"Флурона" вече и у нас, доц. Кунчев дава Бургас за пример
Много се зарадвах на едно от съобщенията от Бургас за това, че са включили и промени в менюто на децата, което е много важно. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
„Когато говорим за имунитет, не трябва винаги да обръщаме поглед към лекарствата. Добре е много хора да вземат имуномодулатори, но ако имате добър начин на живот и пълноценно хранене, ви се осигуряват всички необходими витамини и микроелементи“, обясни той.
След като водещият Златимир Йочев изтъкна, че Румъния се бори с "Флурона" - комбинация от грип и COVID-19, доцентът каза, че и у нас има такива случаи.
„При последните изследвания на една от пробите излязоха едновременно и коронавирус и грип. Неприятно е това, защото се натоварва още повече организма и по-трудно човек оздравява. Няма как това да е сензационно събитие“, добави той.
„Грипът започва рязко с общите симптоми – висока температура, силна отпадналост, безапетитие, човек има нужда да остане на легло. Това е разликата с COVID-19“, обясни главният държавен здравен инспектор.
Според него, след Бургас грипна епидемия най-вероятно ще бъде обявена в областите Габрово, Ловеч, Пазарджик и Добрич. Очаква се грипната вълна да обхване цялата страна до една или две седмици.
„През последните години ставаме свидетели на едно желание и дори натиск понякога върху колегите епидемиолози да се обявява грипна епидемия. От една страна, част от учениците и родителите го желаят. От друга - се правят известни икономии от отопление и т.н. Ние компромис няма да направим – там, където няма условия, където не е достигнато това ниво, грипна епидемия няма да се обяви. А и грипната ваканция не е задължително условие при възникване на грипна епидемия“, предупреди доц. Кунчев.
Той уточни, че няма и точна математическа формула за обявяване на грипна епидемия и тя е различна за различните региони.
„Особеното на грипната епидемия тази година е, че тя идва след 3-годишен период на почти пълна липса на грип. Изведнъж на този свободен терен решиха да се върнат не само грипът, но и варицелата, скарлатината и други респираторните вируси. За тези три години се натрупва контингент от хора, които не са се срещали с тях“, коментира главният държавен здравен инспектор.
„Все още не може да се изясни кой ще е водещият щам. Всяка седмица почти намираме еднакъв брой положителни на „Виктория“ и на другия тип“, добави той.
„Ние препоръчваме да прекратим нормалният начин на обучение, да не събираме по 30 деца за 7 часа в една класна стая. Колегите обаче си решават дали това да стане с грипна ваканция или с дистанционно обучение“, каза още доц. Ангел Кунчев.
Епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев, който е и съветник по здравните въпроси в Столичната община, пък каза в „Здравей България” по Нова телевизия, че пикът на грипа у нас ще е в средата на февруари.
„Грип има всяка година. И, да, ще обхване цялата страна. Само че ще е малко по-бавно, отколкото мислят колегите”, коментира той.
Професорът изтъкна, че в момента най-много болни процентно има в Габрово. Следват Шумен, Пазарджик и Ямбол.
Той отново препоръча на хората да носят маски на обществени места, на които се струпват много хора.
След коронавируса оказва се, че хората по-тежко карат и грипа. „Кашлицата, която преди коронавируса минаваше само за 1 седмица, сега е по 3 седмици. Особено при по-възрастните”, каза още проф. Кантарджиев.
Тукашните колеги явно не са като другите колеги. Подозирам,ч е Бургас ще единственият град с онлайн обучение....