Ще се завърне ли Международният фолклорен фестивал в Бургас
За четвърта поредна година Бургас може да остане без един от летните си символи – Международният фолклорен фестивал, научи Флагман. Мероприятието и през 2023 г. е заплашено да не се състои, но този път причината не са абсурдните мерки покрай COVID пандемията, а неспособността на 48-ото Народно събрание да състави кабинет и да изпълни най-важната си задача – гласуването и приемането на държавния бюджет.
Реално първите стъпки към организацията на фестивала са предприети от Община Бургас, но да се предвидят разходите е невъзможно, а това е най-важното условие. За втора поредна година от "жълтите павета" в София не успяват навреме да приемат бюдже за годината, с което заделянето на средства за всякакъв вид мероприятия от подобен мащаб остават на заден план. Така заради нехайството на управляващите и тяхното мнозинство в НС за пореден път общините в страната в патова ситуация. Те трябва да работят през 2023 г. месец за месец с 1/12 от средствата в бюджета им за предходната 2022 г., но точно за тази масова проява от национален характер, която бе "забранена" две години не може да се задели произволна сума за изхранване и нощувки, предвид огромната инфлация.
Международният фолклорен фестивал бе едно от най-атрактивните летни събития в Бургас. Той събираше по улиците на града и на сцената на Летния театър танцови формации от редица държави по света и у нас, които представяха пред широка публика своите традиционни танци, повечето от които атрактивни не само за по-възрастната публика, но и за младите. Отделно събитието даваше възможност на младежи от различни страни да обменят опит с българските си колеги и да създадат нови запознанства.
Фестивалът има богата история. Той стартира за първи път през 1965 г. под надслов „Да съхраним завещаното от дедите ни и да го предадем на децата си!”. Започнал като Балканиада на народните танци, постепенно се превръща в значимо международно събитие, ккоето расте с всяка година. Когато се състоя последното му издание през 2019 г., в биографията на фестивала бяха вписани имената на над 607 състава и повече от 19 000 участници, които са оставили част от културата си в Бургас. Така дари надхвърли по значимост конкурса "Бургас, морето и неговите трудови хора".
Малко известен факт е, че логото на МФФ, което все още може да се види на няколко места в града, но основно до Чадъра при входа на Морската градина към Летния театър, е дело на един от най-великите графични дизайнери в страната.
Признат през 1994 г. за един от десете най-добри майстори на запазените знаци в света, Стефан Кънчев създава логото на Международния фолклорен фестивал през 1970 г. То представлява брилянтно изобразени в абревиатура трите първи букви от името на събитието, представени като фигури на танцьори.
Дали и тази година Бургас ще остане без цветните демонстрации на стотици младежи от цял свят на пл."Тройката", шествието по ул. „Александровска” и бул. „Алеко Богориди” и дали и тази година няма да можем да видим танците и културата на другите народи по света – отговорът на този въпрос е в ръцете на сегашните народни представители. По-вероятно обаче е и тази година да сме лишени от тази красота.
През 70-85 година от миналия век е била едно - сега е друго. Тогава си бил млад - сега си скапан дъртак, който говори тежки глупости.
А това, че Летният театър на Бургас стана "топла връзка" на хибридната война на Русия срещу Свободния свят, това го знаят и кучетата на село.
Впрочем, къде отиде паметникът на маршал Толбухин, който преди години беше демонтиран? Ами в РУСКАТА база на устието на р. Камчия - продължение на т.нар. "фестивал" и др. подобни "побратимявания" и пр. и пр. мероприятия.
Хайде сега (отворко) сезирай КАСКЕТУРАТА да се захване с руската агентура.
Обикновените хора са навсякъде! Само малоумниците и некадърни като теб си ядат мъдете !
Ама разбира се, че трябва да се завърне т.нар. Международен фолклорен фестивал" - тръпна, тръпна в очакване да видя отново руски десант на всякакви песни, пляски и казачоци. Всъщност това му е "международното" на тоя "фестивал" - да вкарва Русия през задната врата и да дава храна на руската пропаганда, че не са в изолация.
Докато каскетурата на Гешев спи, агентурата на Русия си разиграва коня в подобието на държава България.