Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Войната за цената на млякото, сиренето и кашкавала взе първа жертва. В късна доба, малко след 22 часа на 21 февруари, Съветът на Държавната консолидационна компания (ДКК) съобщи, че уволнява изпълнителния директор на “Ел Би Булгарикум” Николай Маринов, пише вестник Труд.
Решението е било взето в понеделник привечер. За отстраняването са гласували двама души с пълномощно от още двама, а против са били трима, обясни отстраненият от поста. Той е уволнен 3 дни, след като реши да намали цените на кашкавала и кравето сирене с 30 на сто във фирмените магазини на компанията, както и с близо 10 на сто на прясното и киселото мляко, което се продава под тяхната марка в собствени търговски обекти.
Така кравето сирене отпреди ден вече струва малко над 16 лева за килограм в 11-те фирмени магазина на “Ел Би Булгарикум” в София или 12,84 лева за 800 грама. Намалението не важи за търговските вериги, където до преди ден цените на кравето сирене на държавната фирма се търгуваха по около 17 лева за 800 грама или над 21 лева за килограм.
От ДКК обясниха уволнението на Маринов с получени редица сигнали за нарушения. “Малко след встъпването му в длъжност, “Ел Би Булгарикум” започва да закупува суровина от фирма, която е новорегистрирана (през декември 2022 г.). Има индикации, че цената, на която доставят млякото, е силно завишена”, обясняват от ДКК. Дългогодишни работници от производствената база във Видин подали сигнал, че млякото, което постъпва за преработка, било със силно занижено качество.
Маринов отговори на обвиненията и обясни, че е възхитен от “въображението и лъжите на хора, които са овластени да управляват държавен ресурс”. Бившият вече изпълнителен директор посочи като причина за своето уволнение икономически интереси и корупционни практики.
Той каза, че при встъпването му в длъжност на 1 декември 2022 г. в млякото, което фирмата е купувала за суровина, е струвало по около 1,50 лева за литър, докато в момента то струва между 1,15 и 1,20 лв. за литър. В същото време служебният министър на икономиката Никола Стоянов го уведомил, че ще получи оферта от потенциален нов доставчик - “Милки Груп Био”. Оказала се оборотна фирма, която внася мляко от Унгария на по-високи от регионалните цени на производители във Видин, но с по-ниско качество. Така реално трябваше да плащаме за литър вносно мляко по 1,45-1,50 лева вместо значително по-ниските цени, които се плащат на местни производители. Предложили му и сухо мляко. Той отказал да сключи договор с нея.
Според юристоконсулта на “Ел Би Булгарикум” София Секулова обаче Маринов сключил договори с две фирми - “Уайт Голд Трейд” и “И.С.А.К.” при значително по-високи цени за доставка от пазарните, а работниците не били доволни от нерегулярните доставки. Първата от тях била основана на 6 декември 2022 г., а първите договори са от 12 декемри 2022 г., малко след назначаването на Маринов. Уволненият шеф обясни, че след промяна на пазара, цените са променени надолу и показа документи.
Секулова твърди, че простата сметка показва - 1 кг кашкавал се прави от 10 литра мляко. При цена от 1,53 лв./литър само суровината за производството му струва 15,30 лева, без да се взима предвид закваска и други материали, както и производствени разходи. Затова според Секулова намаляването на цената на млечните продукти от Маринов е ПР акция, защото щели да се продават под себестойност. В същото време Секулова твърди, че компанията изкупува мляко по 1,15 лева, тоест по нейните сметки суровината за направата на 1 кг кашкавал струва 11,50 лева. Досега в търговската мрежа кашкавалът се продаваше за около 30 лева за килограм, а при 30 на сто отстъптка цената му във фирмените магазини на предприятието вече е около 22 лв./кг.
Според ДКК, докато Маринов е шеф, били поръчвани повече от нужните количества сурово мляко, което водило до риск за презапасяване с готова продукция и трудното й пласиране след изтичане на срока є на годност. Уволненият шеф контрира, че в момента на склад в “Ел Би Булгарикум” има около 50 тона сирене и 60 тона кашкавал, а се продават средно по 5-10 тона на месец. Маринов подчерта и че откакто е начело на предприятието, месечните обороти на държавната компания са се увеличили с 300 000 лева. И припомни, че самият процес на зреене на млечните продукти отнема поне 45 дни, а срокът на годност е 1 година.
Маринов подчерта, че продуктите на компанията са качествени, а говоренето на противното са опит да се фалира предприятието, а вероятно след това и да се купи на безценица. За това говорил и фактът, че в момента са спрени всички плащания. Според ДКК това се прави, за да се спрат евентуални злоупотреби.
От ДДК обвиняват Маринов и в далавера със закупуване на автомобили. “В ДКК е постъпила информация, че веднага след избирането му на поста, Николай Маринов закупува моторни превозни средства. Избраната фирма не е оторизиран дилър. В сигнала се твърди, че сумата за превозните средства е силно завишена”, обясниха от консолидационна компания. Сделката за закупуване на нови автомобили била за над 1 милион лева.
Маринов бе категоричен, че поръчката е била договорена от предходното ръководство на “Ел Би Булгарикум” със съгласието на ДКК, а проблемът е бил, че вместо договорените 3 автомобила (млековоз и два хладилни камиона), Маринов е успял да купи 5 коли за същата сума. Според него 150 000 лева са били спестени по този начин. Маринов показа и редица документи, есемеси и имейли, доказващи твърденията му.
През няколкото месеца докато е на поста Маринов успя да вдигне възнагражденията на служителите в компанията средно с 25 на сто, да проведе преговори с японския концерн “Мейджи” за създаване на съвместен научен център в България, планираше и обогатяване на продуктите на компанията и пускането в продажба на нови или по-скоро добре забравени традиционни млечни продукти като познатото от близкото минало овче саламурено сирене в алуминиеви кутии и овчи кашкавал.