвърди разрива). Други в елита го наричаха недостатъчно прозападен в опита му да търси мостове с идентифициращите се с Русия.
"Зеленски се сблъсква с мрачната реалност: драматичите промени в Украйнта са трудни, но обществените очаквания са високи", написа "Форин полиси" преди четири години. "Докато новият президент се мъчи да изпълни обещанията за радикална промяна, дадени по време на кампанията, доверието в правителството му започва да се руши."
Войната преобърна всичко.
Героят
Когато Русия нахлу в Украйна, Зеленски разпространи видеозапис, в който обяви, че Русия е превърнала него във враг номер едно, а съпругата му и децата им - във враг номер две. Украинското посолство разпространи предполагаем цитат от него, попитан от САЩ дали иска да бъде евакуиран: вместо това му трябвали муниции. Автентичността на тези коментари впоследствие не бе потвърдена.
Двайсет и четири часа след инвазията руският президент Владимир Путин, чиято армия бе на километри от центъра на Киев, вече призоваваше открито украинските военни да свалят държавния глава.
Зеленски обаче не се отказа. Откакто се снима с телефона си в Киев и заяви "Тук съм", вечер след вечер неспирно публикува видеообръщения до украинците. Не спира на призовава Запада да предостави оръжия, които първоначално се възприемат като "червени линии", докато съпротивата не угасне. Понякога отива да ги поиска лично - във Вашингтон, Лондон, Париж или Брюксел. При него също пристигат гости - лидер след лидер. Дори американският президент Джо Байдън посети Киев, там са били голяма част от лидерите от Европейския съюз.
Дори само публичната му активност би била впечатляваща от началото на войната до средата на февруари:
- 377 телефонни разговора с други лидери и ръководители на международни организации;
- 41 обръщения пред парламенти и други подобни институции;
- 152 срещи с чужди и международни представители.
Агенция "Ройтерс", предпазлива в оценките си за Русия и Украйна от началото на войната, отбелязва: "Сега е известен по целия свят, символ на украинската съпротива. В Украйна рейтингът му почти се утрои и е необичайно стабилен." "Зеленски изненада мнозина... те подценяваха лидерските му качества", казва базираният в Киев анализатор Володимир Фесенко за агенцията.
Изведнъж Зеленски се оказа с "втори шанс": да му бъде гласувано доверие, че все пак може да спаси Украйна, след като опитът му да я промени се оказа разколебан.
Другата надпревара с времето
Минаха месеци, Украйна не бе погълната от Русия и кръгът се затвори: Зеленски бе върнат към неудобния разговор за реформи. Спасяването на страната, основната задача, се оказа неразривно свързано с промяната.
Този път принудата бе (и) външна. Новото съотношение насилите в Конгреса на Съединените щати - с повече републиканци - повдигна въпроса колко ще продължи американската подкрепа за Украйна; републиканците нападнаха администрацията на демократа Джо Байдън, че одобрява помощи за милиарди към една силно корумпирана и непрозрачна държава като украинската.
Страната е 116-а от 180 държави в индекса за възприятие на корупцията на "Трансперънси интернешънъл" към 2022 г. - известен напредък спрямо предходни години.
На президента се наложи спешно да започне кампания за борба с корупцията и да се раздели дори с хора, смятани за съюзници, но подозирани или попаднали в разследвания.
По същия начин, след съмнения за връзки на разузнаването и прокуратурата с Русия, бяха уволнени и главният прокурор Ирина Венедиктова, и ръководителят на службата Иван Баканов, негов приятел от детинство, колега в университета, бизнес партньор, ръководител на президентската му кампания (изборът на шеф на разузнаването също бе почти като в "Слуга на народа"). При Баканов впрочем имаше известна несигурност: първоначално Зеленски обмисляше отстраняване, вместо да се откаже от обграждането с довереници. Несигурни обаче бяха и реакциите в Киев и на Запад: някои обвиняваха държавния глава, че просто продължава да концентрира властта си.
През есента и зимата рокадите зачестиха: в медиите корупцията започна да се определя като втория враг на Украйна - заедно с Русия. Започнаха смени в Министерството на отбраната след мащабен корупционен скандал, с постовете си се разделиха други държавни служители, бе обискиран домът на някога много влиятелния бивш вътрешен министър Арсен Аваков. В края на януари Зеленски каза на украинците, че разбира колко е важно борбата с тези дълбоко вкоренени в Украйна практика да продължи тъкмо сега:
Засега публично изразяваната съпротива срещу действията му във военновременна Украйна не е силна. И Петро Порошенко, който след един мандат загуби вота от Зеленски през 2019 г., каза пред "Ройтерс", че няма да си позволява оценки - във война било неподходящо:
Единството не е вечно
Остава отворен въпросът колко дълго съперниците на Зеленски ще търпят изолирането си от политиката; зависи и докога и как ще продължи войната. Най-радикалната опозиция, проруската партия "Опозиционна платформа - за живот" на кръстика на една от дъщерите на Путин Виктор Медведчук - бе забранена. Парламентът заседава в закрит режим. Някои чужди дипломати казват, цитирани в разговори с рускоезични медии и "Ройтерс", че се опасяват от прекомерното съсредоточаване на власт в екипа му.
И в "екипа" му властта не е монолитна. Пукнатините изплуваха около въпроса с освобождаването на министъра на отбраната Олексий Резников, съобщено от председателя на парламентарната група Давид Арахамия, а два дни по-късно отхвърлено от самия Зеленски. Тогава украински журналисти дадоха да се разбере, че интригата вероятно идва от вътрешния кръг на държавния глава.
Кога известни фигури в ръководството, с които Зеленски има пререкания, може да се превърнат в конкуренти? Името на командващия Валерий Залужни, чиято популярност е съпоставима с президентската, често се появява в украинските медии; това един възможен източник на политическо напрежение. Разбираемо е например, че 98% от украинците подкрепят рекордно въоръжените сили, предвид войната; тревога сред властта обаче буди фактът че, те "персонализират" героичната съпротива в лицето на Залужни, написа преди време "Украинска правда".
Каква ще е ролята на военните в следвоенна Украйна? Как ще стане завръщането към "нормалния" живот? Колко далеч ще е тогава Украйна от мечтаната (сега) евроинтеграция? Ще успее ли да изпълни обещанията, с които дойде на власт и които единствени могат да поведат решително Украйна към ЕС? На Зеленски се наложи да мисли и за войната, и за тези проблеми едновременно.
А по какво се различават епохите на Петър Велики и Путин ?
А се различават по това, че при Петър Велики е нямало още украйнци.
Още укрите са стояли по дърветата на историята на съседният клон до македонците !
И двамата поведоха Русия към 18-век!
И това манипулирано гласуване, успокоява ли ви ?
Излишна загуба на време и енергия.
И точно у нас, при масовото и задължително набождане, безропотно преклонение пред "науката", българите масово над 70% показаха характер и способност на критично мислене и отказаха.
Подозрително съвпадат процентите на набодените и подкрепящите Украйна.
Има ли сред шестващите с жълто синият флаг по дрехи и фейсбукпрофили неваксинирани ?
И колко е техният процент ?
Бог да ни запази здравомислещи !
Мозъчен миш-маш.
Аз съм българин а не руснак !
Искам тук в България да е справедливо и щастливо място.
Та как е в Русия е съвсем отделна и голяма тема и не е повод за дидкусия тук.
Статията е за Зеленски и аз показах някой факти по тази тема.
Най долнопробната манипулация на умните и красивите е като смесвате темите.
Така правеха навремето комунистическите предци на сегашните Евро-Атлантици, който по всяка една тема завършваха " а в Америка, защо биете негрите".
Кръвта вода не става !
Нищо ново под Слънцето.
КОЙ си ти че да местиш паметника бе КЕНЗЕФ! КАКВО направи за 8 месеца в Бг само говна ! КЪДЕ са танкерите с втечненият газ ?! Къде мостовете над дунава . Пътищата са леш в Бургаско хората не са слепи никой нищо не прави по пътната инфраструктора едно локално кръково на Сарафово две години. Кирчо ли ще го направи . От тоя никъв УЙ не става Зеленски е същата марионетка ! И трезво мислещ човек просто незнам как може да повярва на такъв тип олигофрен . Бил с дислекция ! Режима на Путин искал да се промени ! АБЕ ташак те при режима на Путин руснаците дръпнаха тройно напреед тиква. А при режима на Зеленски ще изядът дървото както и при твоя режим ти си пътник !
Какво работи Зеленски ?
Пишат му тектове, който в подходящ декор той драматично чете. Пусна брада. Тури тениската. Дръпне една магистрала за обостряне и всяка вечер чете на овцете си листчета, на запис та да не си пипа често носа.
Наложи се Президента Зеленски на читирдесет плюс години да научи украйнската мова, която нито я знаеше нито я е използвал за разлика от руският и .. иврита !
Шоуто на Слави но със Зеленски, всяка нощ по същото време по единствените останали тв.
Българите сме едни от най-мъдрите народи на земята. Факт !
Нашият Зеленски го усетихме а и той е прекалено болнав от обострянията в миналото си и бързо отече. Но най-вече не им дреме/ше за нас на световните сценаристи. Малки сме.
При укрите не е така, защото те са в условията на тотална цензура. Спрени тв.
Редактиран интернет от допуснати канали и сайтове.
Забранени опозициони партии и арестувани такива лидери.
Украйнците са набутани да живеят в тази изкуствено създадена среда в която не им казват за избитите стотици хиляди техни мъже, за ранените над половин милион а им говорят затова как ще освобождавали Крим и какви репарации да вземат от Русия !?! За хиляди унищожени руски танкове и стотици руски самолети.
Един ден информационната пелена над Украйна(и Запада) ще се разпръсне и като след Ковид ще се чешат по рамото си над петата бустерна инжекция и ще се чудят как са допуснали това.
Колкото и силна и всеобхватна да ти е медийната пропаганда усета заложен във всеки човек рано или късно проработва.
Вчерашните нефелни шествия в България го показаха.
Но все пак ние българите сме доста спицифичен народ.
Богобоязлив !
ОРИГИНАЛЕН КРЕТЕН,ЗАЧЕНАТ ОТ АНАЛЕН СЕКС....